Zavřít reklamu

Vidím to jako včera, když jsme se s kamarády na základní škole předháněli v tom, kdo vám ve svém telefonu více písniček. Většina těchto písniček měla název v podobě „jmeno_autora_-_nazev_skladby_downloaded-from-ytbdownload.com.mp3“ – určitě víte, co tím myslím. Zkrátka a jednoduše jsme neřešili to, jak se název skladby a autora zobrazí. Nyní jsem však o několik let starší, školu mám za sebou a nemohl bych strpět, kdybych měl v mém iPhonu skladby se špatnými metadaty. Metadata jsou jednoduše řečeno informace o určité skladbě – kdo ji nahrál, z jakého je alba, kdy vyšla, jaký má žánr, apod. Pomocí těchto metadat se poté mohou skladby velice jednoduše filtrovat a řadit.

V dnešním návodu vám tedy ukážu, jak jednoduše tyto metadata změnit. I když je v dnešní době velkým fenoménem si předplatit Spotify nebo Apple Music, kde metadata nemusíte řešit, tak věřím, že někdo písničky stále poslouchá i v klasické formě pomocí klasického přehrávače, a to jak na iPhonu, tak na Macu. Postup to není nikterak složitý a myslím si, že konečný výsledek bude určitě stát za to.

Jak v macOS měnit metadata skladeb

Nejdříve je nutné, abyste si na vašem Macu či MacBooku spustili aplikaci iTunes. Po spuštění se přesuňte do Knihovny, kde máte uloženy veškeré vaše skladby. Zároveň se ujistěte, že se v rozbalovacím menu v levém horním rohu nacházíte v záložce Hudba. Poté už stačí v levém menu kliknout na filtr, pomocí kterého chcete skladby roztřídit (Umělci, Alba, Skladby, atp.). Já pro příklad kliknu na Skladby. Objeví se mi všechny skladby, které mám v iTunes. Najděte si skladbu, u které chce změnit metadata, a klikněte na ni pravým tlačítkem. Z menu, které se zobrazí vyberte možnost Informace o skladbě (o albu, o umělci). Otevře se nové okno, ve kterém už můžete jednoduše metadata přepisovat. Jakmile máte hotovo, tak klikněte na tlačítko OK.

Abyste mohli metadata měnit, tak musíte mít samozřejmě všechny skladby nahrané ve vašem Macu. Je logické, že metadata skladeb ze Spotify nebo Apple Music měnit nemůžete, jelikož jsou předem vyplněné. Pokud jste si však někdy stáhli nějakou skladbu z internetu a metadata u ní nesedí, tak s pomocí tohoto návodu je můžete jednoduše pozměnit. Berte však na vědomí, že změna je nevratná. Neexistuje tedy tlačítko „zpět“, metadata můžete pouze znovu přepsat. Po stisknutí tlačítka OK se metadata skladeb ihned přepíší.

Související články

Dnes nejčtenější