Zavřít reklamu

V uplynulých měsících jste si mohli na našem magazínu prakticky denně přečíst o tom, jak se vyvíjí soudní válka mezi Applem a Qualcommem. Spor započal v roce 2017 a měl vyvrcholit žalobou Applu na Qualcomm o 30 miliard dolarů, která by byla největší svého druhu. Kalifornský gigant ale nakonec složil zbraně a s výrobcem čipů, se kterým dlouhé roky spolupracoval, se nakonec udobřil. Jednalo se o velmi překvapivý krok a bylo jen otázkou času, než se něj někdo zeptá samotného Tima Cooka. Generální ředitel jablečné společnosti je prý šťastný, že je spor zažehnán a zároveň je velmi rád za podepsanou dlouholetou licenční smlouvu.

Prodeje iPhonů se meziročně dost propadly:

Jsme rádi, že je spor za námi a všechny neshody byly po celém světě vyřešeny. Rovněž si ceníme víceleté smlouvy o dodávkách a prodloužené licenční smlouvy se společností Qualcomm,“ nechal se šéf Applu slyšet. Tim Cook byl dále dotázán i na 5G technologii. Šušká se totiž, že to bude právě Qualcomm, kdo dodá 5G modemové čipy do iPhonů v roce 2020. Tuto úlohu měl původně zastat Intel. Nicméně se proslýchalo, že se mu vývoj těchto čipů nedařil. Vše bylo potvrzeno záhy po uzavření mimosoudní dohody s Qualcommem, jelikož Intel oznámil, že 5G modemové čipy pro smartphony vyrábět nebude. Nicméně v letošních iPhonech by se ještě měly nacházet LTE modemové čipy od Intelu. Není tajemstvím, že Tim Cook byl v minulosti kritikem 5G technologie kvůli vysoké ceně. Dle jeho reakce na dotaz na tuto technologii se ale možná jeho postoj změnil. „V minulosti existovaly technologie, které byly velmi nákladné, přičemž některé stále jsou. Na druhé straně je celá řada věcí, které jdou opačným směrem. Je těžké předvídat, co se stane. V souhrnu je rozhodující cena.“ uzavřel CEO Applu.

Následné byl dotázán finanční ředitel Applu Luca Maestri na podrobnosti ohledně finančního vyrovnání s Qualcommem. Ten ale uvedl, že se s Qualcommem dohodli na utajení detailů této platby a Apple má v úmyslu tuto dohodu dodržet. Některé zdroje uváděly, že Apple zaplatil Qualcommu za dva roky, kdy licenční poplatky neplatil, zhruba 6 až 7 miliard dolarů.

Související články

Dnes nejčtenější