Zavřít reklamu

Využíváte jablečnou aplikaci Aperture na úpravu fotek v Macu? Pak pro vás máme špatnou zprávu. V podpůrném dokumentu aplikace Apple nově uvádí, že po skončení verze Mojave již už nebude macOS podporovat. Tomuto kroku se však nepříliš nelze divit. Na dnešní poměry už je totiž aplikace poměrně zastaralá, jelikož její poslední verze vyšla v roce 2010, a o čtyři roky později dostala poslední aktualizaci. Apple tak v podpůrném dokumentu její uživatele nabádá k migrofání jejich knihovny fotek například do Adobe Lightroom Classic.

Vývoj Aperture byl oficiálně ukončen v černu 2014, a v dubnu 2015 ho společnost úplně odstranila z Mac App Storu po spuštění aplikace Photos for Mac. Přesto je Aperture i nadále funkční po současnou verzi Mojave, i když se značným omezením. Také kvůli přechodu z 32bitového na 64bitové rozhraní budou některé soubory vytvořené pomocí starších formátů nefunkční na novějších verzích systému MacOS, jakmile bude Mojave „nahrazeno“.

Když Apple před několika oznámil konec programu Aperture, strhla se mezi jeho uživateli vlna kritiky. Obratem ale přispěchalo Adobe s ujištěním, že výrazně posílí vývoj Lightroom, který je přímou konkurencí Aperture. Program je dnes hojně využíván profesionálními fotografy, i když stojí téměř 4 tisíce Kč. Možná i to je důvod, proč je blížící se usmrcení Aperture opět velmi diskutovaným tématem. Někteří uživatelé této aplikace dokonce píší, že ukončením vývoje udělal Apple jednu z největších chyb. Kritice neušel ani Lightroom, který prý není pro MacOS správně optimalizovaný.

program-aperture-apple

Související články

Dnes nejčtenější

.