Zavřít reklamu

Jablečná společnost navrhla novou funkci, která by se mohla objevit v budoucích iPhonech, či dokonce i v budoucích Apple Watch. Pomocí této funkce by mělo být zařízení schopné podle složení okolního vzduchu rozeznat, zdali se nachází uvnitř nějaké budovy, anebo venku. Funkce by měla být dokonce tak přesná, že přesně rozezná, v jakém pokoji se nacházíte – a to bez využití systému GPS.

Novou funkcí by mohl disponovat klidně i jeden z budoucích iPhonů:

Momentálně používá většina chytrých zařízení k lokaci právě GPS, které je pro určování polohy zařízení naprosto ideální. Bohužel však není k dispozici úplně všude, například uvnitř budov, anebo tunelů. Pokud zrovna není k dispozici GPS, začnou se brát v potaz nejbližší Wi-Fi sítě, NFC čipy, a ostatní – zkratka vše, aby bylo možné zjistit, kde se alespoň přibližně nacházíte. Jablečná společnost uvádí, že všechny tyhle “podpůrné sloupy GPS” fungují skvěle, avšak pořád je zapotřebí jakési interakce se zařízením. Pokud byste se ocitli někde, kde není k dispozici ani GPS, ani Wi-Fi, ani žádná jiná služba, tak by se lokace uživatele proste nezobrazila. S novou funkcí rozpoznávání vzduchu by se však mohlo všechno změnit.

Kalifornský gigant tento patent nechal registrovat pod názvem “Vylepšená detekce lokace pomocí senzorů umístěných uvnitř zařízení”. Slovem senzory se v tomto případě myslí senzory, které jsou schopny rozeznat plyny v ovzduší. Mezi ně by mohl patřit například ozon, oxid uhličitý a ostatní složky vzduchu. Pomocí rozpoznání těchto plynů by bylo možné zařízení jednoduše detekovat i uvnitř budovy. Systém by navíc byl schopný podle struktury vzduchu rozeznat, zdali se nacházíte na nějakém novém místě, anebo jste se vrátili zpět na nějaké místo, kde už jste někdy byli.

Jak už to ale bývá zvykem, tak pouhé zaregistrování patentu u jablečné společnosti doopravdy nic neznamená. Apple si nechává patentovat opravdu velikou hromadu funkcí a služeb, kdy některé z nich jsou i lehce úsměvné. Samozřejmě to ale také neznamená, že by se funkce pro rozpoznávání lokace pomocí složení vzduchu nemohla v budoucích zařízeních objevit. Ona možnost pro rozpoznávání vzduchu už byla několikrát patentována, avšak ne za účelem sledování polohy. Většinou to bylo kvůli možnosti detekce nadměrného množství oxidu uhličitého. Pokud se totiž člověk nadýchá vzduchu, v jehož struktuře má CO2 podíl okolo 20 %, tak nastává omdlení a smrt. Budoucí chytrá zařízení by na zvýšenou hladinu CO2 měly být schopné upozornit. Avšak to už je patent z jiného soudku. Dle mého názoru by však detekce škodlivých plynů byla o mnoho lepší funkcí, než sledování polohy pomocí složení vzduchu.

Související články

Dnes nejčtenější