Zavřít reklamu

Chystaný iOS 12.2, který je nyní ve fázi beta testování, přinese na jablečné telefony a tablety celou řadu poměrně zajímavých novinek, přičemž jednou z nich je i novinka ve formě přepínače pro přístup k datům Pohybu & Orientace v Safari. Pokud tento přepínač deaktivujete, v Safari si neužijete například různá prostorová videa založená právě na natáčení iPhonu či animace produktů, které někteří výrobci používají na svých webech, aby potenciálním zákazníkům výběr co nejvíce ulehčili. Tato zdánlivě skvělá vychytávka umožňující spoustu zajímavých využití má však háček – bezpečnost. 

V loňském roce se prohnala médii zpráva pojednávající o tom, že obrovské množství různých webů získává díky akcelerometru a gyroskopu – tedy prvkům monitorujícím pohyb a orientaci – potají přístup k pohybům a orientaci smartphonů, což může být do jisté míry bráno jako zásah do soukromí uživatelů. Zahraniční odborníci jsou tak přesvědčeni o tom, že je zavedení této novinky v iOS 12.2 řešením právě tohoto “problému”. Nutno však podotknout, že i to má své mouchy. 

Novinky zachycené na screenshotech z MacRumors

Už nyní se začínají hlavně z řad různých reklamních agentur ozývat hlasy strachující se o to, že se podobná opatření mohou nepěkně podepsat právě na různých reklamách založených na AR/VR. Ty totiž de facto přestanou po zákazu Pohybu & Orientace fungovat a nepřinesou tak kýžený efekt. Jejich tvůrci si tak budou muset vystačit s jinými alternativami, které však plnohodnotně nynější interaktivní kampaně založené právě na pohybu smartphonu nenahradí. 

A jak se na zavedení podobné novinky díváte vy? Je podle vás dobře, že Apple myslí na soukromí svých uživatelů a jejich ochranu až takto svědomitě, nebo je naopak zavádění podobných prvků naprosto zbytečné? 

ios 12.2

Dnes nejčtenější

.