Zavřít reklamu

Sběratelé dostanou brzy možnost rozšířit svou sbírku o plně funkční Apple-1, tedy o vůbec první model, který kdy vyšel pod značkou Apple. Myšlenka na vznik se datuje do roku 1971, kdy se spolu poprvé setkali Stephen G. Wozniak a Steve Jobs, kteří proměnili svůj nápad v následujících pěti letech v realitu. Vyrobeno bylo pouze 200 jednotek těchto počítačů, z nichž se dodnes dochovalo asi 80; z toho jich stále několik funguje.

Kromě počítače se draží i vzácné pamětihodnosti

Zmíněný Apple-1 je nyní vystaven v místě aukce, a od 16. do 23. května bude probíhat jeho aukce prostřednictvím Christie’s. Očekávání jsou veliká, podle všeho může přinést až 630 tisíc dolarů, tedy 14,5 milionu Kč, což je hodnota zhruba 33 nových automobilů Škoda Octavia v základní výbavě. Ani tak by se ale nejednalo o nejdražší kus v historii, takový byl vydražen za 905 tisíc dolarů, tj. téměř 21 milionu Kč. Předmětný Apple-1 je nejenom plně funkční, ale obsahuje i další pamětihodnosti a řadu doplňků. Jedná se třeba o:

  • Extrémně vzácný první manuál, jaký společnost Apple Computer vydala, ale ve sbírce jsou i pamětihodnosti od spoluzakladatele Ronalda Wayna
  • Fotokopie dohody o partnerství Ronalda G. Wayna, kterou měl s Jobsem a Wozniakem
  • Fotokopie výpovědi partnerství podepsaná Ronaldem G. Waynem, datovaná na 12. dubna 1976 v okrese Santa Clara
  • Vizitky zakladatelů společnosti Apple

Ronald Gerard Wayne setrval v Applu pouhých 12 dní, protože nesouhlasil s finančními plány, a obával se, že by musel dluhy společnosti splácet. Nechal si proto vyplatit svůj 10% podíl ve výši 800 dolarů, a odešel. Ve společnosti se staral o administrativu, sepsal také dohodu společníků a navrhl první logo.

Dle evidence se také jedná o 10. kus, který Steve Jobs a Steven Wozniak vyrobili. Jak v Christie’s přiblížili, předchozí aukce stejného počítače se vyšplhaly k cenám přes 800 tisíc dolarů, zmíněný odhad 630 tisíc by proto měl být poměrně reálný. Zároveň podotkli, že byl jeden kus Apple-1 prodán v loňském roce za „pouhých“ 210 tisíc USD.

Při pohledu do historie byl počítač nejdříve zakoupen mužem jménem Rick Conte, který ho v roce 2009 daroval neziskové organizaci. Rok na to byl zakoupen neznámým kupcem do soukromé sbírky, a nakonec ho v roce 2014 získali současní majitelé. Ze zmíněných 80 dodnes existujících kusů se nachází 15 v muzejních sbírkách po celém světě, jeden je mj. v newyorském muzeu Henryho Forda.

Apple-1 počítač - aukce 2019

Související články

Dnes nejčtenější