Zavřít reklamu

Apple Watch jsem měl půl roku a připadalo mi, že to zkrátka nejsou hodinky a už vůbec ne hodinky pro mě. Nejrůznější sportovní náramky jsem vyzkoušel, ale i když se mi například ten od Xiaomi líbil, byl to stále jen náramek a ne hodinky, které by mi ukazovaly vše na co si jen vzpomenu. Poslední dobou navíc čím dál tím víc lidí v mém okolí začalo nosit Garminy a to většinou Fenix 3, které si dnes můžete pořídit za skvělou cenu. Pár týdnů jsem váhal a nakonec jsem se rozhodl, že když už tak už a nebudu kupovat prár let starý model a tak jsem skočil rovnou do Fenix 5 a po prvním týdnu používání bych vám rád přinesl své nadšení. Neberte následující text jako recenzi, ale jako týdenní zkušenosti s Garmin Fenix 5 Sapphire Black. Na recenzi samozřejmě také dojde řada, ale až poté, co hodinky skutečně otestuju pečlivě.

FENIX 5

Zřejmě tím nejdůležitějším, co vás při nákupu čeká je rozhodnout se, jakou variantu hodinek zvolíte. Garmin totiž po letech pochopil, že ne každý chce mít na zápěstí orloj a u modelu pět tak nabízí tři velikosti označované jako Fenix 5, Fenix 5s a Fenix 5x. Zatím co první varianta Fenix 5 je v podstatě rozměrově hodně podobná modelu Fenix 3, tedy svému přímému předchůdci protože čtyřku Garmin nikdy nepředstavil, model s označením S je citelně menší a hodí se zejména pro dámy. Oba dva tyto modely jsou však oproti trojkám znatelně tenčí a na zápěstí skutečně vypadají pětky výrazně lépe než jejich předchůdce. Co se funkčnosti týká, zde se modely 5 a 5s nijak neliší a nabízí zcela stejnou výbavu až na absenci Wi-Fi v případě menšího modelu. Poslední variantou je pak Fenix 5x, které jsou největším modelem v nabídce a nabízí kromě většího displeje také 16GB prostoru pro uložení grafických map.

Volit můžete také mezi variantou se safírovým sklíčkem a klasických minerálním sklem a také si můžete vybrat, zda vám stačí měření tepu ze zápěstí nebo chcete hrudní pás, který však můžete jako celou řadu dalšího příslušenství dokoupit k hodinkám později. Osobně jsem zvolil Garmin Fenix 5 Sapphire Black Optic Black band, což je model se safírovým sklíčkem a měřením tepu ze zápěstí.

První čeho si všimnete je design, který se mi upřímně líbí už jen tím, že je kulatý a pro mě osobně jsou hodinky zkrátka vždy a za všech okolností kulaté a právě proto jsem vždy považoval Apple Watch za náramek s displejem než za hodinky. Samozřejmě na to můžeme mít každý jiný názor a existují hodinky za desítky milionů korun v hranatém pouzdře, ovšem já to mám zkrátka tak jak jsem řekl a proto mi Fenix padly hned do oka. Skutečně totiž vypadají jako klasické hodinky a když to trošku přeženu, tak od sportu můžete jít rovnou na jednání nebo do luxusní restaurace bez toho aniž byste je museli sundávat. To samozřejmě můžete i s Apple Watch, ovšem u čistě sportovních hodinek je to skutečné plus.

První co mě na Fenixech nadchnulo je displej, čím víc svítí sluníčko, tím víc je LCD Chroma čitelný. Samotný displej je barevný, velmi rychlý a dokáže vykreslit vše, ovšem v základních barvách. Displej má sice základní odstíny jednotlivých barev, ale s Apple Watch nebo iPhonem je to zcela neporovnatelná technologie, která se mi však u hodinek neskutečně líbí. Displej totiž nesvítí a na přímém slunci je čitelný stejně jako kdybyste měli čas na hodinkách vytisknutý na papíře černý na bílém. V noci si pak stačí zapnout podsvícení a čitelnost je stejná jako přes den. Garmin navíc myslel třeba na takovou blbost která vám zpříjemní den jako je automatická aktivace podsvícení při zvednutí zápěstí. To sice mají každé inteligentní hodinky, ovšem u Garminů si můžete nastavit, aby se podsvícení aktivovalo jen od západu po východ slunce. Přes den tak šetříte baterii, ale v noci stačí ohnout zápěstí a hned víte vše co potřebujete. Neuvěřitelný je pak displej pod vodou. Chodím často plavat a při plavání se skutečně můžete kdykoli mrknutím oka podívat na displej a okamžitě si přečtete veškeré údaje, to stejné platí při potápění nebo šnorchlování.

Skvěle je na tom také výdrž baterie, kdy po týdnu používání hodinek, během kterého jsme asi čtyřikrát plaval se zapnutou GPS, používám v noci podsvícení displeje kdykoli kdy ohnu zápěstí směrem k hlavě a hodinky mám přes Bluetooth a Wi-Fi neustále připojené, mi zbývá 68% baterie. To je věc, díky které můžete monitorovat skutečně celodenní aktivity všetně měření kvality spánku, nonstop měření srdečního tepu, který se měří každé čtyři minuty a zkrátka můžete využívat vše na plné pecky. Displej a výdrž baterie se mi tedy líbí neskutečně moc a o nic hůře na tom není ani samotný design a pohodlí řemínků, které najdete v balení dva a vyměnit si je můžete stejně snadno jako u Apple Watch.

19396953_1165737620199043_687338122180398031_n
19225025_1161536423952496_3227051212589343619_n

Záznam aktivit je poměrně přesný a hodinky vám umí kromě měření veškerých sportovních aktivit říct i spoustu zajímavostí. Jednotlivé sporty si blíže představíme při recenzi, ale jen pro představu vám mohu říct, že například při plavání si jen nastavíte délku bazénu který plavete nebo zapnete GPS při plavání v jezeře nebo moři a hodinky měří počet temp za minutu, nejrychlejší časy na různé vzdálenosti, automaticky detekují tempa a otočky takže v případě že v bazénu zadáte jeho vzdálenost, automaticky vám počítají zcela přesně uplavanou vzdálenost a samozřejmě během celého plavání měří přesně také tepovou frekvenci. Kromě měření aktivit, měření spánku a notifikací z iPhonu umí třeba takové vychytávky jako je ukázání množství kyslíku v okolí pomocí výškoměru, barometru a GPS souřadnic nebo vám například ukáží graf s převýšením a mnoho dalších věcí.

Po prvním týdnu používání jsem maximálně nadšený a uvidíme, zda za dalších pár týdnů nadšení neopadne, to se však dozvíte v recenzi. Pokud byste chtěli koupit Fenix Garmin 5 již nyní, pak můžete například na odkazu níže s tím, že já osobně skutečně doporučuji, když už připlatit si za safírové sklíčko a velmi pozorně volit velikost, abyste na zápěstí nenosili orloj.

Garmin Fenix 5

Dnes nejčtenější

.