Zavřít reklamu

Tak jsme se opět dočkali a nový rok už vyloženě buší na dveře. Již během několika následujících hodin spatříme na obloze přesně o půlnoci největší počet ohňostrojů za celý rok. Někteří z nás chtějí mít i vstup do nového roku zdokumentovaný prostřednictvím fotografií, pojďme se proto podívat na pár základní informací a tipů, kterých byste se měli držet tehdy, pokud chcete vyfotit ohňostroj. S nejnovější technikou se opravdu nejedná o nic složitého, zdržme se tedy úvodních formalit a pojďme se společně podívat, jak na to.

Stativ je klíčová věc

Stativ, neboli trojnožka, je při focení nejen ohňostroje naprosto klíčovou věcí. Během focení tmavé oblohy je naprosto důležité, aby byl váš iPhone v naprostém klidu. Samozřejmě chápu, že asi ne každý si bude na silvestrovskou noc v batohu nosit stativ, ale i přesto se snažte, abyste měli iPhone při focení v co možná nejstabilnější poloze. Zkuste se například o něco opřít a v případě, že to nepůjde, tak pevně zapřete loket o tělo a vydechněte. Zároveň vám nezbývá nic jiného, než se modlit, aby byl výsledný snímek povedený.

Vhodné místo bez světelného ruchu

Aby se vám povedla vyfotit co nejlepší fotografie, tak je potřeba, abyste byli co možná v největší tmě. Zároveň byste váš iPhone měli namířit tak, aby v něm byla pouze černá obloha bez světelného ruchu města a pouličních lamp. Taktéž počítejte s tím, že bude určitě foukat vítr a rozhodně nechcete, aby vám výhled na ohňostroj překazil dým, který s odpalováním vzniká. Pokud všechny tyto aspekty splníte, tak si rozhodně focení ohňostroje ulehčíte a výsledky budou o to lepší.

 

Uvolnění úložiště

Pokud vlastníte iPhone v velkou kapacitou, tak se s tímto problémem s největší pravděpodobností nesetkáte. Pokud však ale máte nějaký starší iPhone s nízkou kapacitou, tak je nutné, abyste se přesvědčili, že v něm máte místo. Proto si ještě před tím, než se vydáte ven, v pohodlí domova promažte staré fotografie a videa, aby vám vzniklo dostatek místa na stovky fotografií ohňostroje. Rozhodně totiž nebudete mít na uvolňování paměti čas při focení. Respektive čas určitě mít budete, ale jakmile vše promažete, tak bude celá paráda u konce.

Nepřibližujte a vypněte blesk a HDR

Rozhodně při focení za žádnou cenu nepřibližujte. Digitální zoom totiž drasticky ovlivňuje kvalitu fotografií. Rozhodně je tedy lepší fotografii ohňostroje vyfotit bez přiblížení. V případě, že to bude potřeba, tak fotku můžete přiblížit v postprodukci – dosáhnete totiž úplně stejného výsledku.

Nezapomeňte také při focení vypnout blesk, který vám bude směrem k obloze jednak k ničemu, a jednak prodlouží dobu, mezi kterou můžete fotit fotografie. To samé platí pro HDR – i když by v tomto případě někdo mohl mít námitky, tak jej osobně vypínám, jelikož HDR taktéž zpomaluje focení, což si prostě a jednoduše nemůžete dovolit.

Zaostřete, uzamkněte AE/AF a hlavně foťte

Aplikace Fotoaparát umožňuje vypnutí automatického ostření a taktéž umí zároveň uzamknout expozici. Jakmile tedy vyletí první raketa do vzduchu, tak nechte telefon zaostřit na její výbuch, popřípadě na výbuch zaostřete ručně tapnutím na displej. Následně na místě zaostření podržte prst do té doby, dokud se v horní části displeje neobjeví oznámení AE/AF Vypnuto. Možnost pro uzamknutí expozice a vypnutí automatického ostření mohu doporučit, jelikož telefon nemusí při velkém počtu raket stíhat ostřit. Navíc k tomu, pokud se zaměříte na jeden ohňostroj, tak rakety létají přibližně na stejná místa.

aeaf_vypnuto

Nyní už není třeba dělat nic víc, než pouze mačkat spoušť. Většina lidí vám určitě tluče do hlavy, abyste všechno fotili na šířku. Avšak v případě focení ohňostrojů se určitě nebojte fotit i na výšku. Zároveň berte na vědomí, že je lepší udělat více fotek, a poté je promazat, než abyste jich udělali málo a nakonec zjistili, že ani jeden snímek není dobrý. Rozhodně se taktéž nebojte využít burst módu, který funguje na takovém principu, že fotí mnoho fotek bezprostředně za sebou. Výslednou fotografii si poté můžete vybrat v aplikaci Fotky. Burst mód aktivujete přidržením prstu na tlačítku spouště.

Závěr

Na úplný závěr si ještě dovolím říct, abyste neměli zbytečně vysoká očekávání. Samozřejmě záleží, na jaký telefon se rozhodnete fotit. Rozhodně totiž poznáte rozdíl mezi fotografií iPhonu 5 a iPhonu XS, avšak pokud se nebudete držet základní pravidel pro focení v noci, tak je prakticky úplně jedno, jestli máte nejlevnější telefon, či nejdražší zrcadlovku.

Takto fotí iPhone XS za běžných podmínek:

Rozhodně však focení neupřednostňujte před vašimi kamarády, popřípadě před vaší milovanou polovičkou. Právě to jsou osoby, které vás budou doprovázet dalšími roky a rozhodně je o mnoho romantičtější se při ohňostroji obejmout s kamarády a dát novoroční polibek přítelkyni, než se zajímat o focení ohňostroje, na jehož fotky stejně po chvíli zapomenete. Chci tím říct, abyste se alespoň na tento významný moment odpoutali od sociálních sítí a žili právě teď a tady. Jakmile si těmito formalitami projdete, tak se samozřejmě můžete pokusit o vyfocení nějaké té pěkné fotografie. Za celou redakci Letem světem Applem vám tímto přejí nový rok 2019 plný úspěchů a radosti!

ohnostroj_fb

Související články

Dnes nejčtenější

.