Zavřít reklamu

Mohlo by se zdát, že po příchodu iPhonu začal mediální přehrávač od Applu iPod pomalu upadat v zapomnění. Ve skutečnosti má ale stále svou fanouškovskou základnu. Patří do ní také Remy Sternbach, opravář, který se rozhodl každý týden od základu oživit hned dva iPody. Ty opatří zbrusu novým šasi, novým SSD diskem, baterií s vyšší kapacitou a celým TB úložiště.

Sternbach uznává, že trh s iPody je v současné době spíše okrajový, zároveň ale ví, že se i dnes najde poměrně dost lidí, kteří mají rádi nostalgii, spojenou s jablečným hudebním přehrávačem. Zmínil také uživatele, kteří často cestují do míst s nedostatečným pokrytím mobilním signále, a kteří nechtějí ani za těchto podmínek přijít o možnost poslechu své oblíbené hudby.

Když byl iPod v roce 2001 představen, byl často označován za „walkmman 21. století“. Jedním z hlavních benefitů byla jeho poměrně velká kapacita, a Apple k propagaci svého legendárního přehrávače používal slogan „1000 skladeb ve vaší kapse“. Navzdory o něco vyšší ceně se podařilo prodat více než 400 milionů kousků, a reklama s roztančenými siluetami na pestrobarevném pozadí se stala kultovní. Svou zálibu v iPodu veřejně vyjádřila například moderátorka Oprah Winfrey nebo bývalý americký prezident George W.  Bush. Apple postupně svou produktovou řadu obohacoval a obměňoval, takže si na své mohl přijít opravdu každý. Postupně ale přišel na svět iPhone a iPad, a prodeje iPodu začaly pomalu, ale jistě klesat.

Sternbach, který v San Diegu provozuje vlastní opravnu s názvem iRefresher, přišel jednou při procházení aukčního serveru eBay na myšlenku předělávání iPodů. Zjistil totiž, že různými způsoby upravené přehrávače se na eBayi prodávají leckdy i za stovky dolarů, a uvědomil si, že by si tímto způsobem mohl významně vydělat.

Předělané iPody prodává Sternbach na svém webu s názvem iUpgrader pod křídly Amazonu. V nabídce má momentálně dva modely: 1TB iPod Classic 5. generace za 759,97 dolaru a iPod Classic 7. generace za 809,97 dolaru. Zákazníky si Sternbach našel nejenom v domovských Spojených státech, ale také v Kanadě, Jižní Africe, Asii či Austrálii. O iPody na které se podle Sternbacha vejde až 50 tisíc skladeb, je velký zájem.

Související články

Dnes nejčtenější