Zavřít reklamu

Už několik let je planeta Mars označována za další domov pro lidstvo. NASA a společnosti jí podobné se ze všech sil snaží dostat na rudou planetu první posádky vědců, zatímco soukromé firmy typu SpaceX plánují dokonce provoz „linky“ Země – Mars. Kolik peněz nás však tato cesta bude stát?

Podle Elona Muska, který je díky SpaceX s cestami na Mars už neodmyslitelně spjatý, se rozhodně těchto „výletů“ dočkáme ještě v našich životech a on sám se na tuto rudou planetu chystá. Na Twitteru, kde je Musk velmi aktivní, odpověděl i na dotaz, kolik přibližně bude taková cesta stát. Jeho odpověď byla následující:

„Bude velmi záležet na objemu, ale jsem přesvědčen, že přestěhování se na Mars (zpáteční letenka je zdarma) bude jednoho dne stát méně než 500.000 dolarů a možná dokonce pod 100.000 dolarů. Což je dostatečně nízká cena, aby většina populace v zemích s pokročilou ekonomikou mohla prodat svůj dům na Zemi a přestěhovat se na Mars.“

Podle Muska by tak letenka mohla vyjít na 10 milionů korun, později dokonce méně než 2 miliony. Zejména druhá zmíněná částka se už dá považovat za celkem přijatelnou. Už nyní je však jasné, že se jedná o skutečně hrubý odhad, jelikož potrvá ještě roky, než se vůbec na Mars podívá první člověk. Od reálného stěhovaní lidí na Mars nás tím pádem dělí ještě dlouhá doba.

Sondy už Mars mapují, lidé na něm však zatím nepřistáli: 

V souvislosti s Marsem a jeho osídlováním se v těchto dnech objevila další zpráva. Ta se týká společnosti Mars One Ventures, která také slibovala dopravit stovky lidí na Mars. Ti by měli letenku pouze směrem tam, nikoliv zpět a počítalo by se i s jejich úmrtím na rudé planetě. Nyní však vyšlo najevo, že tato firma je v úpadku a dokonce se spekuluje, že celý projekt byl podvodem a neexistoval žádný reálný plán, jak cestu uskutečnit.

Společnost v těchto dnech vydala na svých webovým stránkách prohlášení, podle kterého pracuje na řešení všech problému s investorem a uvedla, že Mars One stále funguje (úpadek se týkal jen Ventures). Celkově je kolem této společnosti mnoho nejasností. Například když uvedla, že obdržela přes 200 tisíc žádostí o zprostředkování života na Marsu, avšak nedokázala toto tvrzení nijak potvrdit. Zkrátka pokud i vy přemýšlíte o stěhování na Mars, firmě Mars One se raději vyhněte.

spacex

Související články

Dnes nejčtenější