Zavřít reklamu

Pokud jste vášnivými cestovateli a k přepravě používáte především své auto, určitě jste se již setkali s aplikací Waze. Jedná se o velmi oblíbenou navigaci, která vás krom vedení k cíli upozorní i na mnoho událostí po vaší cestě. Kromě různých uzavírek či zdržení na silnici může jít například i o hlášení policejních hlídek. To se ale samozřejmě nelíbí samotným policistům, kteří volají po odstranění této funkce.

Waze byla původně samostatnou aplikací, která vznikla v roce 2006. V roce 2013 jí však za 966 milionů dolarů koupil Google a začal jí intenzivně vylepšovat a to až do podoby, ve které jí známe nyní. Díky vylepšením výrazně roste i komunita uživatelů, která se podílí na hlášení událostí na trase, mezi kterými jsou právě i setkání s policejními hlídkami. Newyorští policisté proto kvůli této funkci zaslali dopis přímo do Googlu, ve kterém požadují, aby bylo zaznamenávání hlídek ukončeno. Z jejich pohledu se totiž jedná o úmyslné bránění výkonu policie.

Funkce dle jejich slov pomáhá pouze k tomu, aby se řidič pod vlivem alkoholu vyhl všem hlídkám, které by případně po cestě potkal. „Poskytování takových informací veřejnosti je nezodpovědné, jelikož slouží pouze k pomáhání narušeným a opilým řidičům. Ti se tak mohou vyhnout hlídce a aplikace tím povzbuzuje bezohledné řízení. Odhalení umístění těchto kontrolních bodů ohrožuje řidiče, jejich spolucestující a také širokou veřejnost“ uvedla v dopise Ann P. Prunta, zástupkyně komisařky pro právní záležitosti.

Google zatím své stanovisko k celé záležitosti neuvedl.  Dá se však očekávat, že žádosti o smazání funkce nevyhoví, jelikož se jedná o jednu z nejoblíbenějších funkcí celé aplikace. Je potřeba si navíc uvědomit, že umisťování hlídek do Waze lze porovnat například i s voláním do rádia, kde v dopravním zpravodajství také ohlásí policejní hlídku v určitém místě. Řidiči navíc mohou reagovat tím, že když vědí, kde policejní hlídka stojí, pojedou bezpečněji a pomaleji. Tak či tak bude vyústění celé zápletky ještě hodně zajímavé.

Waze

Dnes nejčtenější

.