Příběh o tom, jak vznikaly nejikoničtější zvuky jablečných produktů

Charakteristické zvuky jsou nedílnou součástí (nejen) jablečných produktů. Kladli jste si někdy otázku, jak asi vznikl zvuk, který můžeme slyšet při spouštění Macu, nebo zvuk spouště fotoaparátu na iPhonu?

Jim Reekes byl součástí jablečné společnosti již od roku 1980, kdy nastoupil na pozici s názvem „sound designer“. Na kontě má ikonické zvuky, jako je například zvuk při bootování Macu, zvuk spouště fotoaparátu nebo Sosumi. Většinu z těchto zvuků zkomponoval v obývacím pokoji svého domu v San Jose.

Na počátku byla žaloba

Historii společnosti Apple si lze dnes již těžko představit bez nejrůznějších žalob a soudních sporů. Jeden z nich se týkal přímo jeho názvu a kromě Steva Jobse v něm nefiguroval nikdo menší, než „beatlesovký“ label Apple Corps (detaily si můžete přečíst zde). Cupertinská společnost se musela zavázat k tomu, že nikdy nebude produkovat muziku – když ale k Macům přidala podporu pro nahrávání audia a Midi, právníkům, zastupujícím Apple Corps, se to ani trochu nelíbilo.

Stížnosti se kromě jiného týkaly i pojmenování zvuků v jablečných počítačích – konkrétním trnem v oku byl zvuk s názvem „Xylophone“. „Řekl jsem, že ho můžu pojmenovat ‚let it beep‘,“ naráží Reekes na kultovní hit kapely Beatles. „Nikdo s tím nic nenadělá, tak jsem si řekl – jen mě zažalujte (angl.. „so sue me“, pozn.red.) – a zvuk rázem získal své jméno, jen jsme ho psali jako ‚Sosumi‘,“ dodává. Právníkům oznámil, že Sosumi je japonské slovo, které nijak nesouvisí s hudbou. „A takhle vznikl Sosumi. Prostě jsem si dělal srandu z právníků,“ vysvětluje Reekes.

Takto Sosumi zní:

Bez zvuku není start

Zvuk, který slyšíme při startu některých Maců z posledních let, nebyl součástí systému odjakživa. Původní boot-up sound měl tři tóny a Reekese podle jeho vlastních slov neuvěřitelně rozčiloval. „Tenkrát bylo běžné, že docházelo k opakovaným selháním počítače,“ vzpomíná Reekes. „A když jste po každém rebootu museli poslouchat tento zvuk, bylo to prostě příliš.“.

Reekes se rozhodl zvuk změnit, a to i navzdory tomu, že k tomuto kroku neměl oficiální požehnání shora. Inspirací pro nový zvuk, který Reekes nahrál na klávesách ve svém obýváků, byla ironií osudu píseň „A Day in the Life“ od – pro Apple zjevně osudové – kapely Beatles.

Pak už jen zbývalo požádat odpovědné inženýry v Applu, aby zvuk propašovali do počítačů těsně před jejich vydáním. S nadšeným přijetím ze strany kolegů Reekesův riskantní krok zpočátku nesetkal, nový zvuk se ale ujal a dokonce se dočkal vlastní ochranné známky. „Trochu úlet, že?“ směje se Reekes. „Zahrál jsem C-dur, a to je nyní slavné a podléhá autorským právům.“. U nejnovějších modelů laptopů od Macu už ale slavné C-dur nenajdete. „Start-up sound už prostě není. Je to jako posadit se do restaurace, kde není nikdo, kdo by vás uvítal. Je to divný pocit,“ svěřuje se Reekes se svým zklamáním.

Zvuk spouště

Zvuk spouště fotoaparátu můžeme slyšet napříč spektrem jablečných produktů, od pořizování snímků na iPhonu až po tvorbu screenshotů na Macu. Zvuk spouště má základ v reálném zvuku z fotoaparátu Canon AE-1, který Reekes vlastnil v sedmdesátých letech minulého století. Reekes zvuk nahrál a zpomalil.

„Kdykoliv něco vyfotíte iPhonem, jedná se v podstatě o můj fotoaparát, což mě svým způsobem děsí. Dodneška, když slyším lidi okolo sebe fotit na iPhone, se dívám, kdo mi ukradl fotoaparát,“ směje se Reekes. Podle svých slov dokonce přemýšlel, jak by se mu tento fakt mohl hodit při seznamování u baru, později ale usoudil, že říkat při focení:“Hele, tenhle zvuk jsem udělal já,“ by mohlo vypadat přinejmenším divně.

V současné době působí Reekes jako konzultant a zvuky se již nezabývá – jablečnou společnost opustil koncem devadesátých let. „Moje načasování bylo bohužel velice špatné,“ lituje Reekes. „Když jsem od Applu odešel, opustil jsem zároveň i desítky tisíc možností, které by mi dnes mohly vydělat miliony dolarů.“

Zdroj: CNBC

|
Leitz

Diskuze

Napsat komentář

Zobrazit více

Zobrazit celou diskuzi
Přispět

Bazar

Fórum

  • Poslední příspěvky
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Další články

h2x1_smartdevice_supermariorun
Jablíčkáři Super Maria milují. Většina příjmů Nintenda z této hry jde právě od nich
Gmail third-party accounts
Google si nedá pokoj. Partnerským společnostem umožňuje i nadále číst obsah vašich mailů
Light-fb
Zdají se vám 3 objektivy moc? Tento smartphone by jich měl nabídnout rovnou 9
harry potter fb
Harry Potter: Hogwarts Mystery je i přes kritiku hráčů mašina na peníze
eSports
Klasický sport je passé? Olympijský program možná již brzy obohatí počítačové hry
surface 01
Microsoft chystá revoluci. Vyvíjí produkt, kterým by rád zastínil úspěšnou řadu Surface
roboti disney
Vyfouknou v budoucnu roboti práci filmovým kaskadérům?
Tesla Semi
Podívejte se, jak to vypadá uvnitř elektrického tahače Tesla Semi
kempy fb
Najděte pomocí této aplikace kemp pro vaší letní dovolenou snadno a rychle
zbierka turistickÈ zn·mky plaketa
Sbíráte turistické známky? Pak by neměla tato aplikace ve vašem iPhonu chybět
German Spring Case fb
Tento kryt dokáže detekovat pád iPhonu a včas přístroj ochránit
xbox-one-x-1-of-1-2
Ideální dárek za vysvědčení pro 15 z vás: Nový Xbox One X za bezkonkurenční cenu
Drony
Miniaturní drony se již brzy dočkají vylepšení, které je posunou na zcela novou úroveň
pixel 3 xl
Proč by úspěch iPhonu X Plus velmi potěšil i zákazníky čekající na Google Pixel 3
Google
Tvorba 3D objektů z klasických 2D obrázků? Pro umělou inteligenci Googlu žádný problém
alexa
Umělá asistentka Alexa od Amazonu má prý schopnost, ze které běhá mráz po zádech
Windows 95 Mobile fb
Takto by vypadal legendární Windows 95 jakožto mobilní operační systém pro smartphone
facebook_unik_Dat_fb
Chystá se nás Facebook špehovat? Jeho nejnovější patent to naznačuje
Leitz