Zavřít reklamu

Dnešní den se velmi pravděpodobně zapíše zlatým písmem do zkoumání vesmíru. Vědci z mezinárodního projektu totiž před malou chvílí dle očekávání světu ukázali první snímek černé díry. Právě ty jsou přitom pro lidstvo zatím velkou neznámou. 

Zatímco ve sci-fi filmech se o černých dírách hovoří poměrně často a mnohdy jsou dokonce využívány například k cestování po galaxiích, pravdou je, že o nich vědci ví skutečně málo informací. Jejich existenci sice předpověděl i Albert Einstein, od jeho hypotézy se však vědci za dlouhé roky příliš nevzdálily. Že černé díry existují totiž vyvodili prakticky jen z toho, jak se vesmír chová.

Zodpovědět alespoň pár otázky ohledně tohoto záhadného úkazu se proto pokouší zodpovědět mezinárodní projekt Event Horizon Telescope, do kterého jsou zapojeny pozorovací stanice například z USA, Chile, Mexika či Evropy. Díky tomu vznikl obří virtuální teleskop, díky kterému byli schopni vědci zachytit snímek černé díry ležící v centru Mléčné dráhy, do které spadá i naše sluneční soustava a tím pádem i Země. Černá díra, která tu leží, je podle vědců velká jako oběžná dráha Merkuru kolem Slunce. O drobečka se tak rozhodně nejedná. 

Černé díry mohou vznikat například explozí určitého druhu zanikající hvězdy. Jejich hmotnost pak může přesahovat až mnohamiliardkrát hmotnost Slunce, kolem kterého naše planeta obíhá. Tyto úkazy mají kolem sebe tak silnou gravitaci, že do sebe vtáhnou naprosto vše kolem – světlo nevyjímaje. 

Dnes nejčtenější

Další články