Zavřít reklamu

Když stojíte v čele jedné z největších a nejhodnotnějších společností světa, je prakticky stoprocentně jisté, že budete někomu ležet dost silně v žaludku. V takovém případě není rozhodně od věci využívat služeb ochranky, která vám minimálně dodá na pocitu bezpečí. Ceny těchto služeb však nejsou s ohledem na důležitost vaší osoby zrovna nízké. 

Začátkem měsíce předložil Apple americké Komisi pro cenné papíry celou řadu dokumentů obsahující mimo jiné hospodaření společnosti za rok fiskální 2018. Díky nim jsme se tak dozvěděli například to, kolik si šéf Applu za toto období vydělal peněz. Stejné dokumenty pak odhalily mimo jiné to, že Apple za ochranu svého šéfa vynaložil v roce 2018 na 310 tisíc dolarů, tedy v přepočtu asi 6,9 milionu korun.

Zdá se vám tato částka vysoká? Je i není. Stejné dokumenty odevzdané jinými společnosti totiž odhalily, že společnosti Amazon a Oracle platí za ochranu svých šéfů Jeffa Bezose a Larryho Ellisona každý po 1,6 milionu dolarů, tedy zhruba 35,7 milionu korun. Ochrana šéfa však nevyšla  levně ani Alphabet, který za Sundara Pichai zaplatil na 600 tisíc dolarů, tedy asi 13,8 milionu dolarů. 

Bylo hůř

Velmi zajímavé částky vynakládaly světlové společnosti za ochranu svých bossů i v roce 2017. Intel například zaplatil za svého exšéfa Briana Krzanicha, který stál v jeho čele při vypuknutí skandálu Meltdown a Spectre, na 1,2 milionu dolarů, což je zhruba 26,7 milionů korun. Suverénně nejdražší ochranu měl však v roce Mark Zuckerberg z Facebooku, který na ní musel vynaložit na 7,3 milionů dolarů, tedy zhruba 162,8 milionů korun. Poměrně zajímavé je, že v roce 2013 bylo na jeho ochranu potřeba “jen” 2,3 milionů dolarů. S ohledem na tento strmý růst se tak očekává, že za loňský rok vyšla jeho ochrana na nejméně 10 milionů dolarů. Vzhledem k tomu, jaké problémy si Facebook v loňském roce užil, se však částce příliš nemůžeme divit. 

Co se pak týče výdajů za ochranu Cooka v minulosti, ty se nikdy v milionech dolarů nepohybovaly. V roce 2017 za něj totiž Apple zaplatil “jen” 224 tisíc dolarů, o rok dříve 220 tisíc dolarů a v roce 2015 700 tisíc dolarů. 

tim-cook-sad-fb

Dnes nejčtenější

.