Zavřít reklamu

Stejně jako každý rok, i letos odstartovala společnost TSMC na přelomu května a června hromadnou výrobu svých nejnovějších a nejvýkonnějších procesorů pro mobilní zařízení. Zatímco vloni se jednalo o 7nm procesory, letos se podařilo tomuto výrobci laťku posunout opět o kousek výše a srdce pro letošní iPhony – čipy A13 Bionic – vyrobí 7nm+ technologii, díky čemuž by měly být o poznání lepší než jejich předešlá generace. Stejným procesem by pak měly vzniknout i Kiriny 985 pro Huawei, které budou použity v dalších top modelech této čínské společnosti. 

Už loňský 7nm procesor A12 Bionic označovali mnozí za úžasný mistrovský kousek z dílny TSMC, který hned tak něco nepřekoná. Výrobní proces se však podařil této společnosti přeci jen opět vylepšit a to novou EUV, díky které by měly být procesory i přesto, že budou jako vloni založené na 7nm procesu, opět výkonnější a úspornější. 

V tuto chvíli můžeme jen spekulovat nad tím, jak velkého výkonnostního nárůstu se u čipsetů A13 dočkáme. Podle mnoha zahraničních expertů je však pravděpodobné, že se bude jednat o nárůst v řádu nižších desítek procent, stejně jako tomu bylo vloni u A12 Bionic. To však špatné rozhodně není. V roce 2017 totiž Apple vytvořil skutečné výkonnostní monstrum v podobě čipsetu A11, který hravě strčil do kapsy veškeré ostatní procesory a to o vyšší desítky procent. Každý výkonnostní nárůst oproti této bestii je tak jen a jen vítaný. 

Související články

Dnes nejčtenější