Zavřít reklamu

John Gruber je mezi jablíčkáři známý především díky svému působení na portálu Daring Fireball, na kterém se čas od času objevují velmi zajímavé informace o „Apple světě“ spolu s recenzemi na nejnovější produkty. Právě tento muž se před pár dny rozpovídal v podcastu The Talk Show o cenách, které si Apple účtuje za dva své mírně upozaďované produkty – HomePod a Apple TV. Ty se sice prodávají za relativně vysoké ceny, avšak podle Grubera jsou tyto částky více než férové.

V současné době si můžeme pořídit Apple TV 4K z roku 2017 a to za 5 190 korun, což je dle Grubera částka, která přesně odpovídá výrobním a vývojovým nákladům na tento produkt. Zjednodušeně by se tak dalo říci, že jejími prodeji Apple nezbohatne, i kdyby se mu v nich dařilo sebevíc. To stejné v bledě modrém pak platí i u HomePodu.

Přestože v našich končinách Apple HomePod oficiálně neprodává, v zahraničí bychom jej sehnali za $349. Tato cena je oproti konkurenci od Amazonu nebo Googlu o poznání vyšší, avšak dle Grubera se jedná o více než férovou částku. Ačkoliv nemá jakékoliv důkazy, dovoluje si tvrdit, že výroba včetně součástek, všeobecného vývoje či tvorby softwaru jednoho HomePodu vyjde Apple ve skutečnosti daleko dráž. S vyšší cenou oproti konkurenci se potýká taktéž Apple TV.

Levnější verze na obzoru?

V posledních měsících se čím dál více šušká o možném vývoji levnějších verzí obou těchto produktů, kterými by měl Apple výrazně jejich prodeje rozpumpovat. Minimálně v případě HomePodu totiž není situace příliš dobrá a jeho podíl na trhu je minimální. Nové produkty prodávané za nižší ceny by však mohly tuto špatnou situaci změnit.

Koncept nové generace Apple TV:

Pokud si shrneme informace poskytnuté Johnem Gruberem, Apple neprodává předražená zařízení, ale zkrátka vyvíjí až moc dobré produkty. Osobně si dovolím s jeho vyjádřením značně nesouhlasit, protože již od nepaměti je jasné, že každý jablíčkář si připlácí za prémiovou kvalitu spojenou s logem nakousnutého jablka. A co si o tom myslíte vy?

Dnes nejčtenější

Další články