Zavřít reklamu

Od oficiálního zrušení bezdrátové nabíječky AirPower uplynul dnes přesně jeden měsíc. Rozhodnutí, ke kterému Apple dospěl po zhruba roce a půl od oznámení, vyvolalo zprvu skutečně ostrou kritiku spolu s velkým množstvím posměšků založených jak jinak než na neschopnosti kalifornského giganta vytvořit vlastní bezdrátovou nabíječku. Že se mělo jednat o revoluční produkt, který na trhu nemá obdoby, sice naprostá většina diskutujících opomněla, avšak o tom následující řádky být nemají. Mají být totiž především o tom, jak Apple svým rozhodnutím oficiálně zrušit vývoj nevědomky vyškolil konkurenční Samsung, který je teď světu pro smích kvůli jeho ohebnému smartphonu Galaxy Fold. 

Když Samsung světu poprvé Galaxy Fold, respektive jeho prototyp, vloni na podzim ukázal, nejednomu nadšenci do technologií spadla brada až ke kolenům. Příchod ohebných telefonů, které jsme doposud znali jen ze sci-fi filmů, totiž nabral najednou velmi reálné obrysy, které chtěli Jihokorejci co nevidět přetavit v naprostou realitu. To se ale evidentně nepodařilo. Poměrně velké množství modelů určených na recenze, které se samozřejmě od těch určených běžným zákazníkům hardwarově neliší, totiž po pár hodinách či dnech odešlo a to buď částečně, kdy u smartphonu začala problikávat jedna polovina displeje, nebo zcela, kdy polovina či dokonce celý displej vypověděl zcela službu a zkrátka zčernal. Samsung na tento problém samozřejmě ihned reagoval stažením recenzních modelů zpět na své ústředí a posunutím zahájení prodejů, čímž chtěl získat čas na objevení závad a jejich nápravu. Je ale tohle ta správná cesta? Vždyť nechybělo moc a do rukou běžných uživatelů se dostaly de facto poruchové prototypy s pořádnými mouchami, které měly rozhodně pomřít už při testování. Právě to však vyvolává vášnivé diskuze. Věnoval se mu vůbec Samsung do hloubky? Kdyby ano, zřejmě by na podobné problémy velmi rychle sám narazil – tím spíš, když se projevovaly i při naprosto běžném používání telefonu a nikoliv jen po odlepení ochranné fólie, jak mnozí příznivci Samsungu skálopevně tvrdí. 

Ať je pravda kdekoliv, jasné je v tuto chvíli jedno – Samsung je kvůli jeho nepodařenému vstupu s Galaxy Fold na trh světu pro smích a to i přesto, že se jedná svým způsobem o revoluci. Podobné přešlapy se evidentně neodpouští a hořká pachuť spojená s tímto modelem Samsungu v ústech zůstane i poté, co jej vydá v “bezporuchové” verzi. Svět na něj totiž bude zřejmě velmi dlouho nahlížet jako na “ten ohebný mobil, co se rozbíjel” a to bez ohledu na to, zda tomu tak bude i v budoucnu. Přesně tomu se však Applu podařilo oznámením ukončení vývoje AirPower vcelku elegantně vyhnout. Jasně, posměšky na jeho adresu kvůli ní byly, jsou a budou. Recenzenty a své zákazníky však alespoň nepoužil jako pokusné myši a to jen proto, aby byl v nějakém odvětví trhu opět označován za inovátora, byť by o to s ohledem na jeho současný stav rozhodně stál. Nechápejte mě však tak, že určitou formu riskování zcela odsuzuji – ba naopak. Některé věci se totiž zkrátka bez toho, abyste šli se svou kůži na trh, neobejdou. Existuje však podle mě určitá hranice mezi zdravým riskováním a naprostým bláznovstvím, která může být sice mnohdy skutečně titěrná, avšak v případě Samsungu balancování na této hranici rozhodně problémem nebylo. Pokud by totiž bylo, chyba by byla zřejmě daleko menšího rázu. 

Podtrženo, sečteno – i zdánlivý neúspěch Applu můžeme s odstupem času vnímat spíše jako výhru. Přitom by stačilo oběma společnostem tak málo – špetka pokory. Obě totiž dokázaly, že jen dobrý nápad nestačí. Jedna z nich si to však uvědomila dříve, než bylo pozdě. Zato druhá bude muset svoje neprozření ještě nějaký ten pátek hasit, přičemž nelze se stoprocentní jistotou říci, zda se uhasit podaří. 

Související články

Dnes nejčtenější