Zavřít reklamu

Právní bitva mezi Applem a Qualcommem není ani zdaleka u konce. Celou kauzu nyní totiž výrobce čipů opět oživil, jelikož se dle dostupných informací chystá vyzvat příslušné úřady, aby zakázaly dovoz iPhonů, které porušují jeho patenty, do USA. Americká Komise pro mezinárodní obchod se už dříve vyslovila ve prospěch společnosti Qualcomm, nicméně zákaz dovozu na žádné iPhony neuvalila.

Komise v září zjistila, že Apple porušuje patent společnosti Qualcomm v iPhonech, které obsahují modem od Intelu. Běžně by za okolností, které byly vlastní tomuto případu, byl zákaz dovozu uvalen. Avšak Komise se rozhodla zákaz dovozu neuvalit, jelikož by takové rozhodnutí nebylo ve veřejném zájmu. V odůvodnění stálo, že pokud by zákaz dovozu byl na iPhony uvalen, společnost Qualcomm by de facto získala monopolní postavení na trhu s modemy. Ve veřejném zájmu tedy dle Komise bylo zachovat konkurenceschopný trh.

K prvnímu přezkumu tohoto rozhodnutí došlo v prosinci, kdy Komise řekla, že uvalení zákazu dovozu bude záležet na třech faktorech: 1. za jak dlouho Apple učiní opatření, aby neporušoval patenty Qualcommu, 2. jaké obavy mohou vyplynout z případného zákazu dovozu, 3. zda je možné uvalit zákaz dovozu pouze na konkrétní modely porušující patent. Rozhodnutí mělo padnout 19.února, došlo ale ke zpoždění. To se ale Qualcommu nelíbí a tak se snaží znovu celou kauzu pořádně rozdmýchat a iPhonům stopku do USA vystavit.

Zákaz dovozu iPhonů by se zřejmě dotkl veškerých modelů: 

Sám Qualcomm tvrdí, že jsou splněny veškeré podmínky, které zákaz dovozu ospravedlňují. Ať už tedy Komise rozhodne jakkoliv, Qualmcomm bude zřejmě i poté, vzhledem ke svým tvrzením, iniciovat další řízení o zákazu dovozu. Pokud Komise skutečně zákaz dovozu uvalí, Apple údajně zažádá, aby by byl zákaz účinný až 6 měsíců po vydání rozhodnutí, díky čemuž by měl dostatečně dlouhou dobu na jakoukoliv nápravu. Konec sporů mezi Applem a Qualcommem je tak zřejmě stále v nedohlednu.

Dnes nejčtenější

Další články