Zavřít reklamu

Nový macOS 10.15 Catalina přinese na Macy spoustu poměrně zajímavých novinek a vylepšení, ale zároveň pár ikonických prvků, na které jsme zvyklí dlouhá léta, zahubí. Kromě zániku iTunes si totiž budeme u nového macOS zvykat i na usmrcení slavného Dashboardu. 

Dashboard v proměnách času: 

Pokud již macOS 10.15 testujete, zřejmě jste si již všimli toho, že nad Dashboardem visí stejně jako třeba nad výše zmíněným iTunes v Launchpadu otazník, který značí, že není dostupný. Některé zahraniční portály se pak dokonce rozhodly Dashboard spustit přes terminál, avšak ani při tomto pokusu nebyli úspěšní. Je tedy prakticky jasné, že prvek, na který jsme byli zvyklí již od Mac OS X 10.4 Tiger, zanikl. 

Že Apple usmrcení Dashboardu chystá naznačovaly jeho kroky z minulých let, které přístup k němu svým způsobem ztěžovaly a prvek byl tak tím pádem čím dál méně využíván. Lví podíl mají na jeho zániku i čím dál propracovanější widgety, které je možné vysunout na postranním panelu. Právě ty totiž spoustu jeho prvků přebraly a navíc působí modernějším dojmem. Jejich využívání tudíž mnozí jablíčkáři před Dashboardem upřednostňovali a zachování tohoto prvku tak pomalu přestávalo dávat smysl. 

Nový macOS 10.15 má teď před sebou zhruba čtvrt roku intenzivního beta testování jak mezi vývojáři, tak později i mezi veřejnými beta testery. Jeho ostré verze se dočkáme zhruba na přelomu září a října, jak tomu bylo i v minulých letech. Nutno podotknout, že po prvních hodinách testování se zdá být tento systému velmi slušný a i novinky, které přináší, rozhodně nejsou k zahození – ba naopak. Snad jej tedy nebudou sužovat po vydání žádné kardinální chyby a svět si jej zapamatuje jako spolehlivý macOS, se kterým byla radost pracovat. 

dashboard_macos_Fb

Dnes nejčtenější

.