Zavřít reklamu

Webový prohlížeč Safari obsahuje jak v macOS, tak i na iOS celou řadu prvků, které výrazně zvyšují vaší bezpečnost a soukromí při prohlížení internetu. Jeden z nich je však již řadu let prakticky k ničemu a Apple se jej tak rozhodl v nových verzích systémů – konkrétně tedy iOS 12.2 a macOS 10.14.4 – odstranit. Jedná se o funkci “Pořádat weby, ať mě nesledují”. 

Výše zmínění funkce se do jablečných systémů poprvé dostala už před dlouhými 8 lety a to konkrétně do OS X Lion. Jediné, co vykonává, pokud ji máte aktivovanou, je zjednodušeně řečeno odesílání žádosti webům, které by vás rády sledovaly například kvůli reklamám. Ty ale samozřejmě nemusí na žádost brát zřetel a sledovat vás, přestože ví, že si to tak úplně nepřejete. Je tedy naprosto jasné, že se jedná o funkci poměrně zbytečnou. 

Kus za kus

Zatímco z iOS 12.2 jedna “bezpečnostní” funkce pro Safari zmizí, objeví se v něm jiná a to o poznání lepší. Nově totiž bude možné deaktivovat při prohlížení webu akcelerometr a gyroskop, které některé weby používaly například v rámci svých reklamních kampaní pro pohodlné prohlížení jejich produktů ze všech stran. Tato zdánlivě skvělá vychytávka má však dle mnoha zahraničních odborníků své mouchy, které se týkaly možné ztráty soukromí a anonymity. Apple se proto rozhodl umožnit deaktivací těchto prvků jednoduše přes nastavení. 

Kde v Safari na iPhonu nalézt své nastavení zabezpečení Safari: 

Své nastavení zabezpečení a soukromí si můžete na iPhonu zkontrolovat přes Nastavení – Safari, ve kterém naleznete bezpečnostní sekci na konci stránky. Co se pak týče Macu, nastavení vašeho soukromí a zabezpečení v Safari na něm zkontrolujete přes nápis Safari v horním stavovém řádku po otevření prohlížeče a následnou návštěvu sekce Předvolby… Dále už stačí jen vybrat mezi ikonami v okně, které se vám otevře, buď Zabezpečení nebo Soukromí a následně povolit či zakázat vámi vybrané prvky. 

Související články

Dnes nejčtenější