Zavřít reklamu

O Applu se ví, že při navrhování nových produktů zkouší ohromit svět novými technologiemi a tím pádem poměrně riskuje. Nedávno jsme se dočkali tohoto přešlapu v podobě bezdrátové nabíječky AirPower, která nám měla umožnit nabíjet vedle sebe zároveň iPhone, Apple Watch a AirPods. Před pár týdny ale poslal Apple tento projekt po roce a půl čekání ke dnu, za což si vysloužil posměch jak od konkurence, tak od svých vlastních uživatelů. Není to první průšvih Applu na poli produktů.V následujících řádcích vám povíme hned o dalších čtyřech produktech, které byly zrušeny po vydání nebo nebyly vydány vůbec.

Apple Newton

Tento produkt by se dal označit za prapředka dnešních iPhonů a iPadů. Byl dodáván se stylusem a měl zvládnout rozpoznat ručně psaný text, který by byl následně převeden do digitální podoby. Pro tento stroj byl dokonce vytvořen specifický operační systém NewtonOS. Po nevýrazných prodejích a poměrně tragickému rozpoznání ručně psaného textu byla produkce v roce 1998 ukončena, což vhledem k šestileté přípravě mezi lety 1987 až 1993 nikomu v Applu radost neudělalo.

Pippin

Tento produkt bývá mnohými označován jako největší přešlap společnosti v její historii. V roce 1994 oslovila japonská společnost Bandai Apple s myšlenkou spolupracovat na vývoji odlehčené verze Macintoshe navrženého pro hry. Applu se to zdálo jako dobrý nápad, a tak v roce 1996 vyšel Pippin. Na trh přišel zpočátku pouze se čtyřmi hrami a s obrovskou cenovkou 599 dolarů. To vše v době, kdy tomuto segmentu dominovaly konzole Sony Playstation a Sega Saturn s mnohem košatějším výběrem her. Po letech se prodalo pouhých 42 000 kusů. Steve Jobs po svém návratu do čela společnosti tento projekt, podobně jako Apple Newton, zrušil.

Apple Quicktake

Apple se snažil uplatnit i na trhu s digitálními fotoaparáty. Jedním z prvních digitálních fotoaparátů na trhu se stal QuickTake vydaný v roce 1994. Přišel s obrovskou cenovkou 749 dolarů, bez zoomu a s pomalým ukládacím prostorem.  Apple zde nedokázal konkurovat například Kodaku, Canonu nebo Fuji. V krátké době přišly tři modely tohoto produktu, které se lišily malými vylepšeními a nižší cenou. Nakonec se na něj vzpomíná jako na další produkt, který zrušil Steve Jobs.

MacBook Pro v Cellular verzi

Je dost možné, že právě tento produkt vás překvapí nejvíc. V roce 2007 Apple pracoval na mobilní verzi MacBooku Pro, který samozřejmě světlo světa nikdy nespatřil. V roce 2011 se jeden z prototypů ukázal na eBay. Prodávající uvedl, že dostal tento stroj na náhradní díly. MacBook Pro v Cellular verzi měl mít anténu implementovanou v displeji a na základní desce slot pro SIM kartu.

Výše zmíněné produkty se, snad kromě Cellular MacBooku Pro, zdají být při pohledu na dnešní Apple jako povedený vtip. AirPower se ale přeci jen trošku liší. Šlo o produkt, který Apple svým zákazníkům představil s tím, že jej vydá a my museli rok a půl čekat na prohlášení, že se to nezdařilo. Není pochyb, že AirPower zkrátka Apple technologicky nezvládl. Osobně si ale myslím, že časem se nějaká obdoba této podložky ukáže.

apple-quicktake-fb

Dnes nejčtenější

.