Zavřít reklamu

Pokud patříte mezi zkušenější uživatele Macu či MacBooku, tak rozhodně víte, že se počítač skládá z nějakých hardwarových komponentů. Mezi ty nejdůležitější patří například procesor, paměti, grafická karta, baterie a disk. Všechny tyto komponenty mají v závislosti na tom, jaké zařízení vlastníte, omezený výkon. Není tedy Mac jako Mac a když vedle sebe dva takové Macy postavíte, nepočítejte s tím, že se v nich nachází stejné „železo“. Věděli jste však, že si využití většiny hlavních komponentů můžete velice jednoduše zobrazit přímo v macOS a dokonce k tomu ani nepotřebujete žádnou aplikaci třetí strany? Pojďme se společně podívat, jak na to.

Jak kontrolovat využití hardwaru v macOS

V případě, že chcete kontrolovat využití „železa“ uvnitř vašeho Macu, tak je nutné otevřít aplikaci Monitor aktivity. Ten můžete otevřít například pomocí Spotlightu (ikona lupy v pravé části horní lišty), popřípadě ve složce s aplikacemi. Po otevření se zobrazí okno, ve kterém už se stačí v horním menu přepínat mezi komponenty, jejichž využití chcete sledovat. K dispozici je CPU (procesor), paměti, energie, disk a síť.

V případě procesoru si můžete zobrazit systémové a uživatelské využití procesoru, včetně přehledného grafu a počtu spuštěných procesů a vláken. V záložce Paměti si opět můžete zobrazit graf využití paměti, instalovanou paměť a další. V záložce Energie se nachází informace o baterii a její spotřebě, v záložce Disk poté informace o SSD (u starších zařízení HDD) a v záložce Síť můžete sledovat příchozí a odchozí data a pakety.

Ve všech záložkách se zobrazují veškeré právě běžící procesy, pomocí kterých lze jednoduše zjistit, který z nich právě nejvíce využívá nejvíce procesor nebo třeba paměť. To se může hodit například tehdy, kdy se vám zdá, že je váš Mac poněkud pomalý. Stačí si otevřít Monitor aktivity, najít aplikaci, která nadměrně zatěžuje hardware a pomocí tlačítka ji můžete jednoduše vypnout.

monitor_akt_fb

Dnes nejčtenější

.