Zavřít reklamu

Dřívější vize Applu vystavět přenádherný Apple Storu přímo v historickém centru Stockholmu je jak se zdá u konce. Podle švédského portálu Fastighetsvärden se totiž jablečná společnost nyní snaží prodat své nemovitosti v zemi a za projektem tak udělat tlustou čáru.

Vloni v říjnu přislíbila občanům rada města Stockholm zrušení plánů Applu na výstavbu jeho obchodu, který se měl nacházet v jednom z nejstarších a nejrespektovanějších parků švédského hlavního města. Apple Store zde měl nahradit restauraci TGI Fridays a měl být designován do kombinace skla a kamene. To se ale nelíbilo spoustě tamních obyvatel a úředníků, kteří tento krok brali jako privatizaci a komercializaci historického místa a snažili se všemi dostupnými prostředky příchodu obchodu zabránit, což se nakonec podařilo. Apple tím ztratil tři roky práce a prostředků, které se nyní snaží alespoň částečně získat zpět. Právě proto prostory podniku TGI Fridays, které odkoupil, nabízí zpět městu za částku téměř půl miliardy korun. Zajímavé však je, že on sám za ně zaplatil „pouze“ 316 milionů korun.

Jak měla připravovaná stockholmská pobočka vypadat:

S odstupem času je jasné, že Apple celou situaci značně podcenil a pravděpodobně si s průzkumy trhu, které před zahájením projektu prováděl a které vyzněly pro Apple Store velmi špatně, moc hlavu nelámal. S podobným problémem se kalifornský gigant nyní potýká v Austrálii, kde tamní obyvatelé nechtějí přijít o jednu z jejich velmi významným budov – o Yarru. V úvahu nyní naopak dle slov premiéra Andreje Babiše připadá i vlastní pobočka jablečného obchodu přímo v České republice. Uvítali byste ji, nebo si myslíte, že se jedná o zbytečný tah?

Související články

Dnes nejčtenější