Zavřít reklamu

Pokud patříte mezi uživatele macOS, kteří občas potřebují něco spočítat, tak k tomu zajisté použijete vestavěnou aplikaci Kalkulačka. Po zapnutí Kalkulačky se však objeví obyčejná jednoduchá kalkulačka, která disponuje základními matematickými operacemi. Ve většině těchto případů tyto operace stačí, avšak občas je třeba nějaké číslo umocnit a nebo převést z dekadického na binární. Osobně jsem k tomu až donedávna používal různé online kalkulačky a převodníky, jelikož jsem netušil, že vestavěnou kalkulačku lze přepnout do speciálních režimů. Nenapadlo mě však na tohle téma udělat návod. Včera jsme ale s kamarádem potřebovali převést nějaké čísla a všiml jsem si, že onen kamarád používá taktéž online převodník. Ukázal jsem mu tedy, jak používat speciální režimy kalkulačky a stejně tak to ukážu i vám v dnešním návodu.

Jak přepnout kalkulačku do speciálních režimů

Nejprve je samozřejmě nutné, abyste si na Macu či MacBooku otevřeli aplikaci Kalkulačka. Můžete tak učinit buď ze složky Aplikace, anebo skrze Spotlight, který aktivujete stisknutím ikony lupy v pravé horní části obrazovky. Po spuštění aplikace se objeví klasická, jednoduchá kalkulačka. Pro její přepnutí do speciálních režimů stačí pouze v horní liště kliknout na záložku Zobrazení a z rozbalovacího menu si vybrat ze tří možných zobrazení:

  • Základní – klasické zobrazení, ve kterém se zobrazují základní matematické operace
  • Vědecké – zobrazení pokročilých matematických funkcí, například umocňování, odmocňování, cosinus, sinus, atp.
  • Programátorské – zobrazení čísel v různých soustavách, logických funkcí, atp.

Na závěr tohoto odstavce jen zmíním, že momentální zobrazení se uloží i po zavření aplikace. Pokud jste tedy Kalkulačku zavřeli v programátorském zobrazení, tak se v něm zobrazí i po opětovném spuštění.

Může se zdát, že občas jsou funkce různých aplikací a všeobecně celého systému skryté hluboko v nastavení. Tento návod je ale důkazem toho, že ne vždy tomu tak je. Občas jsou skvělé funkce různých aplikací na samotném povrchu, stačí pouze vědět, kam správně kliknout. Jak už jsem zmínil v úvodu, tak mě ani nenapadlo, že by součástí macOS mohly být rozdílné kalkulačky a až donedávna jsem používal různé online převodníky. Po mém zjištění už tomu tak samozřejmě není.

Související články

Dnes nejčtenější