Zavřít reklamu

Přestože nás od představení nového iOS 13 dělí už „jen“ méně než měsíc, úniky informací, které novinky tohoto softwaru odhalují, rozhodně nekončí. Před malou chvílí přišel se svým komplexním shrnutím Mark Gurman z Bloombergu, jehož zdroje se již dlouhodobě řadí mezi ty nejpřesnější. S trochou nadsázky se tak dá říci, že si v následujících řádcích užijete představení iOS 13 v předpremiéře.

Koncept iOS 13 na iPadu: 

Podle zdrojů Marka Gurmana z Bloombergu je nový iOS 13 interně označován jako “Yukon” a Apple se u něj zaměřil jak na přidání spousty novinek, přičemž některé z nich plánoval již na loňský rok, ale také na zvýšení výkonu a rychlostí spolu s odstraněním chyb, jako tomu bylo v iOS 12. Dočkat bychom se měli mírně upraveného uživatelského rozhraní s novými animacemi pro vypínání aplikací a spouštění multitaskingu. Widgety, které lze nyní zobrazit vlevo od domovské stránky, mají nyní působit o poznání čistším dojmem, díky čemuž by tak měly být ještě přehlednější. 

Konečně Dark Mode

Bloomberg potvrzuje, že do nového iOS dorazí Dark Mode, jehož hlavním cílem bude ulevit očím uživatele při používání iPhonu v noci. Laděn bude logicky do černé a šedé barvy a spustitelný bude jak přes Nastavení, tak i přes Ovládací centrum, které lze vyvolat přímo kdykoliv při používání iPhonu potažením z určité hrany telefonu směrem do středu displeje. Apple údajně také testuje nové možnosti pro klávesnici, přičemž jedna je založena na přejížděním prstů po jednotlivých písmenech, jako je tomu nyní u SwiftKey. Není však jasné, zda se toto vylepšení rozhodne představit již nyní, či zda si jej ponechá v záloze na příští rok.

Přepracování se dočká i aplikace Zdraví, která bude nabízet novou domovskou obrazovku s ještě lepším přehledem o vaší každodenní aktivitě. K dispozici má být i sekce pro sluchové zdraví, které se bude mimo jiné zaměřovat na hlasité poslouchání hudby ve sluchátkách či pobyt uživatelů v extrémně hlučném prostředí. Více informací však o této novince zatím nemáme, takže těžko říci, jak přesně bude fungovat. Ženy pak potěší možnost záznamu komplexního menstruačního cyklu. Gurman mimo jiné potvrzuje příchod nové funkce umožňující používat iPad jako druhý displej Macu, což lze nyní pouze pomocí aplikací třetích stran jako Duet Display či Luna Display. Obsah z Macu by se však neměl “jen” zrcadlit, ale uživatelé by jej měli být schopni i různě editovat například pomocí Apple Pencil, což je skvělá zpráva především pro grafiky. 

Připomínky v novém kabátě

Kámen na kameni nezůstane ani v aplikaci Připomínky, která by se měla dočkat spousty vylepšení, díky kterým bude srovnatelná s aplikacemi třetích stran v App Storu. Obecně se dá říci, že by měla být aplikace o poznání přehlednější a tudíž i uživatelsky přívětivější, díky čemuž by se mělo zvýšit její využívání. To samé pak platí i pro Čas u obrazovky, jehož funkce chce Apple ještě rozšířit a to především z hlediska rodičovské kontroly. 

Zkrátka nepřijde ani aplikace Knihy, která nás bude v iOS 13 povzbuzovat ke čtení a to skrze jakési “odměňovací” rozhraní. To by mohlo teoreticky fungovat na podobném principu, jako aktivita u Apple Watch – čili za splnění určité věci dostanete odměnu ve formě odznáčku. Drobná vylepšení dostanou i iMessage, které mají přijít například s vyhlazenějším menu úkonů v konverzacích – zřejmě se tedy dočkáme lepší “lišty” aplikací a nových možností samolepek. 

Takto bude vypadat iOS 13 na iPhonu 11:

Konečně chytrý Mail

Ani nad Mapami nehodlá Apple zatím zlomit hůl. Jejich využití by totiž mělo být údajně díky novým úpravám o poznání příjemnější. Usnadnit by se mělo například ukládání často navštěvovaných míst jako jsou třeba adresy domova či práce. Jednoduší by nyní mělo být i hledání přátel, rodiny a vašich zařízení, jelikož se dočkáme sloučení aplikací Najít přátele a Najít iPhone do jedné. Ta má nyní nést název “GreenTorch” a nabízet má několik softwarových novinek. Kromě toho ale údajně Apple připravuje i jakési hardwarové GPS lokátory, které by byly připnutelné k různým věcem a my je tak vždy velmi jednoduše nalezli. Zda chystá tuto novinku sám či s někým ve spolupráci je však bohužel zatím nejasné. Několik hezkých vylepšení čeká i Mail. Ten nabídne například možnost ztlumení jednotlivých vláken, jednodušší blokaci či lepší správu složek. Apple údajně zapracoval i na funkci Večerka, která má být nyní daleko sofistikovanější a hlavně má být připravena na integraci budoucích Apple zařízení určených právě na monitoring spánku. O co přesně se má jednat však bohužel v tuto chvíli též jasné není. 

Do plánů se Applu vešel i upgrade aplikace Domácnost, která by měla nyní nabízet další spoustu možností pro chytré produkty v čele se zpětným přehráváním záznamů z bezpečnostních kamer či podobných věcí. Kalifornský gigant dále počítá s vylepšováním HomePodu, který bude umět rozpoznávat hlasy uživatelů a bude mít tedy vícero režimů. Zda to však zvládne pouze softwarová úprava či bude potřeba i hardwarový zásah, respektive nový model, není v tuto chvíli jasné. 

Jednou z posledních novinek, kterou Gurmanovy zdroje prozradily, je přepracované rozhraní pro sdílení fotografií či webových odkazů, které by mělo samo navrhovat odesílání obsahu na základě toho, s jakými osobami jste nejčastěji v kontaktu. Vše bude samozřejmě zaměřeno především na strojové učení a umělou inteligenci. Dalším zajímavým vylepšení pak má být jakýsi iOS správce stahování pro Safari, ve kterém by se zobrazoval veškerý stažený obsah přes tento prohlížeč, jako tomu například je v macOS. Dočkat se ale máme i přepracovaného multitaskingu pro iPady, nové domovské obrazovky či nových nastavení pro Zpřístupnění, které usnadní používání iPadů a zřejmě i iPhonů postiženým uživatelům. 

Související články

Dnes nejčtenější