Zavřít reklamu

Musím říct, že ještě nikdy v životě jsem neměl podobný pocit jako při psaní dnešního rozhovoru. Za svůj život jsem se bavil s těmi nejúspěšnějšími businessmeny, sportovci nebo hudebníky u nás a přesto jsem k nikomu z nich necítil podobnou úctu jako k Michalovi. Tento mladý muž trpí svalovou dystrofií – nemocí, která jej již dlouhé roky z jeho mladého života poutá na invalidní lůžko a dvanáct let za něj dýchá přístroj. Přesto dokázal Michal něco, o čem se většině z nás může jen zdát.

Navzdory svému onemocnění totiž Michal Škombár napsal tři knihy, které mají skvělé hodnocení nikoli ze soucitu s Michalem, ale díky literární kvalitě. Michal používá ke svému psaní MacBook a proto věřím, že pro vás bude rozhovor nejen přínosem co se technologií týká, ale také motivací. Vždy, když se vám nebude chtít něco udělat, vzpomeňte si na to, že je tu muž, který prorazil napříč jedné z nejtěžší poruch na světě.

Dobrý den, Michale. Předem moc děkuji, že jste souhlasil s tímto rozhovorem. Vím, že pro vás není psaní zrovna nejsnadnější. Můžete se v krátkosti představit našim čtenářům?

Som v podstate na invalidnom dôchodku,  mám 27 rokov a 12 rokov mi robí ”spoločnosť” dýchací prístroj. Tento handicap ma priviedol počas štúdia na gymnáziu k písaniu kníh. Doposiaľ mám vydalné tri sci-fi knihy. Moje ochorenie svalová atrofia ma obralo o akýkoľvek pohyb, okrem dvoch palcov na rukách. Milujem knihy, šport a aktívne sa zaujímam o politické dianie. Pekne povedané, kašlem na moju chorobu.

Je neskutečné, co jste napříč své chorobě dosáhl a obdivuji vás. My jsme však přece jen technologicky zaměřený server. Když se řekne, napísal jsem tři knihy, navzdory tomu že píši všema deseti si to neumím představit. Jakým způsobem knihy píšete vy?

Naučil som sa ovládať myš pomocou brady a dvoch funkčných prstov. Vyťukávam písmeno po písmene pomocou klávesnice na obrazovke. Začiatky boli veľmi ťažké a častokrát som bol nútený robiť prestávky kvôli kŕčom v sánke a rukách. Teraz je to už lepšie.

Michale, na Letem světem Applem o vás nepíšeme náhodou, vy totiž pro svou práci používáte právě MacBook. Mohu se zeptat, proč jste se rozhodl právě pro tento stroj a v čem vám pomáhá oproti PC?

Vždy som túžil po MacBooku a som rád, že som si ho kúpil, pretože má veľa výhod. Má geniálnu aplikáciu na čítanie e-kníh a vo Windowse nič tak pohodlné nenájdete. Páči sa mi, že bez použitia pravého tlačitka na myši, viem spraviť prakticky všetko. MacOS Mojave má v sebe veľa maličkostí, ktoré si človek zamiluje. A ešte ako bonus, vyzerá krásne. Trávim na MacBooku každý deň veľa času, väčšinou tak 10-11 hodín a neviem si vynachváliť jednu vec. Obrazovku. Predtým sa mi dosť často stávalo, že som mal hnis v očiach a odkedy som na MacBooku, nemám s tým problém. Myslím, že je to spôsobené aj tým, že biela farba tu nie je tak agresívna na oči.

Používáte funkce pro handicapované přímo v rámci macOS?

Používam iba klávesnicu na obrazovke. MacBook mám nastavený tak, že pri prihlásení nemusím zadávať heslo.

Takže vůbec nic speciálního? Woow, to jsem nečekal. Tim Cook se přece tak rád chlubí, jak vychází macOS vstříc všem, kteří to potřebují. Jakou používáte myš? Předpokládám, že citlivost je nastavena na minimum.

Kvôli tej citlivosti myši som dlho váhal nad kúpou MacBooku, ale čírou náhodou som objavil jednu japonskú aplikáciu, na ktorej sa dá citlivosť nádherne a jednoducho nastaviť. Mám obyčajnú káblovú myš, ktorá je malá a ľahká.

Napadá mě, proč vlastně není snadnější, abyste knihy diktoval?

Skúšal som diktovať, ale moja artikulácia je slabá a preto zaznamenávalo často iné slová.

Tak to jsme na tom dost podobně, tedy pro macOS určitě. Jaké speciální aplikace používáte? A setkal jste se vlastně s něčím, co na MacBooku nejste schopen díky vašemu handicapu udělat oproti běžným uživatelům?

Nemám špeciálne aplikácie okrem tej na úpravu citlivosti myši. Ako spisovateľ používam hlavne Word a práve testujem Ulysses, ktorý používam na nočné písanie. Páči sa mi aj funkcia, že mi to prečíta napísaný text. Určite je škoda, že sa nemôžem sám prihlásiť v Macu pomocou klávesnice na obrazovke. Tiež je málo hier, ktoré sa dajú hrať výlučne s myšou. Poprípade by mohla byť v Appstore samostatná sekcia pre handicapovaných, aby mali prehľad o aplikáciach, ktoré dokážu uľahčiť prácu na PC.

To s tou sekcí je rozhodně zajímavý podnět a souhlasím s vámi. Jak dlouho vám trvá napsat knihu nebo například stránku? Myslím čistě psaní, nikoli vymýšlení příběhu

Jedna strana mi zaberie dve hodiny tvrdej práce bez prestávky. Dokončenie knihy cca dvesto strán mi trvá približne rok a pol. Nedá sa to však povedať presne, lebo záleží všetko od toho, či už mám vymyslený celý príbeh.

Je nějaká technologie, která by vám umožnila snadnější práci na Macu nebo přímo psaní knih? Případně, proč ji nevyužíváte, pokud již existuje.

Zatiaľ som nepočul o žiadnej technológii, no je možné, že o nej len neviem.

Všiml jsem si té vaší myšky. Vím, že existují různé myšky pro handicapované, ale vy máte s odpuštěním tu nejobyčejnější myšku na světě. Nezkoušel jste nějaké lepší nebo speciální?

Skúšal som viacero myšiek, ale prekážala mi na nich hlavne ich váha. Je ťažké skúšať myši, keď to nedokážem v predajni a musím si ich vždy kúpiť, bez ohľadu na to či ich využijem. Mám malú silu a myškou pohybujem len na pevnej ľanovej plachte.

Používáte kromě MacBooku také nějaká další zařízení od Apple?

Používam Apple slúchadlá, pretože majú nádherný zvuk i keď nie sú najlacnejšie. Mám aj Apple Tv a na nej pozerávame HBO Go, alebo Netflix. Cez AirPlay na ňu púšťam aj fotky a videá.

Ještě bych se rád zeptal na vaši tvorbu. Máte v plánu další knihu a kdy se na ni můžeme těšit?

Pracujem na viacerých príbehoch zo slovenského prostredia a budem šťastný muž, keď mi tento rok vydajú aspoň príbeh s názvom Štyria chlapci.

Pak bude poslední otázka: Věřím, že máte své knihy například na iBooks, kterou doporučujete čtenářům stáhnout jako první?

Na iBooks mám moju najnovšiu knihu Na rozhraní dvoch svetov. Je to krátky a dynamický príbeh do dnešnej uponáhľanej doby. Človek ju dokáže prečítať cestou vlakom za dve hodinky. Je to sci-fi príbeh o svete, kde ľudia nestárnu a nepoznajú spánok. Knihy Druhá šanca a Pravá tvár sú z časti autobiografické a dajú sa kúpiť len v tlačenej forme.

Michale, velmi děkuji za tento rozhovor a za možnost poznat člověka, který alespoň dle mého dává lidem motivaci. Nejen těm, které trápí nějaká nemoc nebo postižení, ale všem, kteří to už někdy chtěli vzdát a nejít za svými sny. Vy jste příkladem toho, že lze dokázat téměř nemožné, jen díky odhodlání. Děkuji a věřím, že nás budete číst nadále.

Bol to skvelý rozhovor a vďaka za zaujímavé otázky. Bolo mi cťou Vás spoznať aspoň takto cez internet. Vďaka za všetko, Michal Škombár.

Související články

Dnes nejčtenější