Zavřít reklamu

V minulém roce jsme se dočkali představení čtvrté generace chytrých hodinek Apple Watch. Ty se ihned po uvedení staly naprostým hitem a můžeme s klidným srdcem říci, že se jedná o dosud nejlepší chytré hodinky vůbec. Apple Watch 4 navíc vůbec jako první přinesly EKG senzor, který dokáže svého nositele upozornit v případě srdeční arytmie. Během víkendu Apple ve spolupráci s medicínou ze Stanfordu publikoval výsledky studie, která se zaobírá detekcí nepravidelného srdečního rytmu u nositelů jablečných hodinek. K této studii posléze viceprezident Applu pro zdraví, Dr. Sumbul Desai, poskytl prostřednictvím interview pro magazín Men’s Health veškeré doplňující informace.

Studie se účastnilo 400 tisíc dobrovolníků, přičemž pouze polovina procenta obdržela notifikaci upozorňující na nepravidelný srdeční rytmus. Podle doktora Desaie je hlavní rozdíl ve věku zúčastněných. Pokud je člověk starší, je daleko náchylnější k nepravidelnému rytmu (fibrilaci), což se taktéž odrazilo na celkové studii. Zatímco z dobrovolníků mladších 40 let obdrželo pouze 0,16 procent patřičné upozornění, v případě seniorů starších 65 let se jednalo o hodnotu pohybující se kolem tří procent. Jenže jak se vlastně Apple snaží předejít falešným upozorněním na abnormální srdeční aktivitu? Trik spočívá v tom, že jablečné hodinky musí v určitém intervalu detekovat pětkrát nepravidelný srdeční rytmus, přičemž až napošesté svému nositeli vyšlou notifikaci, která ho informuje o jeho konkrétním problému. Na závěr Dr. Desai dodal, že Apple Watch nebyly stvořeny za účelem diagnostikovat v okamžiku přesný stav u každého jedince, ale aby svému nositeli dokázaly nastínit jeho zdravotní situaci, na jejíž základě posléze navštíví lékaře.

Prohlédněte si Apple Watch 4 v galerii níže:

Doufejme, že se podaří Applu jeho hodinky v budoucnu ještě více zdokonalit a my se tak na ně budeme moci spolehnout v dalších věcech. Už nyní jsou však pro mnohé z nás nepostradatelnými parťáky, které nám usnadňují každodenní život. Pár vylepšení v čele s delší výdrží baterie bychom však jistojistě přivítali. Nechme se tedy překvapit, zda se jej v budoucnu dočkáme.

Související články

Dnes nejčtenější