Zavřít reklamu

V posledních týdnech je o novém externím displeji od Applu slyšet poměrně často. Pravdou však je, že se většinou jedná spíše o útržkovité informace, ze kterých zřejmě příliš moudří nejste. Pojďme si tedy společně zrekapitulovat to, co o novém displeji z dílny Applu v tuto chvíli víme, ať si o něm můžete udělat o poznání lepší obrázek. 

Velikost a design 

Nový displej Applu má cílit především na profesionály a ti v naprosté většině případů ocení především velikost, která jim rozváže při jejich práci ruce. Podle analytika Ming-Chi Kua se proto dočkáme obřího 31,6” krasavce, který jim přesně toto nabídne. Úhlopříčkou tak displej výrazně přeroste 27” iMac, který však velmi doplácí na své tlusté rámečky kolem displeje. Právě těch by se měla novinka zbavit a designově se tak přiblížit iPhonům či iPadům Pro, které již úzkými rámečky disponují. 

Co se týče dalších designových prvků, očekávat se dá klasická hliníková nová známá z iMaců, od které se Apple zřejmě hned tak neodkloní, či zaoblené vnitřní rohy displeje. Ovládací prvky pak budou zřejmě skryty na zádech či na boku. Řešeny by nemusely být tlačítky, ale spíše dotykovými ploškami s haptickou odezvou. 

Rozlišení

Co se týče rozlišení displeje, o tom mnoho informací zatím nemáme. V kuloárech se sice šušká o 6K, avšak žádné větší potvrzení této skutečnosti ze strany Applu jsme zatím nezaznamenali. V tomto ohledu tak bude lepší nepouštět se do přílišných spekulací. Nicméně kolegové z 9to5mac jsou přesvědčeni o tom, že novinka dorazí se stejně jemným displejem jako iMac Pro. Osobně ale tuto domněnku za příliš reálnou nepovažuji a to z jednoho prostého důvodu – iMac Pro byl představen už téměř před dvěma lety a zatím se upgradu displeje skutečně nedočkal. Nezdá se tak úplně pravděpodobné, že by mu Apple vzhledem k jeho věku jakkoliv přizpůsoboval nový displej. Jako pravděpodobnější se spíš jeví nedávné tvrzení Ming-Chi Kua o tom, že kromě displeje dorazí i stejně velký iMac, který bude de facto jen nový displeje s počítačovým hardwarem a mírně změněným tělem. 

Technologie podsvícení 

Nový displej by se měl údajně pochlubit mini LED podsvícením, díky kterému bychom si na něm měli být schopni vychutnat o poznání kvalitnější černou či lepší kontrast barev. Tato technologie by navíc měla umožnit i mnohem tenčí panely, což by se mohlo pozitivně projevit i na celkový design novinky. Pozitivní je i to, že se tento typ displeje nemá prakticky vypalovat, což se například u OLED tvrdit bohužel nedá. Jeho použití na displeji by mohlo být sice ještě lepší, avšak vypálení bychom se vyvarovali jen stěží – tím spíš, když je na displeji počítače o poznání více statických prvků. 

Dostupnost

Již poměrně dlouho si neklademe otázku, zda tento displej přijde, ale spíše kdy přijde. Ostatně, jeho přípravy potvrdil i samotný Apple v tiskové zprávě vydané při příležitosti spuštění prodejů iMacu Pro. O dostupnosti novinky sice tehdy neinformovali, jeho přední představitelé však později poskytli rozhovor, ze kterého vyplynulo, že nový Mac Pro by rádi představili v roce 2019, při nejhorším v roce 2020. Spousta zdrojů je pak přesvědčena v to, že novinka dorazí již letos – konkrétně ve 2. nebo 3. čtvrtletí. Právě v tomto období by totiž měl mít svou premiéru i Mac Pro, byť není jasné, zda se bude jednat spíše o poodhalení či přímo o představení. Jako nejpravděpodobnější termín se v tuto chvíli zdá WWDC a jeho úvodní keynote – tedy 3. červen. 

Cena 

Jelikož se má jednat o displej určený pro profesionály, neočekávejte, že vás vyjde jeho nákup levně. Pravdou totiž je, že i Thunderbolt displej byl prodáván za 999 dolarů. Novinka má být navíc ještě o poznání revolučnější, tudíž se dá očekávat cena ještě o poznání vyšší.

Související články

Dnes nejčtenější