Zavřít reklamu

Šéf internetového giganta Google se nepřímo opřel do Applu. Podle něj prodává informace o svých uživatelích jako „luxusní zboží“, ačkoliv tvrdí opak. Soukromí je v poslední době často diskutované, zejména kvůli nedávným únikům dat z Facebooku a Instagramu. Nejenom Tim Cook, generální ředitel Applu, na toto téma už mnohokrát vystoupil, aby zákazníky i ostatní ujistil, že jsou v ochraně osobních údajů na straně zákazníků. Šéf Googlu tomu ovšem nevěří a převedl debatu na pevné zásady společnosti Google.

Google má prý jakýsi kodex, který neporuší

Sundar Pichai, současný generální ředitel Googlu, v rozhovoru pro The New York Times uvedl, že filozofií Google je „pro každého“. Tedy vytvářet produkty, které budou všeobecně dostupné a užitečné úplně všem. Bez rozdílu na to, jestli jste harvardský profesor nebo student na venkově Indonésie, přiblížil. Následně dodal: „Naše poslání nás nutí zaujmout stejný postroj k soukromí. Znamená to pro nás, že soukromí nemůže být pouze luxusem nabízeným pouze určitým lidem, kteří si mohou dovolit nakupovat prémiové produkty a služby. Soukromí musí být stejně dostupné naprosto všem po celém světě.“

Zmínil, že kdyby byl zákazník produktem Googlu, mohli by vydělat opravdu „hromadu“ peněz. Ale rozhodli, že to neudělají, protože jsou lidé jejich zákazníky, klenotem. Pichai cítí potřebu čelit obviněním, že Google informace svých zákazníků prodává. Vše, co společnost dělá, je prý založeno na dvou zlatých pravidelch:

  1. Společnost Google nidky neprodá žádné osobní údaje třetím stranám, a;
  2. Vy jakožto jeho uživatel se vždy rozhodnete sám, jak budou vaše informace použity.

Aby přesvědčil, že Google informace nezneužívá/neprodává, vysvětlil tři způsoby, jak jsou data uživatelů společnosti prospěšné. „V první řadě jsou data prospěšnější pro vás. Přes Google Asistenta si vytvoříte rezervaci na pronájem automobilu, Google Mapy vám pomůžou najít správnou cestu, Fotografie vám zase umožní neomezené sdílení zážitků z dovolené. Zadruhé, naše nástroje a produkty využívají ke zlepšování služeb souhrny tvořené anonymně shromažďovanými informacemi, aby mohly sloužit široké veřejnosti. Třeba dopravní informace v Google mapách vám šetří čas, když vymyslí alternativní trasy v případě komplikací. Překlady pomocí Google Translate zase zdokonalují překlady pro miliardy lidí. A zatřetí, velmi malé procento dat slouží k tomu, aby mohl Google zobrazovat relevantní reklamy na místech/v nástrojích, které poskytuje zdarma. Takové příjmy pak udržují i širokou komunitu tvůrců obsahu (např. on-line magazíny, int. pozn.), což pomáhá, aby zůstala většina obsahu na webech bezplatná a volně přístupná komukoliv. Údaje použité k zobrazení reklamy mohou vycházet např. z vašeho nedávného vyhledávání nebo návštěvy e-shopu. V žádném případě nejsou používány údaje z aplikací jako jsou Dokumenty nebo Gmail.“ Závěrem dodal, že pokud uživatel nechce personalizované reklamy, může je kdykoliv vypnout. Volna je prý na každém, a Google se ji snaží zjednodušit.

Pinchai podporuje návrh Tima Cooka na ochranu soukromí

Šéf Googlu v rozhovoru také navázal na výzvu Tima Cooka týkající se federálního zákonu na ochranu soukromí v souladu s evropským nařízením o právech na ochranu soukromí a jeho čtyřmi klíčovými požadavky. Když prý Evropa přijala obecné nařízení o ochraně osobních údajů, vyvolala tím celosvětovou reakci. Sundar Pinchai si proto myslí, že by Spojené státy měly prospěch z přijetí vlastních komplexních právních předpisů v oblasti soukromí. Vyzval proto kongres, aby Cookem navrhovaný federální zákon schválil.

Přestože společnosti jako Google a Facebook závisí na uživatelských datech, na základě kterých umožňují co možná nejpřesnější zacílení reklam, převládá v tomto odvětví pocit, že právní předpisy definují takovým společnostem jasná pravidla. Budou se tak muset řídit zákony, které jim stanoví, jaká data a odkud smí shromažďovat, a jak s nimi smí dále nakládat.

Šéf Google - Apple prodává údaje

Související články

Dnes nejčtenější