Zavřít reklamu

Od letošní první jablečné keynote se čekalo skutečně mnoho nových produktů. Ty ale byly představeny o týden dřív a samotná keynote se nesla pouze v duchu nových služeb. Apple nám kromě nových iMaců a AirPods představil i nové iPady – konkrétně tedy mini 5, jehož recenzi už na našem webu najdete, a iPad Air. Druhý jmenovaný mám už nějaký ten den po prvním pohledu doma a po každodenním používání se jej pokusím co nejlépe zhodnotit.

Balení a rozměry

Nejprve ale k obecným věcem jako je obsah balení. IPad dorazí v klasické bílé krabici, jejíž obsahem nebude nikdo překvapen. Po otevření na vás vykoukne samotný iPad, pod nímž se skrývá manuál, 10W nabíjecí adaptér a metrový lightning kabel. Design iPadu může být po relativně nedávném představení iPadu Pro (2018) pro leckoho zklamáním. Apple se totiž přidržel starého designu a iPad Air tedy přichází s rámečky a Touch ID.

Novému iPadu Air oproti předešlé generaci mírně povyrostl displej, a to z 9,7“ na 10,5“. Zvýšily se tedy i nepatrně rozměry na 250,6 x 174,1 x 6,1 mm z původních 240 x 169,5 x 6,1 mm. Oproti původním 444g nyní iPad váží 456g ve W-Fi verzi a 464g v Cellular verzi. U iPadu Air se tedy designového posunu nedočkáme, avšak upřímně nevím, zda to vůbec je na škodu. Tablet se drží a vypadá zkrátka skvěle. Třešinkou na dortu je pak jeho „tloušťka“ 6,1mm. Nevím, jak tomu bylo u předchozích generací, nicméně tento tablet se poměrně jednoduše, jak můžete vidět i v galerii, zapatlá. Displej a zadní stranu tak budete čistit prakticky neustále.

Displej

Rozmístění tlačítek, portů a reproduktorů je klasikou, kterou nemá cenu dlouze rozebírat. Novinkou zde pak je přítomnost mikrofonu na zadní straně a Smart Connector ne levém boku pro připojení klávesnice, o niž si povíme později. Nejdůležitější je samozřejmě displej, který při úhlopříčce 10,5“ a rozlišení 2224 x 1668 poskytne vašemu oku zcela dostačující jemnost 264 ppi. Displej disponuje technologií True Tone display, která upravuje vyvážení bílé a stará se o intenzitu bílého světla. Displej je rovněž plně laminovaný, takže máte při pohledu na něj pocit, jako by ikonky byly „vylepeny“ přímo na samém povrchu. Není tedy pozorovatelná žádná mezírka jako u levnějšího iPadu 2018. Displej je čitelný i na slunci a chlubí se dobrými pozorovacími úhly. Více než maximální jas ale paradoxně oceňují jas minimální. IPad jsem totiž často bral do rukou v noci a při minimálním jasu je k očím skutečně šetrný.

Zvuk

Na spodní straně nalezneme dva reproduktory, které jsem chválil už v prvním pohledu na tento stroj. Zvuk je skutečně dynamický a při maximální hlasitosti se vám vlivem basů bude iPad v rukou pěkně třepat. Upřímně jsem čekal, že si na zvuk zvyknu a při pohledu zpět jej budu hodnotit jen jako „prvotní nadšení“. Tak se ale nestalo a zvuk stále hodnotím velmi pozitivně. Pokud by tento tablet obsahoval čtyři reproduktory jako jeho větší bratr iPad Pro (2018), věřím, že bych byl nadšený ještě více. Zde je třeba se spolehnout na reproduktory dva a já věřím, že to plně postačuje. Problémy mohou ovšem nastat, pokud používáte iPad v leže a máte jej položený na břiše.

Výkon

Jestli něco bylo pro valnou část veřejnosti překvapením, je to rozhodně výkon tohoto stroje. V tabletu totiž tepe procesor A12, který nalezneme rovněž v nejnovějších iPhonech. K dispozici jsou „éru“ rovněž tři gigabajty operační paměti. V Antutu Benchmark dosáhne Air na 377461 bodů, iPhone X s A11 dosáhl v tomto testu „pouze“ 256748 bodů. V GeekBench 4 pak 11477 bodů oproti 10676 bodům iPhonu X. V single core testu dosáhl procesor A12 4822 bodů, iPhone X 4277.

Výkonu má tedy iPad Air skutečně na rozdávání a vzhledem ke ,,stáří“ použitého hardwaru se vzhledem k politice Applu se dá očekávat, že se tablet dočká softwarové podpory možná až dalších 5 let. Podobně jako nový mini, podporuje iPad Apple Pencil první generace. U všech nejnovějších tabletů napříč řadami si tedy můžeme nově užít i tuto jablečnou vychytávku.

Fotoaparát

V tomto tabletu nalezneme 8megapixelový zadní fotoaparát s clonou f/2,4, který dokáže pořizovat videa v rozlišení FullHD nebo zpomalené záběry v HD rozlišení při 120 snímcích za sekundu. Klasicky zde pak chybí zadní blesk. Osobně si nedokážu představit, že si iPad někdo pořídí kvůli fotografování. Ovšem foťák zde je a špatně nefotí. Pokud ale budete chtít kvalitní fotografii, sáhnete spíše do kapsy pro iPhone. Nedostatku kvality fotoaparátu si všimnete především při slabém osvětlení, kdy digitální šum je skutečně velmi výrazný. Přední fotoaparát nabízí rozlišení 7megapixelů, Applem je označován jako FaceTime HD a rovněž s ním pořídíte videa v rozlišení 1080p.

Osobní zkušenost

Mě osobně po rozbalení tohoto stroje zajímalo, jak jej používat dennodenně jako náhradu notebooku. Přesně tak se totiž Apple snaží své iPady propagovat. Jak uvádím výše, tento tablet disponuje smart connectorem, ke kterému je připojitelná jablečná Smart Keyboard. Jako student jsem chtěl vědět, zda stačí vyrazit na přednášky a semináře pouze s iPadem a klávesnicí. Prvně trochu obecně.  Smart Keyboard rozložíte, posadíte na ni iPad a o nic víc se nestaráte. Žádné párování, žádné dobíjení, vše je zkrátka ihned připraveno. Při prvním používání jsem měl pocit, že je třeba do kláves více tlačit. Vše je ale o zvyku a můj prvotní dojem se ukázal jako mylný. Klávesnice snímá i slabší dotyk, psaní je tak parádní a užijete si i známé klávesové zkratky. Složená je navíc jen o málo tlustší než iPad Air. V brašně tedy oproti notebooku budete mít skutečně prázdno.

Co mě trochu na klávesnici mrzí je fakt, že nefunguje zároveň jako kryt. IPad jakožto nástroj do školy hodnotím velice kladně, jediným limitem je iOS a s ním spojená nemožnost používat trackpad či myš. Výběr textu je totiž zkrátka problematický a nejednou mě pořádně vytočil. I tento úkon je ale zřejmě otázkou času a praxe. 10,5″ displej je zcela dostačující a i při současném otevření dvou aplikací vedle sebe si nebudete na jeho velikost stěžovat.

Velmi překvapen jsem byl i výdrží baterie. Zpočátku tedy poměrně nemile, a to ve spojení s nabíjením. IPad jsem nabil dodávaným adaptérem za zhruba 4,5 hodiny, což mi přišlo poměrně šílené. Po jednom celém dni mě ale tyto pocity přešly. IPad je zkrátka zařízení, které vydrží v provozu celý den. Apple uvádí, že baterie vydrží až 10 hodin. Rozumným používáním se dostanete i na pár hodin více. Po celodenním používání, kdy jsem psal ve Wordu, prohlížel prezentace a prohlížel internet, jsem přicházel večer domů se 40 % kapacity. Dlouhé nabíjení je tedy vlastnost, která vás trápit nemusí. Nabíjet budete zkrátka přes noc. Samozřejmě pokud budete na iPadu i hrát, což byste byli blázni, kdybyste ten úžasný stroj takto nevyužili, počítejte zhruba s poloviční výdrží. Pokud tedy hledáte alternativu k Macu a oželíte absenci trackpadu, nebojte se po tomto zařízení sáhnout.

Resumé

Co říct o novém iPadu Air závěrem? Jedná se opravdu o krásný tablet s brutálním výkonem, Pokud porovnáme ceny základních modelů, větší smysl mi dává investovat pár tisíc navíc do iPadu Air, pokud tedy netoužíte po iPadu Pro (2018). Má krásný displej, úžasný výkon a vzhledem k hardwaru vám jej bude Apple ještě léta aktualizovat. Nákupu se tak bát rozhodně nemusíte. Sám se s tímto krasavcem budu loučit jen stěží.

Související články

Dnes nejčtenější