Zavřít reklamu

Když se mi dostala možnost testovat nejnovější Mac mini, ani chvíli jsem neváhal. Nejmenší Mac čekal na svůj update několik let a k radosti všech se dočkal. Nejnovější konfigurace disponují nejlepšími technologiemi, například procesory Intel Core osmé generace, DDR4 RAM paměťmi taktovanými na 2666 MHz, parádně rychlými SSD úložišti a dalšími vychytávkami. V dnešní recenzi se podíváme na Mac mini v základní konfiguraci, tzn. čtyřjádrový 3,6 GHz procesor Intel Core i3, 8 GB RAM, 128 GB SSD a grafická karta Intel UHD Graphics 630 s pamětí 1536 MB. Konec řečí a pojďme se na něj rovnou podívat.

Prvotní pocit

Hned na začátek recenze bych se s vámi chtěl podělit s mým prvotním pocitem, který jsem nabyl po prvním otevření krabice. Po vytažení Macu z krabice mě udivila jeho velikost a váha. Bylo mi jasné, že Mac mini dosahuje velikosti necelých 20×20 cm. Nevím proč, ale přesto jsem jej čekal pocitově menší, v případě váhy pak lehčí. Potom ale přišel z mé strany návrat do reality. Vždyť přece držím v ruce plnohodnotný počítač s nadupaným hardwarem a nedržím MacBook Air. Když si to vezmu v porovnáním s klasickými počítači, na kterých běží konkurenční Windows, tak je velikost a váha Macu několikanásobně menší. Jak říkám, tohle byl ale první pocit, než došlo k mému uvědomění.

macmini10

Balení nenadchne ani neurazí

Lehce mě také překvapila krabička, ve které je recenzovaný Mac zabalený. U velké většiny produktů od Applu (například iPhone, MacBook, AirPods, apod.) jsme zvyklí na otevírání vysouváním nahoru. V případě Macu mini ve však setkáváme s vysouváním do boku, což samozřejmě není nic zásadního a na funkčnosti to nijak neubere, tak jako tak se ale jedná o zajímavou změnu. První, co po otevření uvidíte, není nic jiného, než celý jablečný počítač v celé své kráse. Pod ním se dále nachází jen napájecí kabel a mimo něj v balení naleznete už jen příručku, včetně jablečných nálepek.

Design je prostě fantastický

Apple se vždy snažil všechny své produkty vyobrazovat perfektně, precizně a hlavně sjednoceně. Ke sjednocení došlo i u Macu mini, konkrétně tedy ke sjednocení barev s ostatními jablečnými produkty. Nejmenší Mac vás tedy zaujme svou vesmírně šedou barvou, čímž se naprosto perfektně hodí na stůl společně s MacBookem Pro (v mém případě) a nebo s jakýmkoliv jiným novým produktem od Applu.

Na vrchní straně těla se nachází na můj vkus poměrně velké Apple logo, které by mohlo být o něco decentnější. Na bočních stranách, tedy kromě té zadní, byste těžce něco hledali. Všimnout si můžete pouze malé přední LED diody, která má jediný úkol – informovat vás, že je Mac zapnutý, jelikož například podle zvuku, to nemáte šanci poznat. Celá zadní strana disponuje černým proužkem, ve kterém se nachází nezvykle bohatá konektivita a výdech ventilátoru, který je prakticky neslyšitelný. Prvně jsem si myslel, že Mac po zapnutí nefunguje, naštěstí mě ale o opaku přesvědčila ona LED dioda.

Konektivita

Apple má ve zvyku s porty a všeobecně konektivitou šetřit. Na nejnovějších iPhonech se nachází už jen Lightning port, na 13″ MacBoocích Pro bez Touch Baru dva Thunderbolt 3 porty. To však ani náhodou neplatí pro Mac mini. Na zadní straně tedy najdete LAN konektor, u kterého si v konfigurátoru můžete navolit buď klasický gigabitový Ethernet a nebo lepší, deseti gigabitový Ethernet port. Samozřejmě nechybí Thunderbolt 3 port, a to hned čtyřikrát, který slouží k připojení naprosto všeho. Od high-endového monitoru, přes periferie, až po USB-HUB. Pro připojení monitoru můžete využít taktéž port HDMI 2.0 a v případě, že byste chtěli připojit jakoukoliv jinou periferii, tak s pomocí dvou klasických USB 3.0 portů můžete. Apple se rozhodl Macu mini prozatím ponechat dokonce i 3,5mm jack. Na konec odstavce se ještě vrátím k připojení monitorů. Pokud vlastníte více high-endových monitorů a chtěli byste jej k jablečnému počítači připojit, tak zde existují jakási omezení. Maximální kombinaci připojených monitorů si můžete prohlédnout níže:

  • Tři displeje:
    • Dva displeje s rozlišením 4096 × 2304 při 60 Hz připojené přes Thunderbolt 3 plus jeden displej s rozlišením 4096 × 2160 při 60 Hz připojený přes HDMI 2.0

nebo

  • Dva displeje:
    • Jeden displej s rozlišením 5120 × 2880 při 60 Hz připojený přes Thunderbolt 3 plus jeden displej s rozlišením 4096 × 2160 při 60 Hz připojený přes HDMI 2.0

Osobně si však myslím, že většina z nás se s těmito problémy nesetká. Dále se uvnitř Macu nachází nejnovější Bluetooth 5.0 a samozřejmě možnost připojení k síti pomocí Wi-Fi, kompatibilní se specifikacemi IEEE 802.11a/b/g/n.

macmini_konektivita

Konfigurace

Jak už jsem v úvodu recenze zmínil, tak v redakci testujeme základní verzi Macu mini. Tento základní model startuje na cenovce 23.990 Kč. Samozřejmě si jej můžete poskládat podle svého gusta a podle toho, jak jej budete využívat. K dispozici jsou tři procesory: čtyřjádrový Intel Core i3 3,6 GHz, šestijádrový Intel Core i5 3,6 GHz a šestijádrový Intel Core i7 3,2 GHz. Paměti jsou k dispozici od 8 GB až po 64 GB a vaše data si můžete uložit až na 2 TB SSD úložiště. Na konec je k dispozici ještě konfigurace Ethernetu, tedy buď gigabitový nebo deseti gigabitový Ethernet.

Pokud byste si do malé krabičky chtěli vecpat opravdového ďábla, tak zapomeňte na pěticifernou částku. Finální částka za nejsilnější Mac mini sahá dokonce až na 132 tisíc korun. Je však nutné si uvědomit, že více, nemusí nutně znamenat lépe. Ještě před tím, než si do konfigurace nastavíte nejsilnější procesor a jiné komponenty, byste si měli ověřit, zda-li dokáží programy, se kterými pracujete, tak velký výkon využít.

Maximální konfigurace Macu mini vyjde na 132 tisíc korun:

macmini_konfigurace_max

Krásu střídá nádhera…

Všechny aspekty a vlastnosti, které jsme si prozatím v recenzi ukázali a vyjmenovali, zní naprosto skvěle a bezchybně. Prozatím to vypadá tak, že si za vcelku přijatelnou cenu můžete pořídit skvělý jablečný počítač. Taky tak tomu doopravdy je – pořídíte si počítač. Možná vám teď nedochází, co tím myslím, když řeknu, že si pořídíte počítač. Ve zkratce jde o to, že si za minimální cenu 24 tisíc korun pořídíte čistě jenom krabičku s hardwarem. Abyste tuto krabičku proměnili v něco úžasného, bude potřeba dalších investic – monitor, klávesnice, myš, reproduktory a popřípadě další periferie.

…avšak poté přichází otazníky

Počítač od Applu vlastním pouze jeden, a to MacBook Pro 2017. Ten mi naprosto vyhovuje a nemám k němu snad ani jedno křivé slovo. Avšak právě tady mi došlo, že právě maličkosti dělají Apple Applem. Jelikož doma nemám a jednoduše ani nepotřebuji klávesnici nebo myš od Applu, tak jsem k recenzovanému Macu připojil starou, za mých mladých časů perfektní, herní klávesnici a k ní klasickou myš. Už teď mi na tom něco nehrálo a začaly se mi hlavou promítat různé otázky, na které jsem si nedokázal odpovědět. Nechtěl jsem ale soudit knihu podle obalu, a proto jsem připojil i vše ostatní a vrhl jsem se k prvnímu spuštění.

Vše probíhalo naprosto v pořádku, klasickým způsobem jsem si vše nastavil a začal jsem s Macem pracovat. Bohužel musím na rovinu říci, že bych si takto rozhodně nezvykl. S obyčejnou myší, klávesnicí a monitorem jsem si připadal, jako kdybych ovládal klasický počítač s konkurenčním operačním systémem Windows – a to je v případě jablečných produktů to poslední, co chcete. V tu chvíli mi došlo, že je jedno, jestli by vedle mě leželo nejslabší nebo nejnadupanější macOS zařízení. Když do sebe věci nezapadají, tak to prostě není ono. Stejně tak, jako bez stromečku nejsou Vánoce, tak bez originálního Apple příslušenství není Mac. A právě tady přišel jeden z největších otazníků.

Největší otazník

Kdybych se rozhodl pořídit si originální Apple příslušenství k Macu mini, bylo by to pro mě výhodné? Ihned ze začátku mi bylo vcelku jasné, že má tyto spekulace Apple na tisíc procent propočítány, což se mi i potvrdilo. Dovolte mi, abychom se nyní byť jen na malý moment přesunuli na hodinu matematiky: Vezmeme si tedy Mac mini v nejslabší konfiguraci, který vychází na 24 tisíc korun. Apple Magic Keyboard s numerickou klávesnicí vychází na 3.800 korun, Apple Magic Mouse 2 poté na 2.300 korun. Nejlevnější 4K displej vyjde cca na 9 tisíc korun a obyčejné reproduktory se vám podaří sehnat za 2 tisíce korun. Sečteno podtrženo, plnohodnotný Mac mini v nejslabší konfiguraci vás vyjde na 41 tisíc korun. O tisícovku levněji si můžete pořídit čtyřjádrový iMac s 21,5″ Retina 4K displejem, disponující 8 GB RAM, s klávesnicí a myší zdarma. Osobně bych si raději zvolil právě tento iMac, než Mac mini. Učinil bych tak kvůli tomu, že bych nemusel v jiných obchodech zvlášť dokupovat další příslušenství. Hlavním důvodem je však to, že by přede mnou stál plnohodnotný iMac, který vypadá naprosto skvěle už sám o sobě.

macmini9

Nechci ale recenzovanému jablečnému počítači tolik křivdit – i on si zajisté najde v domácnosti své místo. Využít jej můžete například naprosto perfektně jakožto server a nebo jakýsi „počítač k televizi“, když si nechcete pořizovat Apple TV. Malinký Mac můžete jednoduše schovat do skříňky, pouze jej propojit s televizí a společně s bezdrátovými periferiemi bude fungovat naprosto skvěle. Jak už jsem ale zmínil, k obyčejné práci už bych raději sáhl po iMacu nebo MacBooku v podobné cenové skupině.

Výkon je přesně takový, jaký očekáváte

Výkon je přesně závislý na tom, jakou si zvolíte konfiguraci. Dovolil jsem si porovnat redaktorský kousek s mým MacBookem Pro, který jsem v roce 2017 taktéž zakoupil ve standardní konfiguraci, pouze s větším úložištěm. Osobně mi přišlo, že výkonově by se obě tato zařízení dala srovnat. Konkrétně tedy budeme srovnávat následující zařízení:

Mac mini 2018 MacBook Pro 2017 13″
Procesor 3,6GHz čtyřjádrový Intel Core i3 osmé generace 2,3GHz dvoujádrový Intel Core i5 sedmé generace
Paměť RAM 8 GB 2666MHz paměti DDR4 8 GB 2133MHz paměti DDR3
Grafická karta Intel UHD Graphics 630 1536 MB Intel Iris Plus Graphics 640 1536 MB
SSD úložiště 128GB SSD úložiště 256GB SSD úložiště

Mac mini 2018 vs MacBook Pro 2017 13″ – Geekbench CPU test

Výsledky měření benchmark testu Geekbench CPU na Macu mini v konfiguraci 3,6GHz čtyřjádrový Intel Core i3 osmé generace, 8 GB 2666MHz paměti DDR4, 128 GB SSD a Intel UHD Graphics 630 1536 MB. Kompletní výsledky testu včetně výsledků v jednotlivých procesech si můžete prohlédnout přímo zde.

mini_vspro2

Výsledky měření benchmark testu Geekbench CPU na MacBooku Pro 2017 13″ v konfiguraci 2,3GHz dvoujádrový Intel Core i5 sedmé generace, 8 GB 2133MHz paměti DDR3, 256 GB SSD a Intel Iris Plus Graphics 640 1536 MB. Kompletní výsledky testu včetně výsledků v jednotlivých procesech si můžete prohlédnout přímo zde.

mini_vspro3

Jak si můžete všimnout, tak výkon na jedno jádro je u obou testovaných zařízení obdobný. To však neplatí pro výkon na více jader, kde získal Mac mini o cca 5 tisíc bodů (62 %) více. Znovu ale opakuji, že dokonce i v dnešní době některé aplikace či hry nepodporují vícejádrové procesory, což je více, než alarmující.

Mac mini 2018 vs MacBook Pro 2017 13″ – Geekbench Compute test

Výsledky měření benchmark testu Geekbench Compute na Macu mini v konfiguraci 3,6GHz čtyřjádrový Intel Core i3 osmé generace, 8 GB 2666MHz paměti DDR4, 128 GB SSD a Intel UHD Graphics 630 1536 MB. Kompletní výsledky testu včetně výsledků v jednotlivých procesech si můžete prohlédnout přímo zde.

mini_vspro1

Výsledky měření benchmark testu Geekbench Compute na MacBooku Pro 2017 13″ v konfiguraci 2,3GHz dvoujádrový Intel Core i5 sedmé generace, 8 GB 2133MHz paměti DDR3, 256 GB SSD a Intel Iris Plus Graphics 640 1536 MB. Kompletní výsledky testu včetně výsledků v jednotlivých procesech si můžete prohlédnout přímo zde.

mini_vspro4

V tomto případě měl naopak navrch zase téměř dva roky starý MacBook Pro, který získal oproti Macu mini náskok o cca 13 tisíc bodů, což je o 62% více. Doporučuji si však otevřít oba kompletní výsledky a zařízení navzájem přesněji porovnat – každé totiž exceluje v jiné části benchmarku.

Mac mini 2018 vs MacBook Pro 2017 13″ – BlackMagic Disk SpeedTest

Test rychlosti disku jsem provedl v programu BlackMagic Disk SpeedTest a zapisoval jsem na oba dva disky 5GB soubory. Mac mini dosahuje rychlosti zápisu „pouhých“ 640 MB/s, což je oproti MacBooku Pro dvakrát méně. Tomu se totiž podařilo zapsat skóre 1330 MB/s. Dle BlackMagicu by rychlost zápisu na Macu mini nestačila k zápisu 2160p videa v 50 a 60 snímcích za sekundu. Všechny ostatní položky zvládá malý jablečný počítač naprosto bez problémů. Čekal bych však možná o něco lepší skóre, jelikož dva roky starý MacBook Pro by neměl problém se zápisem ani jedné z položek. Rychlost čtení je poté na obou zařízeních podobná, v průměru dosahuje hodnoty okolo 2,3 GB/s. O výsledcích se můžete přesvědčit níže.

macvsmacbook_test_disk

Uživatelská rozšířitelnost

Některá zařízení od Applu si můžete jednoduše v domácích podmínkách upgradovat. Nejčastěji se jedná o možnost přidání nebo vyměnění pamětí RAM. iMac se dá rozšířit odklopením „přihrádky“ na jeho zádech a stará verze Macu mini byla taktéž známá tím, že na něm lze vcelku jednoduše rozšířit kapacitu pamětí RAM. Otázka tedy zní – lze paměti RAM rozšířit i na novém Macu mini 2018? Jak už jste se na našem magazínu mohli dočíst, tak to samozřejmě lze. Rád bych vám v tomto odstavci ukázal, jak na to, avšak bohužel nemůžu zařízení určené k recenzi rozebrat a vrtat se v něm. Každopádně na internetu najdete plno videí a podrobných tutoriálů, pomocí kterých si RAMky vyměníte doma i vy. Pokud s navýšením kapacity RAM počítáte, tak si bez problémů můžete objednat model s nižší kapacitou RAM a doma si kapacitu navýšit za zlomek ceny. Ušetříte několik tisíc korun, ale zároveň je nutné podotknout, že přijdete o záruku. Pokud se tedy vašemu Macu něco přihodí a při reklamaci se zjistí, že jste se šťárali v jeho útrobách, tak bude reklamace zamítnuta. Záleží tedy jen na vás, zdali vám to za to riziko stojí, či nikoliv.

macmini8

Závěrem: Mac mini si své uživatele zajisté najde

Mac mini je dle mého názoru počítač, který si koupí uživatel za specifickým účelem. Jak už jsem několikrát zmínil, osobně po počítači od Applu vyžaduji to, aby byl 100% od Applu, abych získal ten skvělý pocit, který získávám vždy, když usednu za klávesnici mého MacBooku Pro. Jednoduše řečeno, vlastnit malý Mac a k němu neoriginální příslušenství prostě nejde k sobě. Naopak chápu uživatele, kteří si je zakoupí jakožto počítač k televizi a nebo jako server. Ideální je také tehdy, když se musíte přepínat mezi operačními systémy. Jednoduše stačí k jednomu monitoru připojit jak Windows stanici, tak Mac a pomocí tlačítka na monitoru se můžete přepínat mezi dvěma vstupy.

Mac mini vás nadchne svým designem, perfektním zpracováním, konektivitou a také velikostí. Pokud se vám zalíbil, tak rozhodně zvažte jeho konfiguraci a pamatujte na to, že ne všechny aplikace umí využít nabízený výkon počítače naplno. Taktéž je třeba zvážit fakt, že za stejnou cenu, za jakou koupíte Mac mini společně s originálními periferiemi, můžete mít iMac s Retinou a nebo MacBook Pro. Všechny moje pochvaly a výtky už jste si mohli přečíst a teď už je rozhodnutí jen a jen na vás.

mac_mini_fb

Dnes nejčtenější

.