Zavřít reklamu

Včera večer prozradil Apple světu své finanční výsledky za uplynulé čtvrtletí, které jsou bohužel horší, než ty, kterých dosáhl ve stejném období před rokem. Velký vliv na nich mají zejména zhoršené prodeje iPhonů, o kterých analytici hovoří prakticky od začátku letošního roku. Ty sice Apple nepotvrdil, jelikož prodejní čísla svých produktů přestal vloni zveřejňovat, průzkum analytické společnosti IDC nám je však poodhaluje vcelku dobře. O žádnou hitparádu se podle očekávání nejedná. 

Největším trhákem uplynulých měsíců měl být iPhone XR, jeho prodeje však Apple zřejmě nespasily: 

Hned na úvod je potřeba říci, že pokles prodejů zaznamenal celosvětový trh se smartphony a to zhruba šestiprocentní, což však zřejmě není po Vánocích nic příliš překvapivého. Naopak prodejní propad Applu je překvapivý velmi, jelikož je skutečně brutální. Z 52,2 milionů iPhonů prodaných v 1. čtvrtletí roku 2018 se totiž kalifornská gigant dostal v uplynulém čtvrtletí jen na 36,4 milionů kusů, což znamená pokles o 30,2 %. 

iphone-sales-q1-2019
Zdroj: Redakce Letem světem Applem

Viníků je hned několik 

Špatné prodeje iPhonů lze připočíst hned několika viníkům. Tím největším je podle mnoha analytiků Čína, ve které zájem o jablečné telefony vcelku výrazně upadá. Tamní uživatelé je kupují čím dál méně jak kvůli probíhající obchodní válce s USA, tak i kvůli jejich ceně a výbavě, která je s konkurencí například od Huawei či Xiaomi nesrovnatelná. Ani domácí trh v USA však podle IDC nešlape přesně tak, jak by měl a to zejména kvůli prodlužující se době upgradů smartphonů. Tento problém však v USA netrápí jen Apple, ale i Samsung či LG. 

Předpovědi analytiků se tak vyplnily, ba co víc – výsledek je možná ještě horší, než kdekdo předpokládal. Nedá se navíc úplně očekávat, že by se tento trend měl hned v následujícím čtvrtletí změnit, jelikož na něj Apple žádnou smartphonovou novinku naplánovanou nemá. Zlom tak nastane nejdříve na podzim po představení nových iPhonů, avšak i u těch bude velmi záležet na tom, jaká vylepšení přinesou a jakou cenu u nich Apple nasadí. 

iPHone in hand unsplash fb
Zdroj: Redakce Letem světem Applem

Související články

Dnes nejčtenější