Zavřít reklamu

Do konce letošního roku zbývají již jen poslední hodiny a nastává čas na všemožné rekapitulace. Těch najdete na celém internetu obrovské množství, to naše se bude pochopitelně soustředit na události roku 2018 týkající se společnosti Apple. Letošní rok se nesl ve znamení milých překvapení v podobě MacBooku Air nebo Mac mini, ale také zklamání z AirPower nebo AirPods, na které čekáme již více než rok. Pojďte se podívat jak rok 2018 hodnotí na jeho samém konci redaktoři serveru Letem světem Applem.

Roman

Hodnocení letošního roku bych rozdělil do dvou rovin. Samotné produkty které Apple představil se mi skutečně líbí a vychytávky které přináší například Apple Watch jsou perfektní. Design nového iPadu Pro mi vyrazil dech a upřímně téměř vše čeho jsme se o Applu dočkali stojí bezesporu za to. Jedinou vyjimkou v samotných produktech u mě tvoří Mac mini. Ten se sice po dlouhých letech čekání také dočkal inovace, ale pro mě osobně nepřinesla nic vyjimečného a z lidového počítače vhodného pro vstup do světa MacOS, se stal poměrně drahý stroj. Na druhou stranu jsem začal ještě víc než kdy dříve vnímat rozdíl mezi ČR/SR a ostatními zeměmi. To že čekáme sedm let na českou Siri již ani nepovažuji za čekání. Apple Pay také prozatím nemáme k dispozici i když se zřejmě brzy objeví. Co mě však mrzí nejvíce je fakt, že nemáme možnost využít řadu zajímavých funkcí, které letošní produkty přinesly. Nemáme možnost používat EKG, nemůžeme si koupit některé typy Apple Watch atd.

Chybějící podpora některých funkcí nebo služeb ze strany Applu pro naši zemi je v letošním roce viditelnější než kdy jindy a došlo to tak daleko, že jsou některé produkty skutečně omezené. V případě Apple Watch Series 4 pak mám za to, že k omezení došlo právě u nejdůležitějších novinek, které tyto hodinky přináší. To co tedy u nás funguje a má plnou podporu hodnotím vesměs pozitivně, problém však je, že čím dál větší množství produktů nedokážeme u nás využít tak, jak v zemích, které Apple podporuje.

iPhone XS a XS Max:

Jirka

Letošek byl z mého osobního pohledu poměrně zajímavý, leč možná mírně nudný. Zatímco v roce 2017 jsme se dočkali revolucí v podobě představení iPhonu X, iMacu Pro, HomePodu či AirPower, letos nám Apple nic, co by světu naprosto vyrazilo dech, nepředstavil. Jasně, Apple Watch Series 4 jsou super, nové iPhony jakbysmet a iPady Pro mnohé z nás také nadchly, nicméně kýžený “woow” efekt se tak úplně nedostavil. A to nejen mě. To ale na druhou stranu nelze nutně považovat za naprosté selhání, ba naopak. Není tomu totiž tak dávno, co jsme se u jedné z dlouho očekávaných novinek – konkrétně u iOS 11 – dočkali obrovského zklamání pramenícího z chyb, které používání iPhonu či iPadu výrazně zhoršovaly. Letošní iOS 12 je však zcela jiná káva a loňský nezdar zdárně upozaďuje. Díky perfektní optimalizaci pro starší zařízení navíc dodává těmto strojům dech, což je například pro milovníky legendárního iPhonu 5s skvělá zpráva. Co se týče ostatních softwarů, i ty se Applu letos vcelku povedly a ač nepřináší žádné obří novinky, dá se jejich příchod označit za pozitivní.

Co se týče hardwarových produktů, velmi mě potěšilo vylepšení fotoaparátu u iPhonu XS pomocí Smart HDR, díky kterému mě fotografování zase začalo bavit. Přestože jsem v tomto ohledu amatér, jsem schopen velmi jednoduše fotit skutečné skvosty. Rozhodně tedy palec nahoru. Ten si ale zaslouží i již zmiňované Apple Watch Series 4 či iPady Pro, které mě zaujaly svým designem. Velký displej s úzkými rámečky se totiž nyní zkrátka nosí a určitě ještě pár let nosit budou, pravděpodobně však jen u nejvyšších řad. To ostatně potvrzuje i iPad 6. generace, který Apple představil na konci března. Právě stroj s designem iPadu Air 2 je ale paradoxně jedním z TOP produktů, ne-li TOP produktem letoška z mého pohledu. Levný, spolehlivý, hezký, výkonný a pro valnou většinu uživatelů tabletů naprosto dostačující. Přesně takto by se dal iPad 6. generace charakterizovat, což potvrzuje obrovské množství jeho majitelů. 

Abych však jen nechválil, jsou i věci, které letos Applu neodpustím. Ať už se jedná o úspěšnou ignoraci České republiky s Apple Pay či vysoké ceny iPhonu XR a MacBooku Air, člověka tyto „podpásovky“ zkrátka zamrzí. Usmrcení kompaktního iPhonu SE taky není zrovna věc, za kterou by Apple zasloužil pochvalu, byť se dá tento krok pochopit. Co se ale pochopit nedá je absence nabíječky AirPower, jejíž podobu známe již více než rok.

iPhone XR:

Dan

Rok 2018 byl na Apple produkty poměrně plodný. Hned zkraje roku zamířil do prodeje reproduktor HomePod. Ještě v prvním čtvrtletí roku pak Apple světu ukázal nový iPad 6. generace s podporou Apple Pencil, který se především díky své nízké ceně stal více než dobře prodávaným produktem, a to i na českém trhu. Následovala vývojářská konference, kde se již tradičně odhalily nové verze všech čtyř operačních systémů – iOS 12, macOS Mojave, watchOS 5 a tvOS 12. Přibližně o měsíc později jsme se dočkali MacBooku Pro 2018 se třetí generací klávesnice, novými procesory a lepším displejem. Pochopitelně ani letos nemohl chybět každoroční Apple Special Event, na kterém nám společnost představila nástupce loňské „desítky“, konkrétně iPhone XS a větší XS Max, ke kterým se navíc přidal levnější iPhone XR. Světu se ukázaly také Apple Watch Series 4, jež se skutečně povedly a dodnes na svou objednávku stále ještě čeká značný počet zájemců. O více než měsíc později pak kalifornská společnost překvapila hned druhou konferencí, která byla možná ještě o kus zajímavější než ta zářijová. Konečně jsme se totiž mohli těšit z nového Macu mini, MacBooku Air a především pak iPadu Pro se zcela novým – a nutno poznamenat že se skutečně povedeným – designem, přítomností Face ID a obřím výkonem.

Ale co z toho si skutečně zaslouží vyzdvihnout? Favoritů mám hned několik, ale na vrcholu mého pomyslného žebříčku je jednoznačně iOS 12. Vím, nový systém přináší jen minimum viditelných novinek, ale právě optimalizace pro starší iPhony a iPady je dle mého názoru skutečně úctyhodná. Apple tak jediným updatem prodloužil životnost iPhonu 5s nebo například iPadu mini 2, tedy pět let starých zařízení, což je něco, o čem byste si mohli nechat u konkurence jenom zdát. I díky tomu jsem tak mohl začít opět používat rodinný iPad Air, který byl s iOS 11 v podstatě nepoužitelný.

Rád jsem také za reinkarnovaný MacBook Air, který konečně dospěl a dohnal tak ostatní notebooky z nabídky Applu. Měl jsem čest jej více jak měsíc testovat a mohu potvrdit, že jde o skutečně povedený stroj. V současné době je to možná vůbec nejlepší přenosný počítač s macOS pro běžné uživatele. Škoda jen, že ho Apple trochu zabíjí vyšší cenou, jež opět narostla o několik tisíc korun.

Ostatně právě další nárůst cen u některých produktů je něco, za co si Apple pochvalu zcela jistě nezaslouží. Právě rok 2018 se u kalifornského giganta nesl v duchu zdražování, jakoby snad společnost zkoušela, kam až může zajít. Svým způsobem chápu, že XS Max v maximální výbavě stojí přes 40 tisíc korun, vadí mi ale například vyšší cenovka iPhonu XR – a jak slabé prodeje dokazují, nejsem jediný, kdo by si právě 22 500 Kč za omezený model nedokázal sám před sebou odůvodnit. Kritiku si jistě zaslouží také neochota Applu rozšiřovat některé své služby do dalších zemí mimo USA. Ať už jde o Apple Pay, na kterou čekáme více jak 5 let, nebo měření EKG, jež je klíčovou funkcí nových Apple Watch.

Apple Watch Series 4:

Jan

Z mého pohledu byl rok 2018 pro Apple povedený. Stal se, byť jen na chvíli, společností s hodnotou jeden bilion dolarů, díky iOS 12, a možnosti nainstalovat jej i na prastarý iPhone 5s, dal zapomenout na tolik proklínaný iOS 11. Apple rovněž představil světu několik produktů, z nichž bych rád vypíchnul dva – Apple Watch Series 4 a iPhone XR.

Začněme kladně. Apple Watch Series 4 jsou dle mého názoru nejpovedenějším produktem, který Apple v roce 2018 představil. Ohromný displej, ohromný design, ohromný výkon a třešnička na dortu v podobě EKG, které snad brzy pojede i u nás. Pokud jsem v minulosti uvažoval o „pravé ruce“ iPhonu v podobě Apple Watch, až nyní mi to dává opravdu smysl. K dokonalosti chybí už jen podpora mobilního připojení.

Dalším a posledním produktem, který bych rád zmínil, je iPhone XR. Před jeho představením, hlavně tedy v létě, se rojilo velké množství spekulací, díky kterým jsem se na iPhone XR skutečně těšil. Zejména se jednalo o nízkou cenu a já počítal se situací, že by nový iPhone XR mohl u nás stát klidně 15 až 17 tisíc korun. Nízká cenu měla být dle spekulací díky zasazením staršího čipu Apple A10, což by jistě nebylo na škodu. Vy, kteří máte iPhone 7/7 Plus, jistě potvrdíte, že systém stále letí jako střela. Bohužel se tak nestalo. Apple zasadil do XR A12 a nastavil cenu kolem 23 000. V této cenové kategorii nechápu přítomnost displeje, který má jemnost 326 PPI, tedy jako iPhone 4s z roku 2011(!!). Jistě, technologie Liquid Retina je skvělá a ostatní smartphony s LCD displejem se takovým podáním barev chlubit nemohou. Ovšem za takové peníze bych čekal při úhlopříčce 6,1“ minimálně FullHD. Možná i kvůli tomuto faktu je prodej iPhonů podle zpráv dodavatelů „pod očekáváními Applu“, ačkoli sám Apple tvrdí opak. Nechci tím říct, že je iPhone XR špatný smartphone, v žádném případě. Kdyby jeho cenovka byla ale o 5 tisíc nižší, chválím ho tu do nebes. A nezachrání to ani šest krásných barviček.

iPad Pro (2018):

Pavel

Apple se rozhodně za rok 2018 může pochválit. Pochvalu mu uděluji i já, avšak je tady pár výtek, nad kterými by se měla jablečná společnost zamyslet. Nebuďme ale hned ze začátku negativní a pojďme se raději prvně podívat na ta pozitiva.

Bilionová společnost – tímto titulem se v roce 2018 mohl Apple chlubit. Bohužel, všechno krásné jednou končí a po několika dnech Apple tuto „hodnost“ ztratil. Tento fakt asi většina z nás nebere za až tak důležitý, jelikož se to nijak neprojeví a jedná se prakticky pouze o jedno číslo. Další naprostou peckou a dle mého názoru i nejlepším produktem od Applu, který letos spatřil světlo světa, jsou nové hodinky Apple Watch Series 4. Nové hodinky od Applu mají oproti těm starým přepracovaný design v podobě většího displeje ve stejném těle, či možnosti EKG. Dále jsme se dočkali představení nových iPhonů XS a XS Max, ke kterým není prakticky co říct, jelikož se jedná o „eSkové“ modely loňského iPhonu X. Letos je rozdíl jen v tom, že Apple vydal i větší verzi „desítkového“ iPhonu a samozřejmě nesmí chybět nejmodernější technologie a čipy. Dále jsme se dočkali představení nového MacBooku Air, který se dočkal kompletního přepracování, stejně tak, jako nejnovější iPady Pro. Tady už se ale dostáváme k těm negativním věcem.

Není žádnou novinkou, že nejnovější iPady Pro mají problém se svou konstrukcí – jednoduše se ohýbají. Samozřejmě se jedná o úzké zařízení větších rozměrů a v tomto případě je tedy ohýbání tolerovatelné, nepředpokládám totiž, že by někdo cíleně iPad za bezmála 40 tisíc korun lámal. Alarmující je však fakt, že nové tablety vám mohou přijít ohnuté už z výroby. Teď si rozhodně každý z vás řekne, že tohle řeší reklamace, avšak mýlíte se. Ano, i my v redakci si klepeme na čelo. Apple totiž tvrdí, že se nejedná o vadu, a tak vám iPad ohnutý z výroby jednoduše nevyreklamuje. MacBook Air 2018 je skvělý, avšak osobně nevím, kdo si jej koupí, když si stačí připlatit několik málo tisíc korun a můžete mít výkonnější MacBook Pro. Tady se dostáváme i k samotné cenové politice Applu. Při představení nových iPhonů všichni čekali, že jejich ceny budou stejné, ne-li nižší, než minulý rok, avšak opět jsme se mýlili a Apple nastavil cenu ještě výše – za „nejnadupanější“ iPhone XS Max zaplatíte přes 43 tisíc korun. Apple dle mého názoru hledá hranu, za kterou už uživatelé nebudou chtít jít. Kdybych měl Applu vzkázat zprávu, tak jednoduše řeknu „kdo chce víc, nemá nic“.

Stejně tak se čím dál tím víc projevují rozdíly mezi Českem a ostatními zeměmi. Je snad Česko, potažmo Slovensko, 100 let za opicemi? Nebo z jakého důvodu u nás ještě stále není Apple Pay, když už si ho plnými doušky mohou užívat i obyvatelé Kazachstánu? Tyto otázky mi asi také nikdo nezodpoví. Alarmující je také fakt, že pokud si koupíte nové Apple Watch, tak si EKG prostě nevyzkoušíte. To je totiž stále k dispozici pouze na území Ameriky. Avšak tohle nedávám úplně za vinu Applu, nýbrž různým regulacím EU, apod.

iPad 6. generace:

Amaya

Z všeobecného pohledu – a jistě i z pohledu samotného Applu – se dá jablečný rok 2018 označit bezesporu za úspěšný. To, že vyšly nové modely iPhonů, je každoroční tradice. Určitě se nedá říci, že by se trojice letošních modelů Applu vyloženě nepovedla, a je skvělé, že se s Apple s iPhonem XR rozhodl vyjít vstříc i zákazníkům, kteří netouží po superdrahých smartphonech. Trochu mě mrzí ukončení výroby iPhonu SE – mnozí uživatelé by jeho následovníka jistě uvítali, a to nejenom kvůli ceně, ale i kompaktnosti. Pozitivní je i to, že jsme se letos konečně dočkali nového MacBooku Air a Macu mini, výrazně se povedly i nové Apple Watch Series 4. Skvělou práci Apple odvedl i u svých iPadů, a to jak u Pro modelu, tak i u toho standardního. A negativa? Čekání na českou Siri je v současné chvíli spíše již tradicí, na kterou jsme si asi všichni zvykli, Apple Pay sice letos taky ještě do Česka nedorazil, objevil se ale koncem roku alespoň na obzoru – snad za něj tedy budeme moci Apple pochválit ve shrnutí příštího roku. A AirPower holt přijde někdy příště. Možná.

Mac mini:

Vráťa

Rok 2018 se z mého pohledu globálně vydařil. Byla představena řada produktů, přičemž mezi nejzajímavější bych zařadil čtvrtou sérii Apple Watch a nový MacBook Air. Přestože se pro mě jedná o bezkonkurenční produkty, i ty mají své mouchy. Absence funkčnosti EKG senzoru v našich krajinách je skutečně smutná a jak jsme se mohli dozvědět, Apple s jeho expanzí mimo USA moc ani nespěchá. Každopádně fakt, že se Apple zajímá o zdraví svých spotřebitelů je více než dokonalý a dokáže potěšit nejednoho jablíčkáře. U MacBooku Air mě zarazila jeho cena, která většinu lidí odradí a naprosto zastíní celkový výkon tohoto jablečného notebooku. I přes tyto chyby si dovolím označit tato zařízení za letos nejlepší a určitě bych je kvůli nim neodsuzoval.

Co mě letos bohužel zklamalo, byl iPhone XR. Před jeho oficiálním příchodem jsem o něm častokrát s kamarády mluvil a těšil se, jak si ve výsledku povede. Jak všichni víme, byla mu prorokována ohromná čísla, avšak ve finále bylo vše jinak. Můj názor v tomto ohledu se pravděpodobně ztotožní s naprostou většinou, když řeknu, že jsem jednoduše od něj čekal víc. Ačkoliv byl telefon prezentován jako levnější alternativa prémiového modelu, i tak bych od něj očekával lepší displej (a trošku nižší cenu). Jako další zklamání považuji stálou absenci Apple Pay, o které však víme, že jejího příchodu bychom se měli dočkat velmi brzy.

Ačkoliv jsem rozepsal pouze věci, které mi chybí, nebo které mě neuspokojily, i tak označuji letošní produkty Applu jedničkou a těším se, co přinese příští rok.

MacBook Air (2018):

Tom

S rokom 2018 sme sa v réžii Applu dočkali niekoľkých naozaj fantastických krokov, vďaka ktorým sme sa mohli radovať z nových produktov, funkcií a vychytávok. Spomedzi vydarených zásahov do čierneho by som chcel vyzdvihnúť iPad 2018, ktorý oslovil hlavne záujemcov o neformálny tablet, slúžiaci na klasické úkony pre obyčajných spotrebiteľov. Ak ste teda hľadali solídny jablčný produkt za sympatickú cenu, možno vám padol do oka práve posledný iPad. Tým prirodzene nechcem povedať, že ostatné produkty z dielne cupertínskeho giganta ostali zatienené. Nový iPad Pro, Mac Mini, či vlajkové lode v podobe X-kových iPhonov predstavujú vynikajúce technologické prvky. Napriek tomu sa však v posledných mesiacoch stretávam s pocitom, že vo mne jablčné produkty nevyvolávajú takú eufóriu, ako tomu bolo kedysi.

Napriek obrovskej vlne kritiky a negatívnych ohlasov, považujem nový iPhone XR za divokú kartu Applu. Samozrejme, pri kúpe telefónu musíte brať do úvahy aj iné špecifikácie ako je veľkosť obrazovky, pamäť a výkon, no ak ste otvorený novým možnostiam a ste ochotný spraviť nejeden kompromis, XR-ko určite neurazí. Sú tu však aj produkty, ktoré vo mne zanechali zmiešané pocity. Ak mám byť konkrétny, jedná sa hlavne o nový Macbook Air. Nepochybne tu hovoríme o kvalitnom produkte, no ak sa na situáciu pozriete očami technologického nadšenca (nie Apple maniaka) tak zistíte, že na trhu nájdete mnoho alternatív, ktoré oslovia minimálne rovnako. Nemyslím tým konkurenčné produkty, ale priamo počítače od Applu. Momentálne sa v ponuke jablčnej spoločnosti nachádza historicky najväčšie množstvo typov a konfigurácií Macbookov, Macov a iMacov, takže rozhodne je z čoho vyberať.

Čo sa týka softvéru, určite nie som sám ak poviem, že iOS 12 predstavoval vytúžený upgrade, na ktorý čakal nejden jablčný nadšenec. Celkovo by som rok 2018 hodnotil z realistického pohľadu ako obdobie niekoľkých správnych rozhodnutí, no bohužiaľ aj niekoľkých prešľapov. Úprimne dúfam, že sa v nadchádzajúcom období opäť dočkám nadšenia a radosti, ktoré ma sprevádzalo každou udalosťou Keynote a predstavovaním nových produktov.

LsA
LsA

Dnes nejčtenější

.