Zavřít reklamu

Obchodní válka mezi Čínou a USA dělá Applu a jeho dodavatelům vrásky na čele. Kvůli dovozním clům amerického prezidenta Donalda Trumpa jsou totiž tyto společnosti nuceny přesunout výrobu iProduktů z Číny do jiných zemí, který cly postiženy nejsou. Kromě přesunu výroby iPhonů do Indie se má již brzy stěhovat i výroba MacBooků a iPadů.

Podle čerstvé zprávy portálu DigiTimes přesouvá svou výrobu mimo Čínu i Pegatron, který je jedním z nejdůležitějších dodavatelů Applu. Ten v minulých měsících vybíral hned z několika lokalit, přičemž vítěznou se stala nakonec Indonésie díky větší pracovní poptávce. Spuštění výroby MacBooků a iPadů by mělo v zemi proběhnout už příští měsíc a to ve fabrikách PT Sat Nusapersada, se kterými měl Pegatron dojednat partnerství. Spuštění výroby nepřímo potvrdil i generální ředitel PT Sat Nusapersada, který se nechal slyšet, že chystané produkty budou určeny pro USA, což víceméně vazby na Apple potvrzuje. 

Jak již bylo zmíněno výše, MacBooky a iPady nejsou ani zdaleka jediným produktem, který se bude vyrábět mimo nyní znepřátelenou Čínu. Odchod ze země totiž již ohlásil i Foxconn, který má nyní intenzivně pracovat na realizaci fabrik na iPhony v daleké Indii, která se zdá být k těmto účelům jako stvořená. Nicméně vzhledem k obrovským výrobním kapacitám je celé stěhování velmi složité a zdlouhavé.

Nezbývá než doufat, že se přesuny výroby do jiných zemí v ničem nepodepíšou na kvalitě jablečných produktů. Podobný přešlap si totiž nyní Apple vzhledem k napjaté situaci technologií ve světě rozhodně dovolit nemůže. Stát by ho to totiž mohli klidně i stovky miliard dolarů. 

Foxconn

Související články

Dnes nejčtenější