Zavřít reklamu

Od doby svého nástupu do čela společnosti Apple obohatil Tim Cook firemní personální strukturu o řadu nových vrstev na vedoucích pozicích. Bližší pohled na poměrně komplikovaný systém vedení firmy přinesl portál The Information. Zpráva s lehce provokativním titulkem „Lidé s mocí v Applu“ přináší zajímavý přehled o devatenácti lidech na vysokých pozicích, kteří se zodpovídají přímo Timu Cookovi, a mají na starost řadu oblastí od hardwaru a softwaru až po služby či komponenty nebo umělou inteligenci.

V nejvyšším vedení společností, jako je Apple, Facebook, Amazon či Uber, obvykle ve skutečnosti nesedí jen jeden člověk, ale celý tým. Nicméně je pravdou, že tým, přímo se zodopovídající Cookovi, je se svými devatenácti členy jeden z největších, který u společností tohoto typu lze nalézt. Jak ho Tim Cook řídí? Na rozdíl od Steva Jobse, který si údajně liboval ve striktních příkazech a zákazech, Cook rád se svými zaměstnanci o věcech diskutuje, a v případě sporů spoléhá na to, že si je dotyční dokáží vyřešit mezi sebou. Opravdu drastický krok provedl jen jednou, a to když bývalý šéf iOS Scott Forstall odmítl podepsat omluvu za Apple Mapy a neustále se pouštěl do sporů s Jonym Ivem.

Většina Cookových přímých podřízených, jako Jony Ive nebo Jeff Williams, je v Applu zaměstnána ještě od dob Steva Jobse. Dan Riccio, šéf hardwarového inženýrství, dohlíží kromě iPhonu také na experimentální a riskantní projekty, zahrnující mimo jiné i rozšířenou realitu. Pod sebou má skupinu zhruba dvanácti expertů na hardware, software a obsah. Za sebou mají pracovní zkušenost ve společnostech jako DreamWorks Animations nebo divize PlayStation u Sony.

Nikoliv Phil, ale NFW

Phil Schiller, který zastává post senior viceprezidenta pro celosvětrový marketing, je některými svými kolegy považován za dalšího ze zaměstnanců, na jejichž vzestupu má zásluhu Tim Cook. Schiller v Applu disponuje jistou formou práva veta – s trochou nadsázky by se dalo říci, že pokud se rozhodne některý z projektů potopit, prakticky nic mu v tom nebrání. Četnost a razance, s jakou Schiller smetává ze stolu četné návrhy, mu vysloužily přezdívku „NFW“ (zkratka pro „No Fu*king Way“).

Management firmy dohlíží celkem na 132 tisíc pracovníků. To je více než dvojnásobný počet od chvíle, kdy Tim Cook převzal po Jobsovi v Applu vedení. „Apple sám sebe předělává každých zhruba deset let,“ uvádí Gene Munster z Loup Ventures, a dodává, že k tomu právě v současné době dochází. Firma se začala primárně soustředit na služby a podporu, výzkum a vývoj umělé inteligence či virtuální reality.

Timu Cookovi se ještě nedávno přímo zodpovídala i Angela Ahrendts, jejíž pracovní úvazek v Applu letos na jaře končí. Na své pozici působila pět let a podařilo se jí v Apple Storech zavést řadu změn, ne každý je ale považuje za změny k lepšímu. Dr. Dang v jednom ze svých příspěvků píše, že se lidé přestali na návštěvy Apple Storů těšit. Do značkových prodejen Applu podle něj míří čím dál větší davy lidí a Angele se nepodařilo tento problém efektivně zvládnout.

Ve zmíněné zprávě se hovoří i o tom, že Apple se – kromě jiného i složitou strukturou managementu – blíží čím dál více tradičním korporacím, což může někdy bránit jistým procesům. Vývoj hardwaru, softwaru i služeb se tak může proměnit v komplikovaný, zdlouhavý proces, čímž může utrpět kvalita konečných výsledků.

A jak se na nynější Apple díváte vy? Zdá se vám nynější stav Applu, který je dle všeho zcela odlišný od toho, který razil Steve Jobs, dobrý, nebo naopak příliš mnoho pozitiv nepřináší?

apple-park-fb

Související články

Dnes nejčtenější

.