Zavřít reklamu

Apple již pěkných pár měsíců usilovně pracuje na vytvoření vlastní streamovací služby zaměřené primárně na původní video obsah. O službě zatím víme málo, již teď ji ale mnozí označují za „Netflix od Applu“. Co kdyby ale Apple skutečně odkoupil platformu Netflix? Jakkoli se to může zdát jako bizarní krok, analytici ze společnosti JP Morgan se snaží přesvědčit nás o tom, že se vlastně jedná o dobrý nápad.

Na odkoupení Netflixu má Apple podle všeho k dispozici 250 miliard v hotovosti – k jeho plnému převzetí mu ale údajně stačí „pouhých“ 189 miliard. Bankovní analytik Samik Chatterjee uvedl pro CNBC, že Netflix je podle jeho soudu strategicky nejvýhodnější z důvodu míry svého zapojení i kvůli originálnímu obsahu, kterým se odlišuje od služeb, jež obsah pouze sbírají.

Do uvedené odhadované částky 189 miliard dolarů je podle banky započítána „Apple prémie“ – tržní hodnota platformy se pohybuje okolo 150 miliard dolarů spolu s dalšími zhruba 7 miliardami v dluzích. Chatterjee ve své zprávě dále vyjadřuje obavu o to, zda bude Apple schopen zajistit organický růst platformy. Na poli streamovacích služeb – včetně vysílání původního obsahu – totiž vládne silná konkurence v podobě tradičních, zavedených mediálních jmen, a boj o nové předplatitele je opravdu dramatický.

Analytička Katy Huberty ze společnosti Morgan Stanley před několika dny prohlásila, že Apple by i v letošním roce mohl dosáhnout bilionové hodnoty – stejně jako loni – a to v případě, že se mu podaří ještě letos spustit mediální službu na bázi pravidelného předplatného. Balíček by se měl skládat z video vysílání, hudby a zpravodajství. Chatterjeeova zpráva pro CNBC má však zatím čistě spekulativní charakter a Apple se k budoucím akvizicím nijak nevyjadřuje. Čím dál více analytiků je však nakloněno k tomu, že k nákupu dříve či později přeci jen dojde. A jaký názor máte vy?

Související články

Dnes nejčtenější