Zavřít reklamu

Apple si na soukromí a bezpečnosti svých uživatelů již řadu let velmi zakládá, což ostatně potvrzuje vším od takřka dokonalého zabezpečení Face ID až po důkladně prověřované aplikace v App Storu, které musí splňovat přísná pravidla. Čas od času se však přesto v jablečném obchodě s aplikacemi objeví software, který v něm nemá co dělat. Ten Apple zpravidla rychle odstraní a dále se toto pochybení neřeší. To však u aplikace Absher neplatí. 

Nejen v arabském světě je nyní aplikace Absher, kterou nechala vytvořit saúdskoarabská vláda, žhavým tématem. Aplikace totiž umožňovala tamním mužům sledovat své ženy a potažmo i ostatní ženské příslušníky jejich rodiny. Přes aplikaci mohli muži dokonce povolovat nebo dokonce zakazovat cesty do zahraničí na letištích či nastavit, aby jim vždy při použití pasu ženy na hranicích došla zpráva s upozorněním. Není se tak čemu divit, že se stala aplikace trnem v oku mnoha organizací pro ochranu lidských práv – namátkou třeba Amnesty International či Human Rights Watch. Ty dokonce Apple a později i Google, který měl aplikaci ve svém Google Play, žádaly o odstranění, avšak neúspěšně. 

Apple se snaží svůj App Store neustále zkvalitňovat. Skvělým důkazem je jeho redesign z iOS 11:

Zprávy o aplikaci se poměrně rychle dostaly i do USA, kde na ně zareagovali někteří senátoři ostrou kritikou Applu a žádostmi o její odstranění z App Storu. Na tato slova už Apple, respektive Tim Cook slyšel a v jednom z rozhovorů v rádiu prozradil, že aplikaci prověří. Doposud o ní však dle svých slov nevěděl. 

Bude vcelku zajímavé sledovat, jak se bude situace kolem Absheru vyvíjet nadále, respektive jak rychle Apple zareaguje a z App Storu ji smaže. Je totiž prakticky jasné, že jeho pravidla porušuje a Arabům napomáhá ve skoro až nelidské kontrole jejich žen. Že by problém neměl brát Apple na lehkou váhu pak dokazuje i fakt, že byla tato appka z App Storu stažena již více než 4,2milionkrát. 

App Store

Dnes nejčtenější

Další články