Zavřít reklamu

Že se čínské Huawei nebojí kopírovat produkty Applu jsme si v minulosti ověřili již několikrát. Pokud jste však doposud věřili tomu, že je to pouhý design, který se snaží od Applu odkoukat, jste na omylu. Portálu The Information se totiž podařily zjistit velmi zajímavé informace pojednávající o tom, jak se inženýři z Huawei snaží všemi možnými způsoby dostat k informacím o výrobě Apple produktů či některých jejich komponentů. Ty by totiž následně rádi využili do svých levnějších kopií.

Vloni na podzim se měli inženýři pracující na chytrých hodinkách značky Huawei setkat s dodavatelem Applu, od kterého chtěli vysvětlit princip fungování senzoru pro snímání tepu. Na oplátku slibovali velké objednávky, díky kterým by si samotní dodavatelé značně polepšili. Zaměstnanci společnosti Huawei argumentovali tím, že je jejich vlastní senzor podobný tomu „applovskému“ a ptali se na jejich celkovou cenu za daný komponent. Tím však chtěli pouze zjistit informace o jablečných cenách a na kolik senzor samotný Apple vlastně vyjde. V jiném případě kontaktovali čínští inženýři jiného dodavatele Applu s prosbou, zdali by jim nenavrhli design produktu, s kterým již mají zkušenost. Naštěstí daný dodavatel odmítl spolupracovat a z celé „akce“ sešlo.

Kopírování neunikl ani MacBook

Kopírování se mělo taktéž týkat MacBooku Pro z roku 2016, a to konkrétně jeho tenčího pantu. Jen pár týdnů po jeho představení měli údajně zaměstanci Huaweie kontaktovat nejmenovaného výrobce Applu, zdali by pro ně nesplnili jednu zakázku. Jelikož byly jejich schémata téměř identické s těmi jablečnými, výrobce nabídku odmítl. Ve finále si pravděpodobně Huawei za něj našel náhradu, jelikož chvíli poté představený Huawei MateBook Pro disponuje velmi podobným pantem. Společnost Huawei měla taktéž nadále uplácet pracovníky „jablečných továren“ za nejrůznější nákresy jednotlivých komponentů, které posléze měli nepozorovaně předat.

Prohlédněte si podobnost MacBooku Pro a Huawei MateBooku v galerii (Alza.cz):

V poslední řadě se měl údajně bývalý zaměstnance Applu účastnit pohovoru pro společnost Huawei, při kterém na něm byly soustavně kladeny otázky týkající se chystaných jablečných produktů. Uchazeč celou situaci opsal slovy, že Huawei byl více zaujat v jeho znalostech o Applu, než v jeho potencionálním přínosu pro společnost jako takovou.

Přestože jsou zprávy o snahách inženýrů ze Huawei skutečně zajímavé a svým způsobem znepokojující, je jasné, že se k podobným praktikám ubírají i jiní výrobci. Některé společnosti totiž svými vychytávkami zkrátka předběhly dobu a ten nejlehčí způsob, jak je může konkurence dohnat, je jejich technologie alespoň částečně okopírovat.

Související články

Dnes nejčtenější