Zavřít reklamu

Už několik dní je dostupná vývojářská betaverze operačního systému pro AppleWatch watchOS 6. Přináší řadu novinek, jako je například vlastní App Store, měření okolního hluku nebo nové funkce v rámci platformy Zdraví. Jak působí watchOS 6 “na vlastní kůži”?

Kalkulačka

Nové funkce kalkulačky vyvolaly v někom obdiv, v jiném zase pobavení. Výpočet spropitného v určité výši nebo rozdělení účtu mezi konkrétní počet přátel může totiž na první pohled vypadat jako něco, co je možné provést za pomoci klasického početního výkonu. Pravdou ale je, že výpočet obou zmíněných věcí je na kalkulačce ve watchOS 6 pohodlnější a rychlejší. Zadávání probíhá velmi snadno, výši procent nebo počet přátel zvyšujete či snižujete za pomoci digitální korunky hodinek.

 

App Store

Je pochopitelné, že malé rozměry displeje Apple Watch neposkytnou uživateli stejný zážitek z App Storu, jako displej Macu nebo iPhonu či iPadu. Nutno ale říci, že si Apple poradil s App Storem pro watchOS poměrně dobře. Zobrazení je sice minimalistické a do veliké míry osekané, vyhledávání aplikací ale funguje dobře. Za velké plus považuji možnost jak hlasového, tak i písemného zadávání (prstem po displeji). Dá se předpokládat, že v budoucích verzích Apple na App Storu pro watchOS ještě o něco více zapracuje. App Store vnáší do watchOS 6 jednu zásadní věc – nezávislost na iPhonu. Přestože aplikace do svých hodinek můžete i nadále stahovat také z App Storu na vašem iPhonu, existuje konečně i alternativa. V České republice, kde nejsou k dispozici Apple Watch s mobilní konektivitou, jde nicméně pořád ještě jen o částečnou nezávislost.

Nové nativní aplikace

Apple Watch se s příchodem watchOS 6 dočkají také hrstky nových nativních aplikací. Je mezi nimi jak ryze ženská Cycles pro sledování menstruačního cyklu, tak i Diktafon nebo aplikace pro sledování okolního hluku. Zmíněné aplikace jsem zběžně vyzkoušela a zdá se, že i v první vývojářské betaverzi plní svůj účel. Jedinou výjimku tvoří Diktafonk, který hlásil dočasnou nedostupnost synchronizace přes iCloud. Vše ostatní ale funguje spolehlivě.

Ciferníky

Pro mě osobně jsou ciferníky spíše okrajovou záležitostí. Nutno ale podotknout, že ty, se kterými přišel Apple ve watchOS 6, se ve většině případů opravdu povedly. Mými favority jsou sluneční číselník a minimalistický Gradient, špatně nevypadají ani velká, dvoubarevná čísla. Jako svůj hlavní ciferník jsem si nicméně i nadále ponechala Modulární infograf, který Apple představil spolu s Apple Watch Series 4. Obávám se však, že většina těchto ciferníků nedorazí kvůli své velikosti na starší modely hodinek, což je skutečně škoda.

Závěrem

U betaverzí – zvlášť těch vývojářských – jakéhokoliv softwaru se případné chyby hodnotí jen velmi těžko. Je totiž logické, že vývojářské betaverze se k uživatelům dostávají v nehotovém stavu a nejsou primárně určené řadovým spotřebitelům. Já sama jsem výrazné chyby ve funkčnosti jako takové u watchOS 6 neodhalila. Problémové bylo snad jen počáteční „rozběhnutí“ celého systému – přestože instalace softwaru jako taková proběhla bez problémů, spárování hodinek s iPhonem se po restartu zpočátku ukazovalo jako takřka nemožné. U mě osobně nakonec došlo ke spárování a fungování „samo od sebe“, v diskuzích na internetu se objevují tipy, doporučující odhlášení obou zařízení z iCloudu nebo změnu jazyku a regionu hodinek. I proto bych vám aktualizaci na 1. betu watchOS 6 raději nedoporučovala, jelikož byste si jí mohli v krajním případě hodinky zcela vyřadit. A když říkám vyřadit, myslím to skutečně doslova. Na rozdíl od iOS či macOS se totiž sami na starší verzi watchOS nevrátíte, ale musíte vyhledat pomoc odborníků s příslušným hardwarem.

Majitelkou Apple Watch jsem teprve relativně krátce, což může mít na moje nadšení z watchOS 6 jistě vliv. Mé celkové dojmy jsou určitě převážně pozitivní a těším se na „vychytanou“ verzi systému. Vyzkoušeli jste si  watchOS 6 na vlastní kůži? V čem vás nadchl a v čem naopak zklamal?

Související články

Dnes nejčtenější