Zavřít reklamu

Vím, že v hlavním kurzu je nyní Apple Pay a jeho očekávaný příchod, ovšem navzdory tomu že používám všechny produkty od Applu, na hodinky jsme si nikdy příliš nezvykl. Jsem člověk, který má telefon vždy pouze na vibracích. Nepoužívám žádné notifikace kromě příchozího hovoru a nesnáším, když mě telefon vyrušuje. Roky používám Garmin Fenix 5 a nyní jsem přešel na nejnovější model Garmin Fenix 5 Plus. Jednou z hlavních novinek a pro mě osobně tou jedinou, proč jsem na nový model přešel, je služba Garmin Pay, tedy obdoba našim čtenářům dobře známe Apple Pay. Rozdíl mezi těmito službami je však zcela zásadní, Garmin totiž již české banky plně podporují a můžete jejich službu využívat okamžitě.

Abyste mohli začít využívat Garmin Pay, potřebujete mít kreditní kartu vystavenou bankou KB nebo Moneta a také zařízení s podporou Garmin Pay jako jsou například Fenix 5 Plus. Jakmile tyto dvě podmínky splňujete, stačí jednoduše spárovat své hodinky s aplikací Garmin Connect a v ní vytvořit peněženku Garmin Pay. Do té jednoduše vyfotíte svou kreditní kartu a aplikace sama odešle žádost do banky o její takzvané zdigitalizování. Za několik málo okamžiků vám přijde ověřovací kód a email z banky, ve kterém se dozvíte, že došlo k digitalizaci karty pro službu Garmin Pay. Karet můžete přidat hned několik a není problém používat například osobní a firemní kartu v rámci jedné peněženky a jednoho zařízení.

Jakmile máte vytvořenou peněženku a v ní přidanou kartu nebo karty, objeví se karta také ve vašem zařízení, tedy například v Garmin Fenix 5 Plus. V ten moment stačí zvolit Garmin Pay přímo na hodinkách a jednou za 24 hodin zadat pin kód, který jste si vytvořili při zakládání peněženky. Nejedná se tedy o stejný pin jako pro kreditní kartu. Jakmile zadáte pin, máte možnost kdykoli po dobu 24 hodin otevřít funkci Garmin Pay na hodinkách a přiložit je k platebnímu terminálu s podporou bezdrátových plateb. Po 24 hodinách musíte zadat kód znovu, tedy pouze v případě, kdy nesundáte hodinky ze zápěstí. Jakmile je totiž sundáte ze zápěstí, musíte kód automaticky zadat znovu.

V momentě, kdy dojde k přerušení monitoru srdečního tepu, se okamžitě deaktivuje možnost platby a je vyžadován kód. Zde je nutné podotknout, že Fenix kontrolují tepovou frekvenci nepřetržitě a skutečně poznají moment, kdy je ze zápěstí sundáte, ať již díky ztrátě nebo krádeži. Pokud hodinky nesundáte z ruky, jste z bezpečnostních důvodů vyzváni k zadání kódu každý den. Je ještě důležité uvést, že Garmin Fenix 5 nebo 5 Plus se nabíjí zhruba jednou za dva týdny, proto se tedy počítá s tím, že je běžně nesundáváte každý den.

V rámci bezkontaktních plateb pomocí Garmin Pay se jedná o stejnou platbu, jako kdybyste použili svoji kreditní kartu. Hodinky tedy nemusí být připojeny k telefonu (nemají vlastní sim) a platba bez zadání pin kódu je možná pouze do 20€/500Kč. Jakmile tuto částku překročíte, musíte stejně jako u bezkontaktní platby kartou zadat svůj pin kód, podotýkám že výšku limitu si u banky můžete nastavit.

Výhoda spočítá v tom, že hodinky máte každý den na zápěstí, ať již děláte cokoli, a tak když si zrovna jdete zaběhat a máte sebou skutečně jen klíčky od domu a hodinky, můžete si po cestě koupit vodu bez toho, aniž byste museli nosit kartu nebo mobil. Další výhodou oproti klasické kartě je fakt, že pokud někdo najde vaši kartu nebo vám ji ukradne, může udělat bezkontaktní platbu do výšky vašeho limitu pro bezkontaktní platby bez toho, aniž by musel znát jakýkoli kód. V případě hodinek to neplatí, jelikož bude muset znát kód k vaší Garmin Pay peněžence a až poté může využít NFC platby.

Je mi jasné, že Garmin Pay není tím, díky čemu člověk, jenž je spokojený s Apple Watch, nyní hodinky zahodí a půjde si koupit nějaké nejnovější Garminy, jejichž ceny jsou navíc dvojnásobné proti Apple Watch. Je to však zajímavá alternativa k Apple Pay pro lidi, kteří se možná právě nyní rozhodují, jaké hodinky si koupit a z nějakého důvodu se jim Apple Watch nezdají pro ně jako nejšťastnější řešení. Jedna zásadní nevýhoda zde v podobě Garmin Pay samozřejmě je. Jste totiž odkázáni pouze na své hodinky, mobilem ani ničím jiným, pokud používáte iPhone, si totiž nezaplatíte. Nemůžete taktéž posílat peníze kamarádům a ani platit v rámci e-shopů přímo na internetu. Garmin Pay je tedy skutečně jen náhrada vaší NFC platební kartyy, která je bezpečnější a pohodlnější. Pokud hledáte věc, která nahradí nutnost nosit s sebou kreditku všude kam se pohnete, pak je pro vás Garmin Pay ideální řešení. Pokud však očekáváte víc, budete si muset počkat, nyní snad již jen pár dní, na Apple Pay.

Související články

Dnes nejčtenější