Zavřít reklamu

Při vydání loňského iPadu Pro se celá jablečná komunita ozývala s tvrzením, že je zařízení limitováno operačním systémem iOS. Tento fakt se nedá nijak popřít a jak všichni víme, iPad Pro stále nedokáže nahradit klasický notebook či dokonce desktop. Na toto téma úzce navázal německý designér, který stojí za nově uveřejněným konceptem takzvaného hybridního systému. Ten kombinuje právě prvky macOS a iOS.

Koncept hybridního systému (Thomas Weinreich):

Sám autor totiž již v dnešní době současný macOS považuje za značně zastaralý a podle jeho slov v budoucnu již pro něj nebude místo. Co mu hlavně vadí je takzvané zneužívání volného místa, které se dá pohodlně vyplnit i jinou aplikací a podpořit tak všemi chtěný multitasking. Ve videu si můžeme povšimnout jednoduchého přesouvání aplikací do každého rohu, díky čemuž se celá obrazovka jakoby rozdělí a uživatel tak získá daleko rozsáhlejší přehled. Designér taktéž sáhl po již zažitém způsobu historie aplikací k vytvoření ovládacího centra Mission Control, s kterým se můžeme setkat například na iPadu.

Podle autorových slov by se systém macOS mohl inspirovat jeho řešením a využít stejného způsobu jako iOS, tedy aplikace běžící na pozadí se jednoduše zamrazí, jelikož v dnešní době již skutečně není nutné je zavírat či minimalizovat. Součástí tohoto konceptu je taktéž takzvaný Springboard, tedy řešení, kterým by se dal pohodlně nahradit dosavadní Mission Control. Pro velké displeje, kterými disponuje například iMac, designér navrhuje celkově zmenšit okna, čímž se ušetří značné místo pro další aplikace. Na videu si taktéž můžeme povšimnout využití gest, kdy za pomocí čtyř prstů autor přepíná mezi režimem celé obrazovky a její rozdělenou podobou.

Pro mě osobně je systém macOS naprosto vyhovující a rozhodně by mi takovouto změnu trvalo přijmout. Stejné pocity navíc sdílí spousta zahraničních redaktorů, kteří se z tohoto nově vydaného konceptu dokonce strachují. V současné době Apple údajně neplánuje žádné spojení jeho dvou systémů a tudíž bychom se neměli obávat – tedy alespoň prozatím.

Související články

Dnes nejčtenější