Zavřít reklamu

Včerejší den se nenesl jen v duchu příchodu vylepšených iMaců s novými procesory, ale i v duchu snižování cen některých paměťových variant Maců a to i o vyšší tisíce korun. Dá se ale vlastně z tohoto zdánlivě milého kroku vyčíst něco mezi řádky? Podle nás ano. 

O tom, že některé Macy potřebovaly upgrade jako sůl, je absolutně zbytečné se bavit. Všichni totiž jistě víme, jak rychle jde technologický svět kupředu a tím pádem jak rychle technologie, které byly ještě nedávno nové, pomalu ale jistě stárnou. Právě v upgradování svých strojů však Apple přeborník rozhodně není a každá jeho reakce mu vždy trvá, což se podle mnohých analytiků podepisuje i na prodejích jablečných počítačů. Ty se totiž v posledních měsících nepěkně propadly a relativně nízko se drží i nyní – tedy po představení nového MacBooku Air a mini. Proč? Protože dva nové stroje, které navíc přinesly svým způsobem rozporuplná vylepšení, jenž nepřijali jablíčkáři jednotně a s nadšením, zkrátka nestačí. Jasně, nové procesory v iMacích jsou určitě potřeba a prodeje alespoň částečně rozdmýchat mohou. Na druhou stranu, není tak trochu hanba nechat v nabídce iMac, který má v roce 2019 plotnový disk, Full HD rozlišení a chabých 8 GB RAM? Za cenu, kterou si za něj Apple účtuje, ano. 

Jak ale tedy stagnující prodeje rozdmýchat, když ne upgrady? To zřejmě sám Apple zatím tak úplně neví. Možná proto se nyní rozhodl alespoň snížit ceny za vyšší SSD v některých svých strojích, díky čemuž by tak mohly být tyto Macy pro mnohé opět o něco lákavější. A že cena SSD nyní klesá? Ano, přesně to hraje nyní Applu do karet. Ve výsledku totiž může i přes snížení ceny držet marži na stále stejné úrovni. I proto jsem psal v předešlých řádcích slovo “zdánlivě”. Za milý krok se totiž snížení ceny zřejmě považovat nedá. Že jsou pro Apple peníze až na prvním místě jsme si totiž mohli v minulosti ověřit již několikrát. A proč se je tedy nepokusit vydělat tak, že “na oko” snížím cenu, čímž potěším své zákazníky a prodám jim tak třeba i ve výsledku dražší Macy, protože se jim budou zdát nyní přijatelnější? 

Koncept nového iMacu:

Přitom by stačilo tak málo a Macy by se mohly vyšvihnout na výsluní. Desetitisíce jablíčkářů sní již dlouho například o iMacích či MacBoocích s Face ID nebo alespoň užšími rámečky kolem displeje. Vzhledem k tomu, jakým směrem v posledních letech iMacy a MacBooky Apple směruje se však zdá příchod podobných vylepšení čím dál nepravděpodobnější – tedy alespoň u iMaců. Podobně bohužel mluví i většina analytiků, podle kterých bude jedním z největších zlomů u jablečných počítačů přechod na procesory z “jeho vlastní kuchyně”. Ty jsou však zatím opředeny tajemstvími, přestože se podle mnoha spekulací mílovými kroky přibližují. Nabízí se však otázka, zda naplní očekávání. 

Sečteno, podtrženo – Apple minimálně u Maců už nějakou dobu přešlapuje na jednom místě a ne a ne se z něj odlepit. Doufejme, že se v tomto ohledu situace v brzké době zlepší a na světlo světa se podívají počítače, které budou skutečně stát za to a nejeden jablíčkář po nich bez váhání sáhne. Macy by totiž takovou vzpruhu v podobě bestselleru potřebovaly jako sůl. 

Související články

Dnes nejčtenější