Zavřít reklamu

Většina z vás ví, že jablečná služba AppleCare+ v České republice jednoduše k dostání není. Musíme tedy klasicky fungovat s normální zárukou, která je v Česku stanovená zákonem na 24 měsíců. Apple v tomto případě ještě poskytuje tzv. omezené krytí, kdy po dobu jednoho roku můžete svůj jablečný produkt odnést do jakéhokoliv autorizovaného servisu, kde vám jej musí přijmout a opravit. V případě, že je omezené krytí u konce, tak tento komfort ztrácíte. Stále však můžete po dobu druhého roku vaše zařízení odnést do obchodu, kde jste jej koupili a provést reklamaci. Z vlastní zkušenosti vím, že například v jednom nejmenovaném obchodním řetězci, který se specializuje na elektroniku, se jablečná zařízení stejně odesílají do autorizovaných servisů. U dalších obchodníků by to nemělo být jinak. Sice tedy musíte vaše zařízení odnést přesně tam, kde jste si jej koupili, ale oprava stejně proběhne u autorizovaného servisu.

AppleCare+ by se vám mohl hodit pro letošní iPhone:

Klasická záruka vs AppleCare+

V případě AppleCare+ máte však nespočet dalších výhod, které se můžou hodit. V případě, že byste například váš iPhone utopili, anebo vám omylem spadl na zem, tak s obyčejnou zárukou máte smůlu. Veškeré náklady, které tímto způsobem vzniknou, si musíte zaplatit sami. Konkrétně můžete s programem AppleCare+ využít těchto výhod:

  • servisní podpora kdekoliv na světě u autorizovaných prodejců a servisů
  • expresní servis v prodejnách Apple Store
  • zajištění bezplatné přepravy při reklamaci
  • oprava nebo výměna příslušenství (nabíjecí adaptér, kabel, sluchátka, apod.)
  • bezplatná výměna baterie, pokud její kapacita „spadla“ pod 80 %
  • pokrytí dvou incidentů náhodného poškození (například pád zařízení na zem) za servisní poplatek (v rámci EU 29 eur za poškozený displej, 99 eur za jiná poškození iPhonu)
  • prioritní přístup 24/7 k expertům společnosti Apple
  • odborná pomoc s odstraňováním problémů s iPhonem, iOS, iCloudem, apod.
  • odborná pomoc v otázkách týkajících se nativních aplikací jako kalendář, FaceTime, email, apod.

AppleCare+ v Česku

V Česku sice nejde oficiálně AppleCare + koupit, v případě, že jej však máte,  se k vám budou v Česku chovat naprosto stejně, jako v ostatních zemích, kde je Apple Care+ podporováno. Existují dva způsoby, kterými si jako Čech můžete AppleCare+ pořídit. Vše, co musíte splnit, je maximální „stáří“ zařízení – v tomto případě nesmí být zařízení zakoupeno déle, než 60 dnů.

Zřízení AppleCare+ v Apple Storu

Službu AppleCare+ lze pořídit dvěma způsoby. První z nich je, že vaše zařízení odnesete do Apple Storu. Zde sepíšete pár listů, podepíšete se, zaplatíte 229 euro a odcházíte s aktivním AppleCare+. Bohužel, v Česku žádný Apple Store prozatím nemáme. Nejblíže můžete využít Apple Store ve Vídni, anebo v Drážďanech. Tato možnost je však ale v současné době nejjednodušší. Ještě minulý rok jste mohli Apple Care+ aktivovat jednoduše online tak, že jste se na stránkách Applu jen přepnuli na americkou verzi. Jenže tento postup už nefunguje. Pořád ale existuje způsob, jak můžete Apple Care+ zakoupit online.

Zřízení AppleCare+ online

Online si můžete pořídit Apple Care+ s použitím adresy a karty, která byla vystavena ve Spojeném království. Získat platnou adresu ve Spojeném království je vcelku jednoduché, stačí využít například této stránky, kde si vytvoříte vlastní „schránku ve Spojeném království“. K platbě poté můžete využít například karty Curve (anebo Revolut), kterou si můžete zřídit naprosto zdarma bez poplatků. Jakmile budete mít všechny tyto náležitosti splněny, tak se ještě přesvědčte, že máte e-mailovou adresu, která nekončí na *.cz. V tomto případě stačí tedy využít například Gmail, který má koncovku *.com. Poté se stačí přesunout na UK stránky týkající se Apple Care+ pomocí tohoto odkazu a projít si celým postupem. Samozřejmě musíte využít adresy, o které jsme mluvili dříve. Po vyplnění vám přijde e-mail, pomocí kterého spustíte diagnostiku zařízení, zaplatíte a proces je hotov. Nyní už jen stačí vyčkat, než vám přijde e-mail s potvrzením.

Zvažte svou volbu

Samozřejmě musíte brát v potaz, že se jedná o formu „podvrhu“. Je tedy dost možné, že tento postup nemusí fungovat všem. Některým uživatelům stačilo pouze využít e-mailové adresy s koncovkou *.com a někteří uživatelé museli naopak splnit všechny náležitosti, tzn. mailová adresa, fyzická adresa a karta vystavená v UK. Zkrátka a jednoduše řečeno, pokud o AppleCare+ máte velký zájem, tak existuje cesta, pomocí které lze zřídit online. Podle mě však ale bude jednodušší, abyste si udělali výlet do Vídně, navštívili zde památky a ostatní atrakce a v mezičase se zde zastavili do Apple Storu, kde si AppleCare+ necháte zřídit. S výletem však nesmíte otálet, jelikož jak už jsem zmínil, tak zařízení nesmí být starší, než 60 dnů.

Osobně bych Apple Care+ využil u Apple Watch 4:

Závěr – vyplatí se to?

Nedovolím si úplně tvrdit, zdali se služba Apple Care+ vyplatí, či nikoliv. Osobně si na můj iPhone dávám velký pozor a nestává se, že by mi někdy třeba spadl na zem. V tomto ohledu bych si Apple Care+ na iPhone asi nezřizoval. Mnohem lepší mi však přijde si Apple Care+ aktivovat na Apple Watch. Osobně jablečné hodinky vlastním jen několik měsíců a jak už to s hodinkami bývá, tak s nimi prostě sem tam někde zavadíte. Stát se může cokoliv, musíte však sami zvážit, zdali se vám Apple Care+ vyplatí, či nikoliv.

Související články

Dnes nejčtenější