Zavřít reklamu

S akčními kamerami se roztrhl pytel. Tam, kde měly kamery GoPro dlouho v podstatě monopol, nalezneme dnes mnoho dalších sportovních minikamer, které jsou několikrát levnější. Zajímavou alternativou ke GoPro může být i akční kamera od značky Niceboy. Jistě, všemožné video režimy a voděodolnost dnes už nabízí kdejaký smartphone. Ten ale není tak mobilní a odolný jako právě kamerka Niceboy VEGA 6 star. Pojďme se tedy na tuto akční kameru podívat blíž.

Balení

Nejprve ale k obsahu balení. Kamerka vás skutečně překvapí svou velikostí. Její rozměry jsou 58 x 40 x 29 mm a hmotnost je 60 gramů. O to více jsem byl překvapen, když jsem viděl, jak velká krabice mi dorazila. Po jejím otevření mi ale bylo všechno jasné. V obsahu balení najdete tolik druhů příslušenství, že vám z toho půjde hlava kolem. Určitě si jistě budete lámat hlavu, k čemu některé příslušenství skutečně slouží. V krabici naleznete samozřejmě akční kameru Niceboy VEGA 6 star, vodotěsný obal, jenž lze ponořit do hloubky až 30 metrů a zároveň je připojitelný k dalšímu příslušenství. Dále náhradní dvířka s průduchy, které zajistí lepší zvuk, úchyt na řídítka, nalepovací úchyty, otevřený držák, sadu úchytů pro připojení obalu a držáku k dalšímu příslušenství, čistící hadřík z mikrovláken, dálkové ovládání, baterii (kapacita je 1050 mAh, což zajistí údajně až 70 minut natáčení videa), nabíječku s microUSB kabelem a manuál. Co naopak v balení nenajdete je microSD karta. Nicméně kamerka podporuje kapacitu až 64 GB. Po jejím zaplnění začne kamera znovu nahrávat od začátku.

Vzhled

Nyní k akční kameře samotné. Jedná se o skutečně drobné zařízení s minimalistickým designem. Prakticky dokonalý černý kvádr ruší jen vystouplý 170° objektiv na přední straně, kde je rovněž umístěno tlačítko pro zapnutí/vypnutí akční kamery a pro přepínání mezi módy fotoaparát, kamera, nastavení a možnosti prohlížet si pořízené záběry a fotografie. Na zadní se nachází 2“ LCD displej. Na levé straně nalezneme slot na microSD kartu a microUSB s microHDMI portem. Na spodní straně je baterie, na vrcholu byste pak nemohli čekat nic jiného než tlačítko pro fotografování/natáčení/potvrzení volby. Na pravé části kamerky jsou k vidění dvě tlačítka, která mohou sloužit pro zoomování nebo pro pohyb v menu nastavení. Dlouhý stisk akčního tlačítka rovněž zapne Wi-Fi, která slouží k připojení k telefonu.

Aplikace

Kamerku připojíte k telefonu pomocí Wi-Fi a aplikace OKCAM, která je k nalezení jak v App Store, tak v Google Play. Wi-Fi zapnete, jak uvádíme výše, pomoci horního bočního tlačítka. Ve smartphonu otevřete nastavení Wi-Fi, připojíte se k síti kamery po zadání hesla 1234567890, poté zapnete aplikaci a je hotovo. Aplikace má velké plus, můžete v ní dělat prakticky všechno bez nutnosti dotýkat se kamery. Nastavíte bez problému rozlišení nebo jiné obrazové možnosti. Rovněž si můžete prohlédnout natočené záběry, které bez problému můžete ihned sdílet. Aplikace je v anglickém jazyce, díky její přehlednosti to ale vůbec ničemu nevadí.

Aplikace OKCAM:

Možných nastavení v akční kamerce je skutečně přehršel. V jednoduchém a přehledném uživatelském prostředí můžete nastavovat parametry rozlišení, časosběrného nahrávání, WDR, slow motion, detekce pohybu, kvality, ostrosti, expozice, ISO, vyvážení bílé, rybího oka, podvodního režimu a mnoho dalšího.

Možnosti

Niceboy 6 VEGA star umí natáčet při 4k ve 24 fps, v 2K při 30 fps, ve FullHD až 60 fps a při HD rozlišení zvládá tento stroj až 120 fps, ve VGA pak i 240 snímků za vteřinu. Video se natáčí ve formátu mp4.. Rozlišení fotografie lze nastavit na 16MPx, 14 MPx, 12 MPx, 10 MPx, 8 MPx, 5 MPx, 3MPx nebo VGA.

Fotografie

Nejprve k fotografiím. Fotoaparát jsem měl nastavený na 12 MPx, což na mne působilo jako nejrozumnější varianta. Zvláště oceňuji širokoúhlý objektiv, který pojme opravdu velký kus scény, není problém vyfotit skutečně vysokou budovu a stát takřka pod ní. Osobně jsem byl fotografiemi velmi mile překvapen. A to jak za skvělých světelných podmínek, tak v případě zvýšené oblačnosti. Fotografie jsou ostré a podání barev velmi živé. Při podrobnějším zkoumání lze rozpoznat drobný zásah softwarových úprav a doostřování, nicméně věřím, že s kvalitou bude každý u tak malé kamerky velmi spokojen. Ostré fotky dokáže pak Niceboy 6 Vega star pořídit i za chůze. Kvalita fotografií mírně klopýtá v umělém světle. I v tomto případě si ale řeknete, že pořízená fotografie je pěkná na pohled. Pokud je tma, touto akční kamerkou zřejmě fotit nebudete. Množství digitálního šumu je celkem vysoké. Vnímání fotografií je ale značně subjektivní. Obrázek si udělejte sami v galerii pod tímto odstavcem.

Video

Osobně jsem nejčastěji natáčel ve FullHD při 30 snímcích za vteřinu. Video je při skvělých světelných podmínkách na velmi dobré úrovni, co se týče poměru cena/výkon. Kamerka zachytí veškeré detaily při slušné ostrosti. Při zapnutí optické stabilizace obrazu částečně zabráníte i třepání záběru. Kamera se při snímání velmi rychle adaptuje na přechod ze stínu do světla. Vleze-li vám do záběru slunce, nemusíte se bát, že to negativně ovlivní kontrast scény. Kamera takové situace zvládá skutečně dobře. Zapnutá funkce WDR, která je stejně jako optická stabilizace obrazu k dispozici u všech rozlišení, pak pomůže vylepšit celkový dynamický rozsah obrazu. U natáčení v noci platí to samé, co jsem uváděl u fotografií. Nějaké detaily kamera skutečně vytáhne, avšak digitální šum celkový dojem z pořízeného videa kazí.

FullHD ve 30fps ve tmě:

FullHD 30fps:

Tou nejlepší možností je ale samozřejmě FullHD při 60 fps. Tento režim si přijde na své zejména při natáčení rychlého pohybu. Záběry jsou ostré a při dobrých světelných podmínkách krásně barevné. V této cenové kategorii jen těžko najdete akční kameru, která by pořizovala video v obdobné kvalitě. Chvála ostrosti a barevnosti se týká i 2K rozlišení při 30 fps. Pokud máte monitor či televizor podporující takové rozlišení, je to pro vás jednoznačnou volbou. 4K již nativní není. Při 24 snímcích za sekundu zaznamenáte trhaný pohyb a proti 30 fps je zde skutečně viditelný rozdíl. Ovšem dovedu si představit natáčení ve 4K za použití stativu nebo pro natáčení časosběrného videa.

FullHD 60fps:

2K 30fps:

Časosběrné video:

Povedená je i funkce slowmotion. Zde je ovšem třeba pamatovat na potřebu skutečně dobrých světelných podmínek. Niceboy 6 Vega star zvládne v HD rozlišení 120 snímků za vteřinu, ve VGA pak dokonce 240. Efektivní je i funkce časosběr, která nabízí intervaly od 1 do 60 sekund. Poté je záběr složen do videa, které má klasických 25 fps. Ideální pro rychlý záběr chůze městem nebo oblačnosti. Funkce podvodního režimu zvládne upravit věrohodnost barev například při natáčení podvodního života na letní dovolené.

Resumé

Z kamery mám celkově velmi dobrý pocit. Jedná se o ideálního parťáka na výlety, potápění, na čelní sklo do auta i na každodenní amatérské focení a natáčení videí. Zvláště oceňuji obrovské množství příslušenství, ze kterého si vybere skutečně každý. Jak už jednou uvádím, hodnocení záběrů je subjektivní. Je ovšem třeba mít na paměti skutečnost, že tato kamera s masivní náloží příslušenství stojí jen 2790 korun. Najdete konkurenční kamery, které prostě fotí i natáčí lépe, pravda. Ovšem takové stojí i čtyřnásobek. Pokud jste přemýšleli o kompaktní akční kamerce, nebojte se zkusit Niceboy Vega 6 star. Zklamáni rozhodně nebudete. Akční kameru Niceboy Vega 6 star si můžete koupit přímo na Niceboy.cz nebo třeba na Alza.cz.

kamera-fb

Dnes nejčtenější

.