Zavřít reklamu

Pokud patříte mezi majitele AirPods, možná se vám již stalo, že jste se při poslechu hudby museli přesvědčit, zda zvuk skutečně vychází z vašich sluchátek a ne ze zařízení, na kterém je přehráván. Padnou-li vám do uší, je totiž velmi snadné zapomenout, že je v nich vůbec máte. Zarytého audiofila byste pochopitelně darováním těchto sluchátek asi příliš nepotěšili, k zahození však rozhodně nejsou. Ostatně, kdyby byly, těžko by je jejich uživatelé označovali za jeden z nejlepších produktů Applu posledních let. Jaký příběh se ale vlastně za populárními AirPods skrývá?

Počátek tohoto příběhu se datuje do roku 2011. Tehdy Apple podal patentovou přihlášku na sluchátka, podobná EarPods, která ale budou schopná fungovat i bez kabelu. Patent byl zveřejněn v říjnu roku 2012 a stálo v něm, že ve chvíli, kdy jsou sluchátka odpojena od kabelu, začnou využívat bezdrátového připojení. V patentu nechyběly ani ilustrace. Na těch můžeme vidět sluchátka, spojená kabelem pod bradou – kompletně bezdrátové řešení bylo nejspíš v té době nemyslitelné. Patent navíc vznikl v roce 2011, tedy teoreticky za dob Steva Jobse, který Bluetooth protokolu příliš nefandil. Je to logické – v době jeho působení nebyla technologie na takové úrovni, na jaké ji známe dnes. Možná i proto tehdy zveřejnění patentu žádný velký rozruch nevyvolalo a Apple tak měl svým způsobem na další roky jejich vývoje naprostý klid. Ten byl dokonce tak velký, že o detailech vývoje víme dodnes jen velmi málo věcí, na rozdíl třeba od příprav prvního iPhonu.

Správný impulz

V roce 2014 oznámil Apple akvizici značky Beats, v červnu roku 2015 pak zahájila svůj provoz hudební streamovací služba Apple Music. Z těchto kroků tak začali někteří pomalu usuzovat, že směr, kterým Apple směřuje, si nejspíš vyžádá i nová sluchátka přímo z jeho dílny.

V témže roce, kdy odstartovala Apple Music, Apple – respektive společnost Flight LLC – v rámci co nejvyšššího utajení – začal podnikat první kroky k registraci obchodní značky AirPods. V září byl proces úspěšně ukončen. O rok později na sebe Apple strhl pozornost laické i odborné veřejnosti, když se rozhodl své nové iPhony zbavit sluchátkového jacku a světu ukázal sluchátka AirPods. Budoucnost je totiž podle něj bezdrátová a 3,5 mm jack v ní tak logicky nemá místo.

Ani AirPods ale zprvu nevyvolaly jednoznačné nadšení. Terčem vtípků se stal jejich vzhled, to, jak snadno se mohou ztratit, a posléze také dlouhá dodací doba. Britský list The Guardian shrnul kritiky AirPods do výrazu „tampony bez šňůrky“. Kritiku a výsměch sklízela také cena sluchátek, která se mnohým zdála neúměrně vysoká. Postupem času si ale bezdrátová sluchátka od Applu získala svou popularitu. Ta svého vrcholu zřejmě dosáhla loni o Vánocích, kdy se z AirPods stal nejenom velký hit, ale také vděčné téma pro vtipy a memes. Letos se AirPods konečně dočkaly i svého upgradu – ten se pyšní například novým, vylepšeným procesorem, a pouzdrem se schopností bezdrátového nabíjení.

Patříte mezi majitele, nebo odpůrce AirPods? A jaké jsou vaše důvody? Co podle vás chybí AirPods k dokonalosti? Dejte nám vědět do komentářů.

AirPods

Související články

Dnes nejčtenější