Zavřít reklamu

Aplikace GarageBand letos slaví úctyhodných patnáct let své existence. Magazín Rolling Stone při té příležitosti nabídl veřejnosti unikátní vhled do toho, jakým způsobem Apple vytváří zvuky pro aplikaci. Jedná se o první mediální reportáž tohoto typu.

Phil Schiller v rozhovoru pro Rolling Stone uvedl, že platforma GarageBand má svůj původ v experimentu, do kterého se Apple pustil v roce 2004. „Když jsme pracovali na původním iMacu, přemýšleli jsme o tom, jak se svět kolem nás změní,“ vypráví Schiller. „Inspirovala nás myšlenka nového druhu softwaru, kterým by se propojily všechny ty novinky, které se v té době začaly objevovat,“ pokračuje, a dodává, že by se v budoucnu mohl objevit další John Lennon, který svůj talent objeví díky počítači, který dostal jako dítě k Vánocům.

Rolling Stone ve své reportáži přibližuje publiku, kde vlastně Apple vytváří zvuky pro GarageBand, a jak vypadá tým, který za celým procesem stojí. Studio Music Apps se nachází v neoznačené budově, vzdálené jen pár minut od Apple Parku. Tým, odpovědný za GarageBand, vede německý inženýr Gerhard Lengeling, který v Applu působí již sedmnáct let.

Tvorbu zvuků pro GarageBand popisuje reportáž na příkladu zvuku s názvem American upright bass. Tvorba zvuků vyžaduje perfektní podmínky – v praxi to vypadá tak, že hráč ve studiu vytvoří požadovaný zvuk a na sedm sekund zadrží dech, aby zajistil, že na nahrávce nebudou žádné nežádoucí zvuky. Tento proces se opakuje při různých polohách prstů, tlaku i hlasitosti.

Aplikace GarageBand se těší veliké popularitě jak mezi běžnými uživateli, tak i mezi umělci, protože pro ně představuje relativně jednoduchou cestu k tvorbě skladeb. Verze skladeb, vytvořených v GarageBandu, jsou často tak dobré, že se rovnou stanou finálními verzemi. Producent Mike Elizondo, který spolupracoval například s Dr. Dre nebo Eminemem, uvádí, že je v konečné nahrávce schopen použít 80 % toho, co vytvořil v aplikaci, a zmiňuje případy, kdy se umělcům podařilo nahrát vokály v GarageBand jen za použití vestavěného mikrofonu v laptopu.

Navzdory funkcím se ale Apple snaží vyvarovat toho, aby GarageBand propagoval jako profesionální produkt. Podle Susan Prescott z divize marketingu aplikací je cílem GarageBandu dostupnost pro všechny. Za profesionální produkt pokládá Apple například nástroj Logic Pro X.

Schiller si do budoucna představuje, že by velkým přínosem pro GarageBand mohlo být strojové učení, na kterém Apple čím dál usilovněji pracuje. Toho, že by GarageBand příliš ovlivňoval hudbu, se Schiller podle svých vlastních slov nebojí.

Související články

Dnes nejčtenější