Zavřít reklamu

Před pár dny jste se mohli na našem webu dočíst o cenzuře čínského Apple Music, která vyústila až ve stažení písně tamního zpěváka Jacky Cheunga, která pojednávala mimo jiné o masakru na náměstí Nebeského klidu. Přestože tato píseň bořila v Číně řebříčky hitparád, tamní režim ji vyhodnotil jako nevhodnou a z jablečné streamovací služby ji nechal odstranit, čímž de facto potvrdil snahy zamést jakékoliv vzpomínky na tuto událost pod koberec. Letos si totiž celý svět připomíná kulaté výročí tohoto pokusu o nastolení demokracie, za který mnoho ČÍňanů zaplatilo životy. Reakce na odstranění této písně na sebe nenechaly jako již tradičně dlouho čekat. 

Takto jednoduše lze odstranit ikona Apple Music z Hudby na iOS:

Jen pár dní poté, co se zprávy o absenci písně v čínském Apple Music rozšířily po světě, začali Apple tvrdě kritizovat mnozí američtí politici. Senátor Marco Rubio například označit rozhodnutí Applu cenzurovat Apple Music za hanebné. “Je hanebné vidět jednu z nejinovativnějších a nejvlivnějších společností v USA podporovat agresivní cenzurní úsilí komunistické vlády v Číně. Tím spíš, když se blíží 30. výročí masakru na náměstí Nebeského klidu,” nechal se slyšet Rubio. Kritikou nešetří ani kongresmanka Cathy McMorris, která označila rozhodnutí Applu za čerstvý příklad americké společnosti, která se rozhodla být spoluúčastníkem v high-tech totalitním státě jménem Čína. Za zmínku pak určitě stojí i výzva kongresmana Grega Waldena, který po Applu požaduje vysvětlení, jelikož je přesvědčen, že toto rozhodnutí si vysvětlení zaslouží a Apple jej veřejnosti dluží. Poměrně zajímavé však je, že se zřejmě žádný z politiků nerozhodl zaslat Applu dopis s otázkami, jak tomu bylo v minulosti. 

Dá se očekávat, že se Apple k celé problematice v nejbližších dnech vyjádří a to velmi pravděpodobně skrze rozhovor v některém vlivném médiu. I v minulosti se totiž snažil tímto způsobem své počínání obhajovat, byť mu to stejně příliš platné nebylo. Spolupráce s komunistickým režimem se totiž holt nevyplácí – tím spíš, když ve světě hlásáte přesný opak toho, co vyznává onen režim.

Apple Music

Související články

Dnes nejčtenější