Zavřít reklamu

Většina (nejen) fanoušků společnosti Apple považuje Steva Jobse za geniálního vizionáře, který dostal jablečnou společnost na vrchol. Neustálé srovnávání s jeho nástupcem Timem Cookem je nevyhnutelné a Cook z takového srovnání nevychází v určitých momentech zrovna nejlépe. Každý z obou jmenovaných generálních ředitelů měl své slabé i silné stránky. Nemalý podíl na pověsti Steva Jobse a na postoji veřejnosti k němu navíc má nepochybně i jistá dávka nostalgie. Dá se vůbec objektivně posoudit, který z nich byl lepší? Server Cult of Mac si zkusil tuto otázku položit, my se zkusíme na názor zeptat vás.

Finanční stránka

Všechno je relativní, vše se dá posuzovat z různých úhlů pohledu, a platí to i při posuzování finanční správy jablečné společnosti. V roce 1996 činila tržní hodnota společnosti Apple 3 miliardy dolarů. Když Steve Jobs jablečnou společnost o 15 let později opustil, usadila se tato hodnota na částce 347 miliard. Jobs Applu vládl svéráznou, ale pevnou rukou, a má na tomto vzestupu nemalý podíl. Timu Cookovi tak připravil velice příznivé podmínky, za nichž se podařilo tržní hodnotu společnosti vyhnat v letošním roce na 922 miliard dolarů.

Skandály

Udržet Apple v chodu bez skandálů a afér se může zdát jako nadlidský úkon. Na sto procent se to nepodařilo ani Jobsovi, ani Cookovi. Steve Jobs musel čelit obvinění s antedatováním akcií, aférou „antennagate“ u iPhonu 4, odhalení nepříznivých pracovních podmínek ve Foxconnu a dalším problémům, u Cooka se jednalo o problémy, spojené s vydáním Apple Maps, odmítnutím spolupráce s FBI, ohýbáním iPhonu 6 Plus nebo daněmi. Uživatelé ale Cookovi vyčítali i záležitost se zpomalováním iPhonů nebo přílišný společenský aktivismus.

Apple pro dobrou věc

V tomto „kole“ záleží hodně na vašem názoru, týkajícím se toho, jak moc by se technologické společnosti měly angažovat v tom, aby ze světa udělaly lepší místo. Angažovanost Steve Jobse ve věci charity, ekologie nebo lidských práv byla možná méně viditelná, než ta Cookova, svou roli zde ale může hrát i doba a vliv sociálních médií, vytvářející tlak, že tyto věci se prostě „musí dělat“.

Reklama a propagace

Reklamám, vzniklým v době vlády Tima Cooka, asi vcelku nelze nic moc vytknout. Reklamy z dob „před Cookem“ byly ale v mnoha směrech revoluční, jedinečné a nápadité, ať už to byl spot „1984“, kampaň „Think Different“ nebo série „Get a Mac“. V paměti uživatelů určitě utkvěla i kampaň, propagující první iPody.

Vzpomínáte si na reklamu na první MacBook Air?

Výzvy

Nejrůznější výzvy čas od času potkávají každého, kdo stojí v čele nějaké společnosti. U Steva Jobse to byl například bankrotu blízký stav, v jakém se Apple nacházel v době jeho návratu. Výzvu pro něj do jisté míry představovaly i společnosti NeXT a Pixar, na kterých musel odvést hromadu práce. Tom Cook převzal jablečnou společnost za zcela jiných okolností, ani jemu se ale nevyhnula řada pochybností. Přestože před svým oficiálním nástupem do vedoucí pozice vedl Apple již dvakrát – v době Stevovy zdravotní „dovolené“ – musel čelit otázkám, zda svou pozici vůbec zvládne.

Krásné nové (jablečné) stroje

Skvělé jablečné produkty vznikaly jak pod vedením Steva Jobse, tak i pod taktovou Tima Cooka. iPhone X navzdory jistým výhradám zásadně změnil dosavadní vzhled smartphonů od Applu, k výrazným změnám došlo i u některých předchozích modelů. Pod vedením Tima Cooka spatřily světlo světa i zcela nové produktové řady, jako jsou například Apple Watch, které si po počátečních nesnázích získaly poměrně velkou oblibu. Jobs zase světu představil revoluční pestrobarevný iMac G3, designově nápaditý iBook nebo ultratenký MacBook Air. Nelze nezmínit také produkty a služby, jako je iPod, iTunes Store, App Store a pochopitelně Apple jako takový.

Nikdo není dokonalý

I mistr tesař se někdy utne – jablečná společnost v tomto směru není žádnou výjimkou. Chyb se za dobu svého působení dopustil jak Steve Jobs, tak i Tim Cook. Za nepříliš úspěšné Jobsovy produkty lze označit například Macintosh, vydaný k příležitosti dvacátého výročí vzniku společnosti, myš k iMacu G3 ve tvaru hokejového puku, G4 Cube a další. Tim Cook má zase na kontě „průšvihy“ v podobě Apple Maps, nedokonalostí Siri nebo obalu na iPhone s vestavěnou baterií.

Konkurence

Čelil silnějším rivalům Steve Jobs, nebo Tim Cook? Když se Jobs vracel v roce 1996 do Applu, byl konkurenční Microsoft prakticky na vrcholu, postupem času začal jablečné společnosti směle konkurovat i Google. Apple ale dokázal svou pozici vždy slušně obhájit. V současné době je do určité míry konkurentem Applu Samsung, který ale Apple svým způsobem i potřebuje k vlastní existenci. Ze hry ale není ani již zmíněný Google či Microsoft.

Keynotes

Steve Jobs dokázal skutečně ovládnout prezentace Applu a jeho Keynotes jsou dnes již legendární – dalo by se možná říci, že ve světě technologií byste jen těžko hledali cokoliv, co by se jim podobalo. Tim Cook ale za Jobsem nijak výrazně nepokulhává, i když se jablečných eventů chápe trochu jiným způsobem. Cookovy Keynotes se pyšní bohatým multimediálním doprovodem, zvučnými jmény a působivými gesty.

Stabilita

Steve Jobs kdysi prohlásil, že strategie dobře fungujících produktů s vysokou marží funguje do té míry, do jaké je jejich výrobce schopný tyto produkty správně poskytovat. A to bylo něco, co Jobs ovládal vcelku slušně. I dnes je jablečná společnost do jisté míry závislá především na iPhonech a ziscích z nich, její hodnota ale nestaví jen na jednom jediném výrobku a působení jablečné společnosti se rozšiřuje například i na oblast služeb. Stabilitu společnosti Apple dnes zajišťuje spolehlivá síť dodavatelských řetězců, skvěle fungující maloobchodní prodejny, ale také schopnost kontrolovat téměř každý prvek všech procesů.

Závěrem

Steve Jobs si za dobu svého působení ve společnosti Apple zvládl vypracovat pověst vizionáře, perfekcionisty, revolucionáře a podnikatele, kterého svět jen tak nevidí. Tim Cook je s ním často srovnáván – a tato porovnání nevycházejí zrovna v jeho prospěch. Jaký je váš názor? Dá se vůbec u tak rozdílných osobností určit, která z nich byla lepší? Pokud ano – kdo je vaším osobním favoritem?

TIm Cook Steve Jobs

Související články

Dnes nejčtenější

.