Zavřít reklamu

Jen málokterý fanoušek Applu by neznal jméno Jony Ive. Jedná se totiž o šéfdesignéra této společnosti, který se podepsal pod valnou většinou produktů posledních několika let. A právě tento muž slaví dnes své 52. narozeniny. Určitě tak není od věci si jeho působení v Applu alespoň v krátkosti připomenout. 

Jony do Applu nastoupil už v roce 1992, díky čemuž si i on mohl užít éru Steva Jobse ve vedení společnosti. Ostatně, byl to právě Jobs, který v Jonym viděl velký potenciál a pozvolna mu “rozvazoval ruce”, až se z něj nakonec stal šéfdesignér společnosti a jedna z nejdůležitějších osobností současného Applu. Ostatně, podle odborníků je Jony třetím nejdůležitějším viceprezidentem Applu – hned po Eddy Cuem a Deirdre O’Brienové. 

I přesto, že je Ive pro Apple nesmírně důležitý, příliš často se na veřejnosti jakožto reprezentant společnosti neobjevuje. Čas od času se s ním sice objeví rozhovor, v porovnání s ostatními předními představiteli Applu je však jejich počet spíše sporadický. Nejlépe ho tak můžeme paradoxně znát z některých videí, která představují nové jablečné produkty. Je to totiž právě jeho hlas, který novinky ve videích popisuje. Například jeho slova o víře v bezdrátovou budoucnost u sluchátek AirPods se mě osobně vryla pod kůži znamenitě. Ostatně, poslechněte si je sami v následujícím videu. 

Co se týče Jonyho života před nástupem do Applu, k citu pro design byl veden už od malička a to především svým otcem. Velké kvality v tomto ohledu ukazoval i při svých studiích a právě v Applu na ně navázal. Dnes je tak Ive právem považován za jednoho z nejlepších a především nejslavnějších designérů světa. Zajímavé je i to, že se může pyšnit titulem sir a to už dlouhých sedm let. 

Uvidíme, jak dlouho tedy ještě Ive u kormidla jablečného designu vydrží a zda se v budoucnu do historie Applu zapíše dalšími povedenými kousky. Faktem však je, že v poslední době čelí ze strany jablíčkářů kritice za designová rozhodnutí v systémech i na produktech, která se dle mnohých úplně nepodařily. Například výřez v displeji iPhonů X vzbuzuje vášně i téměř rok a půl od představení tohoto telefonu. 

jony-ive-fb

Dnes nejčtenější

Další články