Zavřít reklamu

Se čtvrtletním oznamováním finančních výsledků Applu bylo řadu let spojeno i oznámení prodejních čísel jednotlivých produktů. Od toho však cupertinská společnost nedávno upustila s tím, že čtvrtletní čísla nemají žádnou výpovědní hodnotu a je tudíž zbytečné se nad nimi vůbec pozastavovat. Přehled o prodaných produktech nám proto musí nyní zajišťovat různé analytické společnosti, jejichž výsledky se však v minulosti ukazovaly jako poměrně přesné. Už včera přispěchala s prodeji iPhonů společnost IDC a dnes na ní navazuje další kolos – Canalys. 

Loňské iPhony se v prodejích příliš „nepochlapily“: 

 

Včerejší zpráva IDC vyvedla nejednoho jablíčkáře z míry. Prodeje iPhonů totiž podle ní meziročně klesly o skoro až neuvěřitelných 30 % a to konkrétně z 52,2 milionů kusů z roku 2018 na 36,4 letos. Ani průzkum Canalys však nevypadá optimisticky. Prodejní propad sice není podle něj tak brutální, jelikož je údajně “jen” 23%, avšak i přesto je suverénně největší ze všech velkých výrobců smartphonů. Například takový Samsung se meziročně propadl “jen” o 10 %, Xiaomi pak kleslo dokonce pouze o 1,3 % .

Obě analytické společnosti se shodují na stejném viníkovi – Číně. Právě tam jdou totiž iPhony v posledních měsících na odbyt velmi špatně, což se vzhledem k velikosti tohoto trhu na Apple velmi neblaze podepisuje. V USA pak začíná být problém prodlužující se doba, po které uživatelé upgradují na nový model. Prodeje tak nespasí ani rostoucí obliba v různých trade-in akcích, která roste především v Evropě a Asii. 

Zvrácení nepříznivých prodejů nebude v následujících měsících pro Apple nic jednoduchého. Nové iPhony totiž světu představí až v září, což se v minulosti projevovalo poměrně slabými prodeji přes léto. Nicméně analytici předpovídají, že to nejhorší by již zřejmě mělo být za Applem a prodeje se tak podle všeho již drasticky propadat nebudou. Jasno však budeme samozřejmě mít až za pár měsíců. 

Související články

Dnes nejčtenější